Według Susan Heitler, doktorantki z psychologii klinicznej, autorki wielu poradników na temat umiejętności budowania silnych związków, jeżeli wcześnie zdasz sobie sprawę z alarmujących sygnałów wypalenia – masz szansę uratować ten związek!
Po prostu przestaliśmy się kochać..
Od kiedy trwa moda na małżeństwa z miłości (a powiedzmy sobie szczerze – jest to stosunkowo nowe zjawisko społeczne, gdyż na przestrzeni lat małżeństwa były najczęściej aranżowane z przyczyn ekonomicznych), wzrasta odsetek rozwodów. Okazuje się bowiem, że równie łatwo co zakochać, jest się... odkochać. Gdy miłość była głównym powodem do zawarcia małżeństwa, to w momencie gdy jej zabraknie, nie widzimy sensu w "ciągnięciu tego dalej". Rozstajemy się i szukamy nowego impulsu namiętności, nowej dawki oszałamiających hormonów, która zainfekuje nas miłosną gorączką.
Badanie przeprowadzone przez firmę doradczą Grant Thornton w Wielkiej Brytanii, wykazało, że gdy dochodzi do rozwodu małżonkowie twierdzą, że "już nie czuli się kochani" oraz że "łączące ich uczucie przestało istnieć". Co ciekawe w 2011 roku po raz pierwszy to nie zdrada była najczęstszą przyczyną rozstań w UK, a po prostu... odkochanie się. Co zrobić zatem, żeby się nie odkochać?
Miłość umiera powoli...
Odkochiwanie się to stopniowy proces rozluźniania relacji z partnerem. Nie koncentrujemy się już głównie na nim i na łączącym nas związku, a przenosimy swoją uwagę gdzie indziej. W momencie gdy nasze wspólne życie już trwa jakiś czas, pojawiły się dzieci, wspólny dobytek itd, warto być czujnym na pierwsze oznaki nadmiernego dystansu do partnera i zacząć jak najszybciej działać, by para znów zbliżyła się do siebie.
Oto siedem najczęstszych oznak stopniowego dystansowana się od siebie*:
1. Brak lub niewielka ilość wspólnych zainteresowań i rzeczy, które robicie razem, a które przynoszą wam radość (Wyjaśniamy: Nie, zakupy spożywcze się nie liczą.)
2. Brak potrzeby przebywania razem, spędzania wspólnie czasu.
3. Flirtowanie (bądź seks) z innymi zapewnia ci wzrost poczucia atrakcyjności i pewną dawkę emocji, której na próżno szukać w dotychczasowym związku.
4. Nie postrzegasz partnera jako osoby wyjątkowej i dobrej.
5. Nie podejmujesz prób rozmawiania o tym co cię martwi, bo nie chce ci się nawet kłócić. W zasadzie to w ogóle nie rozmawiacie (bądź bardzo mało) na tematy, w których macie odmienne zdanie bądź o trapiących was kryzysach, trudnych emocjach itd.
6. Przyszłość widzisz raczej w ponurych barwach, bądź w ogóle się nad nią nie zastanawiasz (na zasadzie: "jest jak jest").
7. Rzadko czujesz wdzięczność czy podziw dla partnera, najczęściej on cię po prostu irytuje.
Nie ignoruj tych sygnałów ostrzegawczych, tylko bierz się za naprawę relacji waszego związku. Jak to zrobić – wyjaśniamy w drugiej części artykułu. Jak się NIE odkochać w partnerze? cz.2
* na podst. Psychologytoday.com/Susan Heitler
Beata Mąkolska
www.wellness.fit.pl
Jak się NIE odkochać w partnerze? cz.1
"Kochasz go?" - słyszy Agnieszka. "No wiesz... Tyle lat już jesteśmy razem..." - odpowiada mechanicznie. Jeżeli beznamiętny ton i tobie towarzyszy, gdy mówisz o swojej drugiej połowie – uważaj! To może być sygnał, że miłość między wami gaśnie. Czy to oznacza koniec?