O tym, że aktywny tryb życia i codzienna porcja ruchu warunkują naszą sprawność zarówno fizyczną jak i umysłową, wiedzą wszyscy. Niestety często o tym zapominamy, co niesie za sobą negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia
fit.pl
2011-01-24 00:00
Udostępnij
Sport to zdrowie
sport zdrowieWiększość z nas w codziennej gonitwie i natłoku spraw ignoruje potrzeby swojego organizmu, począwszy od zdrowego i regularnego odżywiania, poprzez serwowanie sobie chwili relaksu, na aktywności ruchowej skończywszy. Wszystko to odbija się na naszym samopoczuciu i jakości życia.

A wystarczyłoby poświęcić kilka chwil każdego dnia, aby zacząć systematycznie zmieniać nasze przyzwyczajenia. Nasz ekspert dr Alexander Kraft z kliniki Vertebralia radzi, by zacząć poprawiać nasz styl życia od początkowo niewielkiej, lecz regularnej codziennej dawki ruchu. Szybko zauważymy efekty naszych starań, co da nam większą motywację do dalszych działań.

Przede wszystkim błyskawicznie spostrzeżemy, że aktywność fizyczna przyczynia się do spadku i uregulowania naszej wagi. Zniwelowanie nadwagi niesie za sobą ogromne korzyści zdrowotne, nie tylko odciąża kręgosłup i cały układ kostny, ale także zmniejsza ryzyko cukrzycy i chorób układu krwionośnego. Ponadto zadbana i lekka sylwetka poprawia nam humor i podnosi pewność siebie. Nawet nie zauważysz jak zaczniesz wychodzić do ludzi i na nowo angażować się w uśpione niegdyś życie towarzyskie.

Regularna porcja ruchu wzmocni również nasze stawy i przyczyni się do wzrostu gęstości kości. Pomoże nam to w przyszłości uniknąć problemów z osteoporozą. O gęstość kości najlepiej pomagają zadbać ćwiczenia siłowe. Jeśli z różnych powodów nie wchodzą one w rachubę, postarajmy się systematycznie spacerować, szukać okazji do częstego ruchu, rezygnując na przykład z krótkich podróży autem, bądź komunikacją miejską na rzecz pieszych wędrówek. Bardziej aktywnych ucieszy na pewno fakt, iż do wzmocnienia kości przyczynia się również taniec, tenis i joga.

Ponadto ruch przyczynia się do zwalczania stanów depresyjnych, odpręża, pobudza ciało i dodaje energii. Dr Kraft przypomina, ze podczas aktywności fizycznej usuwane są z organizmu hormony stresu, a endorfina, czyli hormon szczęścia szybciej się wytwarza. To dzięki temu po wysiłku odczuwamy miłe zmęczenie i poprawia się nasz nastrój.

Jak widzicie aktywny tryb życia niesie za sobą same pozytywne aspekty. Pamiętajmy o tym każdego dnia, a nasz organizm z pewnością odwdzięczy się z nawiązką dobrym zdrowiem i dłuższym życiem oraz doskonałym samopoczuciem.

www.wellness.fit.pl