Zimowa pielęgnacja skóry - Te kroki są niezbędne

Wyjątkowo niesprzyjającą dla kondycji naszej skóry porą roku jest zima. Zimne powietrze i wiatr na zewnątrz, a gorące i suche powietrze w pomieszczeniach są niezbyt dobre dla skóry. Wszystko to prowadzi do jej nadmiernego wysuszenia, zaczerwienień i innych podrażnień. Na szczęście, dzięki odpowiedniej pielęgnacji, można temu zaradzić.
fit.pl
2011-12-02 00:00
Udostępnij
Zimowa pielęgnacja skóry - Te kroki są niezbędne

Prawidłowo funkcjonująca skóra przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych chroniona jest płaszczem wodno-lipidowym naskórka. Składa się on głównie z warstewki lipidowej na jego powierzchni (zbudowanej z tłuszczów produkowanych przez gruczoły łojowe skóry) oraz zespołu międzykomórkowych lipidów, tworzących membrany ochronne w jego wnętrzu.

Zimą narażona na czynniki zewnętrzne skóra staje się bardzo podatna na podrażnienia. Spadek temperatury powoduje zmniejszenie ilości produkowanego łoju, a zimny wiatr sprawia, że jest ona słabiej ukrwiona, co negatywnie wpływa na jej metabolizm. Efektem tego jest odwodnienie skóry, przejawiające się zwiększeniem jej wrażliwości, a czasem nawet wiotczeniem.

Dlatego też wychodząc z domu powinniśmy odpowiednio o nią zadbać. Niewskazane jest w tym okresie używanie kosmetyków beztłuszczowych, głęboko nawilżających, ponieważ zawarty w nich płyn po dość długim czasie przebywania na świeżym powietrzu może nawet zmieniać się w kryształki lodu, a tym samym uszkadzać skórę.

Najbardziej narażona zimą jest skóra twarzy – najbardziej odsłonięta część ciała. Bardzo ważne, aby zabezpieczyć twarz przed działaniem mrozu, zimnego wiatru a czasem również ostrego, odbitego od śniegu słońca.

Dobry, zimowy krem powinien przede wszystkim chronić skórę przed działaniem środowiska i nie dopuszczać do utraty wilgotności. Krem powinien mieć również działanie kojące, zmniejszające podatność na podrażnienia. Zimą skóra powinna być delikatnie natłuszczona i dobrze odżywiona, zapobiegnie to nadmiernemu łuszczeniu się na skutek działania mrozu.

Aby zadbać o skórę należy:

  1. Unikać mydła i kosmetyków zawierających alkohol, które powodują zmniejszenie produkcji łoju.
  2. Zabezpieczać skórę kremami zawierającymi czynniki nawilżające lub kompleksy lipidowe (np.: oleje jojoby) oraz wzbogacone o wysoki faktor UV.
  3. Stosować preparaty natłuszczające i nawilżajce na miejsca, w których produkcja łoju jest zmniejszona, np.: na łokcie, dłonie oraz kolana.
  4. Stosować pomadki ochronne z witaminami A i E oraz filtrami UVA i UVB.
  5. Pielęgnować skórę "od wewnątrz" poprzez stosowanie odpowiedniej diety, bogatej w owoce, warzywa oraz produkty z mąki z pełnego przemiału.

www.fit.pl