Jest pewna umiejętność, która ułatwia nam zjednywanie sobie ludzi. Doskonale polepsza nasze relacje z innymi. Stanowi najlepszą formę pomagania drugiej osobie. Tą umiejętnością jest aktywne słuchanie
fit.pl
2010-02-25 00:00
Udostępnij
Jak być dobrym słuchaczem?
Umiejętność aktywnego słuchanie jest niezwykle ważna, by utrzymywać poprawne relacje z innymi ludźmi. Niestety większość z nas nie jest dobrymi słuchaczami, ponieważ zwykle nastawieni jesteśmy na wybiórczy odbiór informacji. Ma to swoje ewolucyjne uzasadnienie. Każdego dnia jesteśmy zasypywani tysiącami informacji. To sprawia, że musimy dokonywać selekcji. Dopuszczane są do naszej świadomości tylko te bodźce, które z jakiegoś powodu są dla nas ważne. Ten mechanizm powoduje, że w rozmowie z innymi ludźmi również wyłuskujemy informacje, które nas interesują, nie zagłębiając się w ich treść. To nie sprzyja naszym relacjom z innymi.

sluchanie3

Poświęcamy w życiu sporo czasu na to, by nauczyć się mówić, pisać i czytać - nawet posługiwać się językiem obcym. Niestety ani w domu, ani w szkole nie kładzie się żadnego nacisku na naukę słuchania. Ostatnie badania udowodniły, ze w tej dziedzinie większość ludzi wykorzystuje tylko jedną trzecią swych możliwości. A przecież to właśnie umiejętność słuchania jest jednym z najważniejszych wymogów do osiągnięcia sukcesu.

Aktywnym słuchaczem nie zostaje się z przypadku. Wymaga to cierpliwości. Na szczęście każdy może się słuchania nauczyć. Jak?

Na początek zacznij stosować się do poniższych wskazówek:
a) Przede wszystkim zacznij sam siebie obserwować. I to dosłownie z zegarkiem w ręku. Jeśli mówisz więcej niż słuchasz, mówisz za dużo!
b) Skup swoją uwagę na osobie partnera i zwróć się w jego stronę, będzie to sygnałem że jest uważnie słuchany.
c) Utrzymuj kontakt wzrokowy z partnerem, ale nie dłuższy niż 15 sekund jednorazowo, dłuższe utrzymywanie wzroku budzi lęk i niepokój, a także podejrzenie.
d) Milcz w skupieniu, gdy partner mówi.

[-------]

sluchanie4e) Unikaj czynności, które rozpraszałby tok myślenia i mówienia nadawcy, na przykład nie baw się przypadkowymi przedmiotami.
f) Zachęć partnera do kontynuowania wypowiedzi, poprzez zadawanie pytań.
g) W czasie słuchania od czasu do czasu własnymi słowami przedstaw to, co zostaje powiedziane przez nadawcę.
h) Słuchając, staraj się uporządkować w świadomości te informacje, które przekazał Ci partner i zastanów się, jaki cel chce osiągnąć przekazując te informacje.
i) Staraj się również określić pole strony emocjonalnej, które przeżywa partner, z którym rozmawiasz i staraj się spojrzeć na jego problem z jego punktu widzenia, a nie tylko z punktu widzenia przepisów, regulaminów.
j)Zanim nie zrozumiesz w pełni informacji, które przekazuje Ci nadawca nie osądzaj go, nie wskazuj na negatywne cechy osobowościowe, nie doradzaj co powinien w takiej sytuacji zrobić

Musimy pamiętać, że sztuka aktywnego słuchania, to coś znacznie więcej niż tylko grzecznościowe milczenie i nie przerywanie, gdy druga strona mówi. Aktywne słuchanie jest umiejętnością, polegającą na pełnym zainteresowaniu rozmówcą, na koncentracji nie tylko nad tym co rozmówca mówi, ale również nad tym co chce powiedzieć. Jeśli nie posiądziemy umiejętności aktywnego słuchania, nie osiągniemy wiele w życiu, gdyż to właśnie na słuchaniu, a nie na mówieniu opiera się sztuka dyplomacji.