Fakty i mity na temat pozytywnego myślenia

Czy samo pozytywne nastawienie wystarczy, by osiągnąć cele? Czy ignorowanie negatywnych emocji gwarantuje szczęście? Istnieje wiele mitów na temat pozytywnego myślenia, które nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. O prawdach i błędnych przekonaniach na temat tej umiejętności mówi psycholog Sławomir Prusakowski z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.
Aleksandra Załęska
2025-02-11 11:58
Udostępnij
Fakty i mity na temat pozytywnego myślenia

Dzień Pozytywnego Myślenia to dobra okazja, by zastanowić się nad tym, jak postrzegamy świat. To nasze myśli kształtują nasze decyzje i podejście do życia. Wprowadzanie pozytywnych nawyków myślowych może pomóc dostrzegać więcej szans, a mniej przeszkód, nie oznacza to jednak, że należy patrzeć na świat przez różowe okulary.

Pozytywne myślenie to umiejętność dostrzegania pozytywnych stron sytuacji. Nie chodzi o to, by widzieć jedynie zalety, ale by dostrzegać te elementy, które umożliwiają aktywne działanie i budowanie nadziei. Takie podejście może stać się motorem napędowym, który pomaga lepiej radzić sobie z wyzwaniami i wzmacnia odporność psychiczną. Jednak nie każdemu jest łatwo dostrzegać "szklankę do połowy pełną". Czy osoby, które mają skłonność do pesymizmu, mogą zmienić swój sposób myślenia?

FAKT: Pozytywne myślenie to świadomy wybór

Choć niektórzy naturalnie skłaniają się ku optymizmowi, pozytywne myślenie to umiejętność, którą każdy może wypracować. Oznacza to, że możemy świadomie zmieniać sposób myślenia i postrzegania różnych sytuacji, koncentrując się na ich pozytywnych aspektach.

MIT: Pozytywne myślenie to jedynie afirmacje

Wielu ludzi uważa, że pozytywne myślenie to tylko afirmacje i motywacyjne cytaty. Niestety, same afirmacje nie wystarczą, a czasami mogą przynieść odwrotny efekt. Zgodnie z opinią Sławomira Prusakowskiego, afirmacje mają sens tylko wtedy, gdy nie zaprzeczają rzeczywistości. Na przykład, jeśli ktoś ma kompleksy związane z łysiną, afirmacja "mam bujną fryzurę" nie sprawi, że włosy wyrosną. Lepsza będzie afirmacja, która zauważa pozytywne strony, takie jak: „Choć jestem łysy, mam świetne poczucie humoru i dla wielu osób to właśnie jest atrakcyjne”.

Pozytywne myślenie to proces wymagający czasu i wysiłku. Kluczem jest zmiana nawyku myślenia – zamiast automatycznie dostrzegać problemy, warto zacząć skupiać się na ich pozytywnych stronach. Dla niektórych może to być trudne, ponieważ stare nawyki trudno przełamać. Jak rozwijać tę umiejętność?

Psycholog z Uniwersytetu SWPS sugeruje, by inspirować się doświadczeniami. Dobrym sposobem jest refleksja nad trudnymi sytuacjami. Analizowanie, jak takie wydarzenia mogą przynieść pozytywne zmiany, pomaga w dostrzeganiu szans, które pojawiają się w trudnych chwilach.

FAKT: Pozytywne myślenie sprzyja zdrowiu

Badania pokazują, że osoby myślące pozytywnie lepiej radzą sobie ze stresem i cieszą się lepszym samopoczuciem. Optymiści mają także lepsze zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Śmiechoterapia jest jednym z przykładów, jak pozytywne emocje wspierają proces leczenia. Śmiech uwalnia endorfiny, które poprawiają nastrój i pomagają w walce ze stresem. Dodatkowo, podczas 15 minut śmiechu spalamy tyle kalorii, co przy 10 minutach wiosłowania.

MIT: Bądź dobrej myśli, a wszystko się uda

To popularny mit, który może prowadzić do rozczarowań. Pozytywne myślenie samo w sobie nie zapewni sukcesu. Może jednak pomóc inaczej spojrzeć na trudności i wspierać wytrwałość, która jest kluczem do sukcesu. Jak zauważa Prusakowski, osoby pesymistyczne częściej się poddają. Sukces wymaga czasami pokonania wielu trudności, a wytrwałość jest tym, co pomaga je przezwyciężyć.

FAKT: Pozytywne myślenie wspiera rozwój umiejętności społecznych

Optymiści są często bardziej otwarci i towarzyscy, co ułatwia im nawiązywanie i utrzymywanie relacji. Dobre relacje społeczne przekładają się na większe zadowolenie z życia.

MIT: Pozytywne myślenie to ignorowanie problemów i emocji

Wypieranie trudnych emocji jest szkodliwe dla zdrowia psychicznego. Pozytywne myślenie nie oznacza zaprzeczania trudnym sytuacjom, lecz dostrzeganie dobrych stron zarówno w pozytywnych, jak i negatywnych doświadczeniach. Skupianie się na fantazjach zamiast na pozytywnych aspektach rzeczywistości to nie optymizm, lecz oszukiwanie siebie.

Pozytywne myślenie to umiejętność, którą warto rozwijać przez cały rok, nie tylko 2 lutego. Praca nad dostrzeganiem dobrych stron życia wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie i jakość życia.