Dziennik obserwacji
Naukowcy z Uniwersytetu Penn State w Pensylwanii obserwowali 255 kobiet w wieku od 40 do 60 lat, które uprawiały ćwiczenia fizyczne. Kobiety te prowadziły dziennik wykonywanych działań i występujących w związku z tym odczuć, a także nosiły urządzenie monitorujące wydatek energii i spędzanego czasu na ćwiczeniach o różnej intensywności. Okazało się, że kobiety ćwiczące umiarkowanie, aż dwa razy częściej czuły się pełne energii i deklarowały gotowość do wykonywania większej ilości ćwiczeń w przyszłości. Również w tej grupie kobiet zaobserwowano większy spadek uczuć takich jak smutek i lęk, w porównaniu do kobiet z grupy intensywnie ćwiczących.
Te badania potwierdziły wcześniejsze doniesienia naukowców – że umiarkowany wysiłek może być świetnym remedium na stress i sposobem na poprawę nastroju. Efekt ten ma szczególne znaczenie dla kobiet, które przez długi czas nie uprawiały sportu w ogóle, a także dla kobiet z nadwagą. Takie kobiety często nie podejmują aktywności fizycznej z obawy przed intensywnością treningu, której nie podołają.
Naukowcy podkreślają jak kluczowe jest tutaj dobranie tempa do indywidualnych wymagań i możliwości kobiety.
Badania zostały przedstawione w Waszyngtonie na spotkaniu Północnoamerykańskiego Towarzystwa Menopauzy.
Źródło: dailymail.co.uk
Beata Mąkolska
www.wellness.fit.pl
Umiarkowany wysiłek jest najbardziej efektywny
Fitness kojarzy ci się z brakiem tchu i potem na całym ciele? Nie koniecznie tak intensywny wysiłek może być najlepszy dla twojego ciała. Naukowcy pod kierownictwem badaczki Steriani Elavsky, dowiedli właśnie, że to umiarkowany trening jest najbardziej efektywny i przynosi poprawę nastroju!