Badanie skupiło się na 15 tysiącach mężczyzn w średnim wieku i starszych. Przez jedenaście lat badań, nie stwierdzono pozytywnego wpływu zażywania multiwitaminy w zakresie profilaktyki chorób serca. Mężczyzn podzielono na dwie grupy, z których jedna zażywała codzienne multiwitaminę, a druga – placebo. W momencie rozpoczęcia badań, uczestnicy mieli 50 lat i więcej – średnia wieku wynosiła 64 lata, a 754 mężczyzn przechodziło wcześniej choroby serca bądź zawał.
W grupie 7 317 mężczyzn zażywających multiwitaminę, 876 przeszło zawał, udar, lub zmarło na skutek chorób serca. W grupie placebo (7 324 uczestników) liczba ta wyniosła 856. Stąd wniosek naukowców, że multiwitamina nie ma wpływu na kondycję serca, za to jej zażywanie przyczynia się do rozwoju różnego rodzaju wysypek skórnych.
Wyniki prawdę mówiąc nie zaskakują. Gdyby problemy zdrowotne można było rozwiązać jedną pigułką, świat pozbawiony byłby wszelkich dolegliwości. W profilaktyce chorób serca zalecane jest przede wszystkim rzucenie palenia, uprawianie aktywności fizycznej, zdrowa dieta nie zawierająca wysoko przetworzonych potraw i tłuszczy nasyconych, a także medytacja czy relaksacja. To wszystko wymaga sporo większego wysiłku, niż połknięcie tabletki. Robimy to jednak dla własnego zdrowia.
Badania zostały opublikowane w Journal of the American Medical Association.
Źródło: webmd.com
Beata Mąkolska
www.wellness.fit.pl
Multiwitamina nie chroni przez zawałem
Nie licz na multiwitaminy w zakresie profilaktyki chorób serca. Duże badanie przeprowadzone przez Harvard Medical School wykazało, że mężczyźni, którzy codziennie brali suplementy miltiwitaminowe przez lata, wcale nie obniżyli ryzyka zawału serca, udaru czy śmierci z powodu chorób serca