Nie musisz być miłośnikiem matematyki wyższej, ani pasjonatem historii, aby rozwijać swój intelektualny wellness (choć to nie zaszkodzi). Nie musisz także cofać się do czasów szkolnych i uczyć się na pamięć fragmentów książek. Jedyne co musisz zrobić – to mieć otwarty umysł!
fit.pl
2010-11-10 00:00
Udostępnij
Intelektualny wymiar wellness
ksi%C4%85%C5%BCkaCiekawość dziecka

Intelektualny wymiar wellness, jak każdy inny wymiar wymaga wiele pracy. Jednakże przede wszystkim wymaga sięgnięcia do głębi siebie i wyzwolenia w sobie dziecięcej ciekawości świata. Wystarczy spojrzeć na małe dzieci – z jaką fascynacją poznają świat, z jakim zadziwieniem oglądają proste przedmioty służące do codziennego użytku, jakie wielkie robią oczy na widok morza. My dorośli zbyt często wszystko racjonalizujemy, wyjaśniamy, zbyt często omijamy różne rzeczy, czy miejsca poruszając się w utartych schematach. Tymczasem właśnie aby rozwijać swój intelektualny wellness, musimy uruchomić w sobie ciekawość świata i chęć poznawania go.

Doceniaj wyzwania

Intelektualny wymiar wellness to wyzwalanie kreatywności i stymulacja umysłu. To rozszerzanie swojej wiedzy, podnoszenie umiejętności, a także dzielenie się wiedzą z innymi. W rozwoju intelektualnego wellness nie mówimy o przeszkodach i ograniczeniach, a raczej o wyzwaniach i możliwościach. O pewnych „kamieniach milowych”, jakie musimy zdobyć. Tak jak niemowlę przechodzi przez pewne etapy rozwoju - kamienie milowe – uczy się siadać, uczy się stać, uczy się chodzić. Jakże często my, dorośli zapominamy, że codziennie możemy nauczyć się jeszcze czegoś nowego! Spędzajmy więcej czasu doceniając źródła z jakich możemy czerpać wiedzę – prasę, książki, magazyny, kontakty z innymi ludźmi, internet. Tak jak dbamy o kondycję fizyczną wykonując różnego rodzaju ćwiczenia, tak dbajmy o kondycję intelektualną, dostarczając umysłowi  różnego rodzaju zajęć, wyzwań, zadań. (Zajrzyj do artykułu: „Pamięć na pięć plus”)

[-------]

Jaki jest twój intelektualny wellness?

Czy chętnie uczysz się nowych rzeczy? Czy oglądasz tylko starannie wybrane filmy, programy telewizyjne? Czy czerpiesz przyjemność z czytania książek, zwiedzania zabytków, muzeum? Czy podnosisz wellness intelektualnyswoje umiejętności werbalne? Czy orientujesz się w tym, co się dzieje aktualnie w twoim mieście, kraju, na świecie? Im więcej odpowiedzi „zdecydowanie tak”, tym lepszy poziom twojego intelektualnego wellness. Jeżeli do tej pory robiłaś stosunkowo niewiele, aby podnieść swój intelektualny wellness i czujesz, że zaniedbałaś tą sferę, oto kilka wskazówek dla ciebie:


1.    Naucz się języka obcego - to długoterminowe zajęcie, więc przy okazji, podniesiesz swoją systematyczność. Doszlifuj perfekcyjnie angielski, albo rozpocznij naukę zupełnie nowego języka. Możesz powiązać to z jakimś marzeniem – jeżeli np. zawsze chciałaś zwiedzić Barcelonę, zacznij uczyć się języka hiszpańskiego. Będziesz zupełnie inną turystką, znając lokalny język!

2.    Czytaj książki, prenumeruj interesujące, rozwijające pismo, albo subskrybuj newslettery interesujących witryn (umówmy się – nie tylko o modzie i urodzie). Także zagranicznych!

3.    Zwróć uwagę na sztukę. Nie musisz zaraz zostawać mecenasem, ale pójdź czasem do galerii, do opery, teatru. Spróbuj odnaleźć przyjemność w słuchaniu muzyki klasycznej, czytaniu poezji.

4.    Ćwicz umysł. Zaangażuj rodzinę w grę w scrabble, albo układanie puzli. Rozwiązuj krzyżówki. Gdy jedziesz samochodem – licz np. wszystkie czerwone samochody jakie zauważysz. Poznaj historię twojego miasta, anegdoty związane z różnymi miejscami. Naucz się fraszek. Bądź kreatywna w wymyślaniu ćwiczeń dla twojego umysłu!

5.    Dbaj o dietę przyjazną dla umysłu. Kilka wskazówek znajdziesz w artykule Niezwykła ósemka dla umysłu.

Czytaj więcej:

Beata Mąkolska
www.fit.pl