Jednak ten sam obraz nie u wszystkich powoduje obsesyjne skupienie na odchudzaniu się. Jak to się dzieje, że jedni są bardziej, a inni mniej podatni na takie obrazy?
W badaniu opublikowanym w czasopiśmie International Journal of Eating Disorders, naukowcy próbują odpowiedzieć na to pytanie, biorąc pod lupę... bliźniaczki. Przeanalizowali dane 343 bliźniąt w wieku od 12 do 22 lat, zarówno jednojajowych (dzielą te same geny), jak i dwujajowych (współdzielą 50% genów). W kwestionariuszu znalazły się pytania dotyczące własnego obrazu ciała, które określały stopień dążenia do lansowanego przez media ideału. Naukowcy zbadali także wpływ wspólnych czynników środowiskowych (np. ten sam dom rodzinny), a także czynniki różniące (np. różne grupy przyjaciół).
Jak można się było spodziewać bliźniaczki jednojajowe uzyskały znacząco bardziej podobne wyniki w kwestionariuszu dotyczącym obrazu własnego ciała, niż bliźniaczki dwujajowe. Jednakże okazało się, że wspólne czynniki środowiskowe nie miały aż tak dużego wpływu, jakiego można by oczekiwać – co oznacza, że wychowywane w tym samym domu bliźniaczki mogą mieć zupełnie inne poglądy na temat własnego ciala. Jessica Suisman, główna autorka badań, twierdzi, że chociaż nie istnieje jeden gen odpowiedzialny za powstawanie zaburzeń odżywiania, to wyniki badań sugerują, że genetyka może odgrywać rolę w postrzeganiu siebie. Jak zapewniają naukowcy, badania będą kontynuowane. Co możemy zrobić już dziś? Starajmy się wspólnie jadać posiłki - nastolatki, które spożywają posiłki z rodzicami mają o 35% mniejsze ryzyko wystąpienia zaburzeń odżywiania. (więcej na ten temat w artykule z sierpnia 2011 Wspólny obiad to mniejsze ryzyko anoreksji u nastolatków)
Źródło: cnn.com
Beata Mąkolska
www.wellness.fit.pl