Wody słone, zawierające głównie chlorek sodowy oraz w mniejszych ilościach wapniowy i magnezowy.
Zalecane są do picia w :
- nieżytach żołądka z niedokrwistością;
- stanach dyspeptycznych;
- przewlekłych zaparciach;
- cukrzycy;
- niedoborach elektrolitów.
Nie zaleca się picia tego rodzaju wód w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz w niewydolności krążenia i nerek. Wody chlorkowo – sodowe ( słone ) występują i są stosowane do kuracji w : Kołobrzegu, Połczynie, Ciechocinku, Rabce, Busku.
Wody alkaliczne – wodorowęglanowo – sodowe lub wapniowo – magnezowe często z naturalną zawartością dwutlenku węgla ( szczawy ). Kuracja pitna tymi wodami powoduje alkalizację treści żołądkowej i moczu, rozluźnianie śluzu.
Zalecana jest zatem w :
- nadkwaśności żołądka;
- kamicy nerkowej;
- stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych.
Przeciwwskazaniem do systematycznego picia tych wód jest choroba wrzodowa żołądka w stanie zaostrzenia oraz niewydolność krążenia i nerek. Kurację pitną wodami alkalicznymi prowadzi się w uzdrowiskach : Szczawno, Szczawnica, Rymanów, Iwonicz, Duszniki, Muszyna, Żegiestów.
Wody z zawartością siarczanów i siarczków – składniki te występują najczęściej w wodach chlorkowo – sodowych zawierających też znaczne ilości wapnia i magnezu. Taki skład chemiczny wody sprawia, że podana doustnie pobudza wydzielanie insuliny, powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi i moczu oraz wydalanie acetonu. Obecność niewielkich ilości siarki ( II ) sprawia pogłębienie oddechu; siarka działa też wykrztuśnie i wiąże metale toksyczne.
Wskazaniem do stosowania wód siarczkowych i siarczanowych są :
- stany zapalne trzustki i woreczka żółciowego;
- cukrzyca;
- tyłość;
- zaparcia;
- nieżyty dróg oddechowych.
Nie należy stosować tych wód w chorobie wrzodowej, astmie i nadkwaśności. Na kurację wodami zawierającymi związki siarki można wyjechać do : Buska, Horyńca, Swoszowic.
Szczawy słabozmineralizowane – są to wody naturalnie nasycone dwutlenkiem węgla, zawierające wodorowęglany sodu, wapnia i magnezu. Działają one moczopędnie i sprzyjają usuwaniu kwasu moczowego oraz złogów w drogach moczowych. Kuracja tymi wodami dostępna jest w: Polanicy, Szczawnie i Dusznikach.
Podczas kuracji najczęściej zaleca się od 1,0 do 1,5 l wody leczniczej dziennie, podanej w dawkach podzielonych, ok. 200 ml, wypijanych od 20 do 80 min przed posiłkami. Picie małymi porcjami, w ruchu podczas spaceru, sprzyja przechodzeniu wody przez przewód pokarmowy i zwiększa skuteczność kuracji.