Czy brać leki antydepresyjne w ciąży?

U ciężarnych, które rezygnują z zażywania antydepresantów może znacząco wzrosnąć ryzyko nawrotu choroby w trakcie ciąży - tak donoszą nowe badania Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego
fit.pl
2011-02-01 00:00
Udostępnij
Czy brać leki antydepresyjne w ciąży?
Wyniki badania zostały opublikowane na łamach Journal of the American Medical Association.

Według szacunków depresja to zaburzenie, które ma wpływ na około 10 % ciężarnych w Stanach Zjednoczonych. W ostatnich latach słychać było wiele głosów pełnych niepokoju, dotyczących zażywania leków antydepresyjnych w czasie ciąży, nie skupiano się jednak na skutkach nawrotu depresji po przerwaniu stosowania leków. Nowe badanie rzuca światło na ryzyko nawrotu choroby po rezygnacji z leczenia.

W badaniu, kobiety które przerwały zażywanie leków antydepresyjnych w czasie ciąży, były pięć razy bardziej narażone na powracające epizody depresji w stanie błogosławionym, niż panie, które kontynuowały leczenie. Naukowcy skupili się na badaniu kobiet zażywających antydepresanty, które zdecydowały się z nich zrezygnować w czasie ciąży. Następnie ocenili ryzyko nawrotu choroby (w porównaniu do kobiet, które nie przerwały leczenia). Panujące przekonanie, że zmiany hormonalne zachodzące w organizmach przyszłych matek, chronią je przed depresją – okazało się nieprawdziwe. Wśród kobiet w ciąży, które przestały przyjmować leki przeciwdepresyjne, wystąpiło, aż 68%-we ryzyko nawrotu depresji w czasie ciąży, w porównaniu do 26%-go nawrotu przy kontynuacji stosowania leków przeciwdepresyjnych. W większości przypadków nawrót depresji nastąpił przed ukończeniem drugiego trymestru.

Naukowcy podkreślają, że chociaż badanie naświetliło problem odstawienia leków przeciwdepresyjnych w czasie ciąży, to każda przyszła mama, powinna swoją decyzję podjąć wraz z lekarzem prowadzącym, po przedyskutowaniu wszystkich za i przeciw.

źródło: mentalhealth.gov

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl