Zaczerwieniony nos po wysiłku, wypiciu gorącej herbaty, wygląda jakie niewinny rumieniec, częściej jednak jest to zmiana chorobowa, dotycząca wieli ludzi po 40 roku życia - trądzik różowaty to schorzenie dość powszechne lecz rzadko diagnozowane  
fit.pl
2012-10-15 00:00
Udostępnij
Różowy problem
uroda23Trądzik różowaty jest chorobą dotykająca głównie osoby dorosłe po 30 roku życia, największe nasilenie osiąga po 40 i 60. Występuje u około 10% populacji. Jest to schorzenie nieuleczalne, jednakże dobrze leczone może znacznie się zmniejszyć i łagodzić objawy.

Typowymi objawami są zaczerwienieni w sytuacjach stresowych, pod wpływem znacznego nasłonecznienia,w wyniku jedzenia ostrych lub zbyt gorących potraw oraz po wysiłku fizycznym.


Diagnozowane samodzielnie najczęściej jest mylone z alergią, oparzeniami słonecznymi lub zakażeniem bakteryjnym. Niestety leczone domowymi sposobami zanika tylko czasowo.


Trądzik różowaty występuje w trzech postaciach:
- rumieniowo-naczyniowej
- grudkowo-krostkowej
- przerosłej


Trądzik różowaty dotyczy w szczególności kobiet. Na tę chorobę zapada aż 3 razy więcej mężczyzn niż kobiet.

Trądzik różowaty jest schorzeniem, na które cierpią w większości kobiety. Dotyka ono osoby z jasną karnacją skóry, dlatego też tak często występuje w naszej części Europy. Brak podjęcia odpowiedniego leczenia może doprowadzić do upośledzenia estetyki twarzy, a nawet w najbardziej zaawansowanym stadium do powstania guzowatości nosa (nienaturalne pogrubienie skóry nosa z występującymi guzkami). Dlatego tak ważne jest, aby wszelkie niepokojące zmiany na twarzy konsultować ze specjalistą. Właściwa diagnoza możliwa jest po zebraniu dokładnego wywiadu i badaniu dermatologicznym – jak twierdzą lekarze dermatolodzy.

Skóra z trądzikiem różowatym na długo przed wystąpieniem pierwszych objawów charakteryzuje się nietolerancją na kosmetyki i nadmierną wrażliwością.

[-------]

Przyczyny powstawania nadal nie są znane. Istnienie jedynie grupa czynników, które sprzyjają jego występowaniu. Np. przyjmowaniu leków, bodźce fizyczne, ciepło,ostre przyprawy,stres, a także schorzenia typu nadreaktywność naczyń włosowatych, łojotok
i uwarunkowania genetyczne.

Zaburzenia ze strony układu pokarmowego, zaburzenia hormonalne, obecność drożdżaków i roztoczy w mieszkach włosowych skóry.

Obecnie na problem trądziku stosuje się preparaty substancją czynną kwasu azelainowego co pozwala zmniejszyć objawy i zmniejszyć dyskomfort pacjentów.

Chorzy z trądzikiem różowanym powinni wystrzegać się:
  • długiego przebywania na słońcu. Stosować wówczas preparaty zawierające wysokie filtry przeciwko promieniowaniu UVA i UVB (powyżej 20)
  • opalania w solarium, korzystania z sauny
  • przebywania w bardzo wysokich lub bardzo niskich temperaturach
  • długotrwałego przebywania na wietrze
  • ćwiczeń fizycznych
  • stresu
  • alkoholu
  • pikantnych potraw (szczególnie kawy, mocnej herbaty, octu, musztardy, chrzanu, ostrych serów)
  • jedzenia bardzo zimnych lub bardzo gorących potraw
  • leków rozszerzających naczynia krwionośne
  • sterydów
  • leków obniżających poziom cholesterolu.