Dieta nisko glikemiczna w walce z wypryskami

Czekolada, alkohol – przyczyniają się do powstawania wyprysków. To przekonanie potwierdzają naukowcy z Amerykańskiej Akademii Dermatologii, którzy twierdzą, że to co zjadamy, a w szczególności węglowodany i produkty mleczne, mogą rzeczywiście odgrywać niemałą rolę w nasilaniu objawów trądziku  
fit.pl
2013-05-08 00:00
Udostępnij
Dieta nisko glikemiczna w walce z wypryskami
Najsilniejszego związku z występowaniem trądziku, naukowcy dopatrzyli się w niektórych pokarmach bogatych w węglowodany. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym (IG) takie jak: białe pieczywo, chipsy, ziemniaki, szybko podnoszą w organizmie poziom cukru we krwi, w przeciwieństwie do produktów o niskim IG, jak np. Pełne ziarna, warzywa, fasola. Australijskie badania wykazały, że mężczyźni, którzy jedli produkty o niskim indeksie glikemicznym doświadczali znacznej poprawy kondycji skóry i zmniejszenia objawów trądziku.

W przypadku kobiet, u których problemy ze skórą były spowodowane zaburzeniami w gospodarce hormonalnej (na przykład na skutek występowania zespołu policystycznych jajników), również dieta oparta na produktach z niskim IG okazywała się zbawienna – jedzenie stabilizowało nieco hormony, co przyczyniało się do poprawy stanu skóry.

86, 7% z ponad 2,5 tysiąca ankietowanych zgłosiło zmniejszenie nasilenia trądziku przy stosowaniu diety niskokligemicznej. Już w ostatnich latach różne badania wykazały, że nabiał (a szczególnie odtłuszczone mleko) może mieć powiązania z występowaniem trądziku. Naukowcy są jednak ostrożni w ferowaniu ostatecznych wyników, zasłaniając się występującymi w badaniach błędami.

Dużo bardziej zdecydowanie wypowiada się na ten temat światowej sławy dietetyczka Gillian McKeith, która mówi wprost o tym, że mleko krowie może wywoływać choroby, jak wyprysk czy zespół jelita drażliwego i zaleca czasowe wyeliminowanie produktów mlecznych z diety, celem sprawdzenia, czy dzięki temu nie zmniejszą się objawy trądziku.

Badania zostały opublikowane w magazynie Journal of the American Academy of Dermatology.

 

Źródło: dailyglow.com; "Zdrowie kobiety" Gillian McKeith.

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl