Widok zadbanych stóp sprawi przyjemność, niezależnie od pory roku. Chociaż na wiosnę i latem poświęcamy im trochę więcej uwagi, to niestety jesienią i zimą zwykle ograniczamy się tylko do podstawowych zabiegów. Warto jednak trochę więcej się potrudzić, by przez cały rok mieć ładne paznokcie, zdrową skórę i miękkie pięty. Wbrew pozorom, nie jest to ani tak trudne, ani czasochłonne, jak mogłoby się wydawać. Tym bardziej, że dbając o swoje nogi, przy okazji zadbamy o dobre samopoczucie i kondycję całego organizmu. Jak? Oto kilka pomysłów…
Domowe SPA
Po pierwsze, stopy należy zrelaksować. Pomogą kąpiele, które dodatkowo poza usunięciem objawów zmęczenia i złagodzeniem na przykład odcisków, nawilżą czy zmiękczą skórę stóp. Po kąpieli warto wmasować w stopy krem nawilżający.
Przepis na kąpiel odprężającą:
Liść laurowy, lawenda, szałwia, majeranek oraz tymianek – ziołami (do wyboru ze wskazanych) napełniamy szklankę do ¾. Dodajemy łyżkę soli, zaparzamy przez 5-7 minut. Wywar dodajemy do wody, w której następnie zanurzamy stopy.
Przepis na peeling poprawiający wygląd skóry:
- Łyżka brązowego cukru
- Łyżeczka cynamonu
- 2 czubate łyżki miodu
Peeling należy nałożyć na stopy i masować 2-3 minuty. Dzięki niemu, złuszczymy naskórek, pozostawiając skórę odświeżoną i gładką.
Przepis na kąpiel zmiękczającą skórę:
- 4 łyżki siemienia lnianego
- 4 łyżki mięty
Zioła zalewamy 1,5 litra zimnej wody, zagotowujemy. Czekamy około pół godziny, aż zioła dobrze się zaparzą, dolewamy wodę tak, aby zanurzyć całe stopy. Moczymy do wystygnięcia kąpieli.
W domowym SPA warto też zadbać o wymasowanie stóp i nóg, dzięki któremu nie tylko się zrelaksujemy, ale możemy też uśmierzyć ból i napięcie mięśni oraz pobudzić krążenie krwi. Jeśli więc cały dzień spędzamy na nogach, często nosimy szpilki lub po prostu mamy nadwyrężone mięśnie po dłuższym wysiłku – masaż stóp nas uratuje!
Masaż należy wykonywać, zaczynając od dużego palca u stopy. Następnie dłoń przesuwamy w kierunku kostki, ugniatając i naciskając podbicie. Kolejnym krokiem jest delikatne wymasowanie nóg, w kierunku od kostki w górę. Jest to ważne, gdyż w ten sposób pomagamy naszemu sercu pompować krew w żyłach. Podczas zabiegu warto także użyć kremu nawilżającego czy żelu chłodzącego. Masaż można wykonać także specjalnym masażerem, który można nabyć na przykład w aptece.
Domowa siłownia
Cały dzień spędzamy na naszych nogach. Chodzimy, stoimy, często siedzimy w niewygodnej pozycji, na przykład z nogą założoną na nogę. To wszystko może doprowadzić do powstawania uczucia zmęczenia. Żeby pomóc mięśniom się odprężyć, a tym samym zapobiec zmęczeniu, warto po prostu poćwiczyć.
Przed rozpoczęciem ćwiczeń wskazane jest wykonanie rozgrzewki.
Ćwiczenie 1
Opieramy stopę na palcach, podnosząc do góry piętę. Następnie wykonujemy piętą okrężne ruchy, tak żeby rozgrzać stawy. Ćwiczenie wykonujemy 10 razy w lewo i 10 razy w prawo. To ćwiczenie możemy wykonać na stojąco, jak również siedząc na przykład w pracy.
Ćwiczenie 2
Stajemy na podłodze. Odchylamy jedną nogę do tyłu, a drugą usiłujemy wspiąć się jak najwyżej na palcach. Powtarzamy ćwiczenie 10 razy na jednej nodze i powtarzamy z drugą.
Ćwiczenie 3
Kładziemy się na jednym boku, podbierając się ręką. Prostujemy i złączamy obie nogi. Następnie podnosimy jedną nogę na wysokość około 20 cm, powtarzamy 5 do 10 razy. Ćwiczenie powtarzamy z drugą nogą.
Ćwiczenie 4
Siadamy na krześle wyprostowani. Następnie wyciągamy jedną nogę do przodu, starając się ją jak najbardziej wyprostować. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy, najpierw z jedną, później z drugą nogą. W ten sposób napinamy przednią część uda oraz poprawiamy krążenie w nogach.
Domowa apteczka
Gdy na nogach pojawiają się mało estetyczne pajączki naczyniowe, trzeba działać. Pomimo tego, że najczęściej uznawane są za defekt kosmetyczny, mogą być objawem powstających problemów z układem żylnym kończyn dolnych.
Powstawanie sieci czerwonych niteczek na nogach może być spowodowane utrudnieniem przepływu krwi w nogach. Zamiast płynąć swobodnie żyłami w stronę serca, krew stoi albo się cofa, naciskając na ściany naczyń, tym samym powodując ich rozszerzanie się. W ten sposób pojawia się uczucie zmęczenia nóg, obrzęki, a w końcu pajączki czy nawet żylaki. Żeby zapobiegać ich powstawaniu, bądź złagodzić objawy zmęczenia, można po pierwsze: ćwiczyć, po drugie unikać bezruchu i niewygodnych pozycji na przykład w pracy i po trzecie – można stosować odpowiednie preparaty.
„Warto mieć w domowej apteczce produkt, który można zaaplikować na nogi w momencie, gdy pojawi się uczucie zmęczenia, obrzęk czy opuchlizna” – stwierdza dr n. farm. Urszula Rogozińska. – „W składzie produktu do ochrony nóg powinna znaleźć się przede wszystkim heparyna. Zapobiega ona powstawaniu powierzchownych zakrzepów, które sprzyjają tworzeniu się zastojów żylnych i obrzęków. Kolejny ważny składnik to wyciąg z kasztanowca. Dzięki zawartej w nim substancji aktywnej reguluje przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych i równocześnie je wzmacnia. Wyciąg z oczaru wirginijskiego oraz nalewka z arniki z kolei działają ściągająco, przyspieszają wchłanianie obrzęków i przeciwdziałają stanom zapalnym. Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, by w preparacie chroniącym nogi znalazł się mentol, który łagodzi objawy zmęczenia i działa znieczulająco.
Wbrew pozorom cały świat mamy nie na głowie, ale na … nogach! To one nas niosą przez życie i dzięki nim możemy przetańczyć całą noc na weselu bliskiej osoby, pójść na spacer lub po prostu podbiec do autobusu. Dlatego warto poświęcić im swój czas i zadbać o ich zdrowie i piękny wygląd. Tym bardziej, że nie jest to wcale trudne!
Tekst pod opieką merytoryczną dr n. farm. Urszuli Rogozińskiej
www.wellness.fit.pl