Celem Europejskiego Dnia, ogłoszonego przez organizację pozarządową European Depression Association (EDA), jest zwiększenie świadomości społecznej w Europie dotyczącej depresji, w tym istoty prewencji, wczesnego diagnozowania i optymalnego leczenia.
Najbardziej charakterystyczne objawy depresji to smutek, przygnębienie, niemożność odczuwania radości, zmniejszenie zainteresowań (np. niechęć zajmowania się swoim hobby), zmniejszenie aktywności, apatia, niechęć do działania, problemy ze snem, zmniejszenie apetytu, uczucie ciągłego zmęczenia, brak energii, lęk, uczucie wewnętrznego napięcia, trudności w koncentracji i zapamiętywaniu, wrażenie niesprawności intelektualnej, poczucie beznadziejności, niska samoocena, bóle głowy, brzucha, w klatce piersiowej.
Statystyki pokazują, że na depresję zapada ok. 10% populacji. Zazwyczaj chorzy należą do grup czynnych zawodowo. Na depresję cierpi dwukrotnie więcej kobiet niż mężczyzn. Według szacunkowych danych tylko jeden z pięciu chorych na depresję korzysta z pomocy specjalistycznej i jedynie jeden z 20 leczy się w szpitalu psychiatrycznym.
Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do 2020 roku depresja może stać się drugim co do wielkości zagrożeniem zdrowotnym - po chorobach układu krążenia.
Europejski Dzień Walki z Depresją będzie w tym roku obchodzony po raz ósmy. Ponadto w naszym kraju obchodzony jest również Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją - 23 lutego.
www.wellness.fit.pl