Wolne rodniki oddziałują nie tylko na nasze ciało, ale i na mózg. Z czasem zauważamy coraz więcej zmarszczek, za to pamięć zdaje się być coraz mniej pojemna. Ileż to razy jakieś słowo, nazwa, określenie „wyleciało” nam z głowy? Starzeje się i ciało, i umysł. Jest wiele sposobów na zachowanie świetnej kondycji umysłowej – jeden z nich leży w zasięgu naszej... kuchni. Oto kilka super produktów, które podnoszą wydolność umysłową
fit.pl
2010-07-12 00:00
Udostępnij
Niezwykła ósemka dla umysłu
Jagody

Steven Pratt, autor książki o super produktach, które „zmieniają życie”, twierdzi, że badania przeprowadzane na zwierzętach dowodzą, że jagody pomagają chronić mózg przed stresem i mogą zredukować efekty chorób związanych z podeszłym wiekiem jak Alzheimer czy demencja. Badania również wykazały, że dieta bogata w jagody znacząco podnosi jakość uczenia się oraz sprawność motoryczną u szczurów. Ile należy zatem spożywać jagód? Eksperci polecają filiżankę jagód dziennie.

bilberry-fruit

Orzechy i nasiona

Orzechy i nasiona to świetne źródło witaminy E, która pozwala nam „wolniej się starzeć”, ale nie tylko. Jak pisze Gilian McKeith w książce „Jesteś tym, co jesz”, orzechy zawierają witaminy A, B, C, wapń, magnez, potas, cynk, żelazo, selen, mangan, a poza tym - to łatwe do strawienia białko. Ponieważ orzechy są bardzo kaloryczne, polecamy dla umysłu spożywać jedną porcję dziennie, bądź co drugi dzień. Do wyboru mamy sporo: orzechy laskowe, włoskie, brazylijskie, ziemne (najlepiej niesolone), migdały, nerkowce, sezam, ziarna słonecznika, siemię lniane.

Avokado

pomimo że avokado jest tłuste i mocno kaloryczne, jest źródłem nienasyconych tłuszczów poprawiających przepływ krwi, dzięki czemu lepiej dotleniony mózg, sprawniej funkcjonuje. Ćwiartka bądź połówka owocu dziennie to świetna „odżywka” dla umysłu.

[-------]

eat-fish-keep-memoryŁosoś
Dziki łosoś zawiera mniej tłuszczu, ale więcej kwasów omega-3, odgrywających kluczową rolę w funkcjonowaniu mózgu. Inne ryby zawierające te cenne substancje to sardynki i śledzie. Także tuńczyk i makrela, podobnie jak łosoś i śledź dostarczają białka i jodu. Jak często należy je spożywać? Eksperci polecają cztery porcje dwa, trzy razy w tygodniu.

Gorzka czekolada

Także gorzka czekolada jest pełna antyoksydantów, a ponadto zawiera naturalne stymulanty umysłu (kofeina), poprawiające koncentrację i uwalniające endorfiny (odpowiedzialne za dobry nastrój). Poza tym – gorzka czekolada jest także niezwykle korzystna dla serca, o czym pisaliśmy w kwietniu w artykule „Czekolada korzystna na serce”.

Pełne ziarna

Miejmy nadzieję, że pełnoziarniste pieczywo, otręby pszenne czy brązowy ryż – już na co dzień są obecne w waszej diecie. Produkty pełnoziarniste obniżają ryzyko chorób serca, są bogate w witaminę E, błonnik i kwasy omega 3. To świetne paliwo dla mózgu.

Sok z granatów

Sok z granatów zawiera antyoksydanty chroniące mózg przed działaniem wolnych rodników. Neurolog David Perlmutter, autor książki „The Better Brain Book” twierdzi, że mózg ze wszystkich części ciała jest najbardziej narażony na szkody jakie wywołują wolne rodniki. Cytrusy i kolorowe warzywa także są cenne dla umysłu.

Świeżo zaparzona herbata

Dwie, trzy filiżanki herbaty dziennie dostarczą odpowiedniej dawki energii mózgowi, dzięki zawartej w nich kofeinie. Herbata również zawiera antyoksydanty, pamiętajmy jednak, że mówimy tutaj o świeżo zaparzonej herbacie – a nie butelkach kolorowych, słodzonych napojów sprzedawanych pod nazwą „Ice tea”. Polecamy zwłaszcza zieloną herbatę – korzystną dla serca i w walce z nadwagą (o czym piszemy w artykule: „Zielona herbata pomaga w odchudzaniu?”).

Zielona herbata odchudza

Beata Mąkolska

www.fit.pl