Aromaterapia to znana i stosowana od dawna metoda leczenia pewnych dolegliwości oraz przywracania równowagi i sił witalnych, naturalnymi olejkami roślinnymi.
Wiedza o dobroczynnnym wpływie olejków eterycnych, jest bardzo stara. Pierwsze informacje na ten temat można znaleźć w egipskich papirusach, indyjskich księgach, a także w Biblii. Termin "aromaterapia" wprowadził francuski chemik Rene Gattefosse, który w latach 20-tych naszego stulecia badał antyseptyczne i bakteriobójcze właściwości olejków eterycznych.
Olejki eteryczne mają wiele właściwości wykorzystywanych w leczeniu i profilaktyce zdrowotnej. Wszystkie działają antyseptycznie, a wiele z nich również antybakteryjnie i grzybobójczo. Niektóre wykazują działanie przeciwbólowe, oczyszczające, uspokajające, orzeźwiające, wspomagające koncentrację lub pobudzające.
Istnieją różne szkoły aromaterapeutyczne i różne sposoby stosowania olejków eterycznych.
Podstawowe formy stosowania aromaterapii to:
* masaż aromaterapeutyczny
* kąpiele aromaterapeutyczne
* inhalacje aromaterapeutyczne
* kompresy aromaterapeutyczne
* odparowywanie w kominku aromaterapeutycznym
W aromaterapii używa się lotnych substancji zapachowych, które powstają pod wpływem słońca w różnych częściach roślin. Otrzymuje się je przez wyciskanie lub destylację z wodą i parą wodną. Przed wykorzystaniem do celów aromaterapii te naturalne olejki muszą być rozcieńczone. Aromaterapeutyczne olejki są mieszaniną naturalnych olejków eterycznych i olejków roślinnych.
Aromaterapiajest oficjalnie uznana przez medycynę, skutecznie wspomaga leczenie wielu chorób. Przede wszystkim jednak polecana jest przy stanach niepokoju, depresjach, bezsenności, chronicznym zmęczeniu i chorobach wynikających z osłabienia organizmu, takich jak trądzik albo wypadanie włosów. W kosmetyce połączenie kilku olejków eterycznych w jednym produkcie dopełnia i wzmacnia działanie poszczególnych składników.