Suplementy diety wzmocnią Twoje włosy

Włosy są ozdobą, nie pełnią współcześnie żadnych ważnych funkcji w naszym organizmie. Jeśli chcemy by były ładne i zdrowe musimy o nie zadbać. Nie wystarczą w tym wypadku nawet najwspanialsze kosmetyki
fit.pl
2010-11-19 00:00
Udostępnij
Suplementy diety wzmocnią Twoje włosy
wlosy suplementy1Jeśli nie dostarczymy organizmowi witamin, minerałów i składników budulcowych, to najlepsza pielęgnacja nie pomoże, by pięknie wyglądały.

Wiele osób ma różnego rodzaju problemy z włosami. Czasami jest to efekt złej pielęgnacji, czasami złego odżywiania lub jako efekt przebytych lub trwających chorób i przyjmowanych leków. Należy uświadomić sobie jeden ważny fakt – włosy, które już wyrosły są martwe i wszelkie kosmetyki poprawiają przede wszystkim ich wygląd. Dobrą kondycje włosów zapewnia im przede wszystkim odżywianie wewnętrzne, które sprawia, że z mieszka włosowego wyrasta zdrowy i mocny włos.

Najlepszym sposobem na piękne włosy (jak również skórę i paznokcie) jest stosowanie dobrze zbilansowanej diety, ale nie zawsze jest to możliwe. Co wówczas? Wielu specjalistów poleca tak zwane suplementy diety, które są uzupełnieniem codziennej diety, mają dobroczynny wpływ na organizm i są przebadane, jako środki bezpieczne w stosowaniu, pod warunkiem używania ich zgodnie z przepisem.

Wiadomym jest powszechnie, że ziele skrzypu zawiera bardzo ważny dla włosów krzem, a jeszcze lepszym jego źródłem jest ekstrakt z pędów bambusa, w którym jest aż 70% krzemionki. Krzem to niezbędny składnik podczas tworzenia się tkanki łącznej, kolagenu i keratyny. Ciekawostką jest fakt, że w 1 gramie włosa jest aż 10 mg krzemu. Krzem spełnia również ważną rolę przy przyswajaniu innych mikro i makroelementów potrzebnych włosom, skórze i paznokciom.

Powstawanie włosa, jego kondycja, zależy jednak od wielu innych składników. Bardzo ważne są aminokwasy, z których większość musi być dostarczona organizmowi, jedynie siarka może być przekształcana na potrzebne aminokwasy siarkowe - cystynę i metioninę. Wspomniane aminokwasy odpowiadają za kondycję włosa i ich sprężystość. Ogólnie aminokwasy określane są mianem cegiełek budulcowych keratyny, najważniejszego dla włosa białka.

Właściwie włosom potrzebne są niemal wszystkie minerały, jednak najważniejsze dla wzrostu włosa są: żelazo, miedź i cynk. Każdy z tych minerałów ma specyficzne funkcje do wypełnienia w organizmie. Żelazo aktywuje i wybarwia hemoglobinę, dzięki czemu może ona dostarczać do komórek, również do mieszka włosowego, odpowiednie ilości tlenu. Można stwierdzić, że dzięki niemu do komórek macierzystych dostarczana jest energia. Z kolei cynk uczestniczy w tworzeniu keratyny i decyduje o dobrym działaniu enzymów. Miedź występująca w mikroskopowych ilościach jest bardzo ważna dla budowania ”mostków siarczkowych”, które stanowią główną konstrukcję włosa. Miedź ma również wpływ na przyswajanie żelaza przez organizm - nawet duża podaż żelaza nie zostanie wchłonięta przez organizm, jeśli zabraknie w nim miedzi.

[-------]

Istotne dla wzrostu włosa są niemal wszystkie witaminy. Jednak najbardziej odczuwalne są braki witamin z grupy B (B1, B5 i B6 – B5 to inaczej kwas pantotenowy) i witaminy A, które uczestniczą w podziale komórek włosa w mieszku, a dodatkowo witamina B5 odbudowuje strukturę włosa i dba o jego nawilżenie. Na pewno potrzebna jest włosom witamina PP i cholina, które usprawniają między innymi mikrokrążenie w skórze głowy, co ma pierwszorzędne znaczenie dla odżywienia poprzez mieszek włosowy rosnącego włosa. Kwas PABA oraz miedź spowalniają również proces siwienia włosów. Witamina C jest także bardzo istotna w procesie wzrostu włosa. Jest ona niezbędna przy produkcji hormonów oraz zapewnia szczelność naczyń krwionośnych. Nie wolno też zapominać o witaminie E.

suplementy1

Przyjmowanie suplementów diety jest dość skomplikowane, ponieważ musimy wiedzieć również o interakcjach różnych składników na siebie. Wapń na przykład jest bardzo ważny dla organizmu i zalecane jest jego uzupełnianie, ale rzadko gdzie można znaleźć informacje, że upośledza on wchłanianie cynku, podobnie zresztą jak przyjmowanie większych dawek błonnika. Błonnik zalecany jest przy wszystkich dietach odchudzających i być może to on sprawia, że włosy wypadają właśnie z powodu powstających niedoborów cynku.

Czasami do tego, by włosy były piękne wystarczy dostarczyć im witaminy H, czyli biotyny oraz kwasu foliowego. Bardzo istotna jest dla włosów, a także skóry i paznokci, witamina F, która znajduje się w popularnej maści, jaką jest linomag. Witamina F to zespól nienasyconych kwasów tłuszczowych zachowanych w odpowiednich proporcjach – składają się na nią kwas linolowy, linolenowy i arachidowy. Witamina F znajduje się w niektórych suplementach diet, można ją dostarczyć również bezpośrednio do mieszka włosowego robiąc na włosy i skórę głowy kompres z linomagu na 30 minut przed myciem głowy.

Co jednak zrobić, jeśli przyjmuje się wieloskładnikowy suplement diety skierowanej na włosy, a problemy z ich wypadaniem, czy słabą kondycją trwają nadal? Trzeba uwzględnić kilka spraw. Otóż, suplement diety nie zadziała z dnia na dzień, pierwsze objawy poprawy pojawić się mogą po 4-6 tygodniach, zaś widoczne zmiany to kwestia nawet 3-4 miesięcy, co jest bezpośrednio związane z cyklem życia włosa. Jeżeli stan włosów nie ulega zmianie mimo systematycznego przyjmowania suplementu diety należy sprawdzić, gdzie tkwi przyczyna problemu. Bywa, że problemy z włosami to efekt zaburzeń pracy tarczycy, jajników lub zaburzenia hormonalne (burza hormonów) typowe dla wieku dojrzewania, przekwitania, a także po porodzie.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

www.fit.pl