fit.pl mobile logo

Najefektywniejsza playlista do ćwiczeń! Ultimate Workout

Słuchasz muzyki podczas ćwiczeń? Podejrzewam, że tak. Sprawdź, czy twoja playlista odpowiada gustowi milionów ćwiczących.

Spotify, muzyczny serwis streamingowy, przedstawił piosenki z czołówek playlist bywalców klubów fitness z całego świata. Specjaliści Spotify opracowali też najefektywniejszą playlistę do ćwiczeń. Pod uwagę wzięto nie tylko popularność piosenek, ale też wyniki naukowej analizy utworów znanych ze skutecznego motywowania do wysiłku.

Aby poznać najpopularniejsze obecnie piosenki w klubach fitness, przeanalizowano 6,7 miliona treningowych playlist stworzonych przez użytkowników Spotify. Okazało się, że najczęściej figuruje na nich Can’t Hold Us w wykonaniu Macklemore i Ryana Lewisa z udziałem Raya Daltona. Kolejne miejsca zajęły Wake Me Up od Avicii, ‘Till I Collapse Eminema oraz Don’t You Worry Child w wykonaniu Swedish House Mafia z Johnem Martinem.

Najpopularniejszym utworem, przy którym ćwiczą polscy użytkownicy, okazał się Leaving You – Radio Edit w wykonaniu różnych artystów (Various Artists). Zaraz za nim uplasowały się From Nowhere – Live At Spotify Dana Crolla oraz The Best Thing (That Never Happened) grupy We Are The In Crowd.

Z danych zebranych przez Spotify wynika też, że mężczyźni ćwiczą najczęściej w drugiej połowie dnia. Ich playlisty są zróżnicowane i zawierają zarówno klasyczne piosenki, np. nieśmiertelny Eye of the Tiger zespołu Survivor, jak i stosownie zatytułowany kawałek Eminema ‘Till I Collapse (Dopóki nie padnę).

Kobiety wolą pomęczyć się z samego rana na początku tygodnia, słuchając współczesnych hitów, takich jak wspomniany Can’t Hold Us i We Found Love Rihanny.

Dane Spotify potwierdzają wyniki badań, które wskazują, że kobiety częściej słuchają muzyki synchronicznie (czyli ćwiczą do rytmu). Piosenki pop i dance wykonawców takich jak Rihanna mają regularny rytm, dzięki czemu idealnie nadają się do powtarzalnych ćwiczeń. Nic więc dziwnego, że tak często pojawiają się na kobiecych playlistach treningowych.

Aby pomóc dbającym o formę użytkownikom w uzyskiwaniu jeszcze lepszych wyników, specjaliści ze Spotify oraz naukowcy z londyńskiego Brunel University opracowali najskuteczniejszą playlistę treningową. Piosenki dobrano na podstawie ich światowej popularności, a także motywującego do wysiłku tempa (bpm), stylu i tekstu.

- Synchronizacja ruchów z rytmem muzyki zwiększa intensywność treningu. Przyspieszenie tempa o 1–2 bpm ponad komfortowy dla nas poziom zwiększa wysiłek w sposób niemal nieodczuwalny - tłumaczy Dr Costas Karageorghis, Wicedziekan Wydziału Sportu i Edukacji londyńskiego Brunel University oraz starszy wykładowca w dziedzinie psychologii sportu.

Playlista została opracowana specjalnie tak, by dopasować popularne piosenki do treningu. Zaczyna się od rozgrzewki, przechodzi do treningu intensywnego i siłowego, a kończy się fazą ochłonięcia. Motywuje także do dalszego chodzenia na siłownię po pierwszym tygodniu stycznia.

W pierwszej dziesiątce playlisty Ultimate Workout znalazły się następujące piosenki:

1. Roar — Katy Perry
2. Talk Dirty — Jason Derulo ft 2 Chainz
3. Skip To The Good Bit — Rizzle Kicks
4. Get Lucky — Daft Punk ft Pharrel Williams
5. Move — Little Mix
6. Need U 100% — Duke Dumont ft A*M*E
7. You Make Me — Avicii
8. Feel My Rhythm — Viralites
9. Timber — Pitbull ft Ke$ha
10. Applause — Lady Gaga

Pierwsza dziesiątka najpopularniejszych utworów na playlistach treningowych polskich użytkowników:

1. Leaving You – Radio Edit – Various Artists
2. From Nowhere – Live At Spotify – Dan Croll
3. The Best Thing (That Never Happened) – We Are In The Crowd
4. Do It – Pitbull
5. Masquerade – Nicki Minaj
6. Nice To Meet You – Forever The Sickest Kids
7. Tonight Is The Night – Outasight
8. Evolved – Sex Ray Vision
9. The Monster – Eminem
10. United Kids of the World – Headhunterz

- Odpowiednio dobrana, motywująca playlista może przyczynić się do bardziej pozytywnego postrzegania objawów zmęczenia,
takich jak zadyszka czy wzmożone bicie serca. Kiedy ciało domaga się odpoczynku, muzyka może dodać nam energii i skłonić do dalszego wysiłku. Dlatego właśnie dobór muzyki ma znaczny wpływ na dotrzymywanie fitnessowych postanowień noworocznych – komentuje Dr Costas Karageorghis.

- Podczas treningu w Barry’s Bootcamp łączymy ćwiczenia siłowe z cardio na bieżni, starając się dopasować biegi i ćwiczenia do rytmu muzyki. Zgrywamy w czasie sprint na bieżni z refrenem wpadającego w ucho kawałka, do biegów pod górkę puszczamy wolniejsze piosenki z mocnym basem, a do długich biegów na wytrzymałość dobieramy jednostajny rytm – mówi Joey Gonzalez, trener gwiazd, partner i dyrektor operacyjny Barry’s Bootcamp.

 

Ultimate Workout Playlistwww.wellness.fit.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
karolinaa12649126

OSIĄGAJ SZCZUPŁE LUB MUSKULARNE CIAŁO SZYBCIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK! PROSTY TRENING, TANIA DIETA, INDYWIDUALNIE DOBRANA SUPLEMENTACJA! WEJDŹ TERAZ NA WWW.IGORTRENERONLINE.PL I WYGRAJ 10 TYSIĘCY ZŁOTYCH! https://zapodaj.net/b24329f133092.png.html https://zapodaj.net/40938b9d295a3.png.html

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl