fit.pl mobile logo

W maju złamał kręgosłup, niedawno skończył 80 lat. Właśnie przebiegł triathlon

Mimo że Henryk Michałowski dobiegł do mety prawie dwie godziny po pierwszym zawodniku, kibice po dojrzeniu z daleka jego pochylonej sylwetki ożywili się tak, jakby na zawody przybył właśnie Mistrz Świata. Wśród zgromadzonych był lekarz ortopeda, który w ostatnich tygodniach dbał o jego złamany w maju kręgosłup, by mógł ponownie stanąć na starcie poznańskiego triathlonu

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią do sportowego kalendarza wrócił cykl CIECH Tri Tour, w tym najważniejsze wydarzenie całej serii, czyli JBL Super League Triathlon Poznań. Wśród zawodników, podobnie jak przed dwoma laty, znaleźli się nie tylko triathloniści z polskiej czołówki, ale także niemieccy, brytyjscy, rosyjscy, a nawet kostarykańscy sportowcy.

Wielu zawodników nie stratowało jednak myślą by pokonać innych, ale po to, by spróbować pokonać samych siebie. Wielu przyznaje też, że robi to dla zdrowia, również psychicznego, bo jak mówią, ten ogromny wysiłek sprawia, że ich głowa odcina się od codziennych zmartwień. Niektórzy triathlonowi poświęcają całe życie, niektórzy dołączyli, bo samo bieganie im już nie wystarczało, ale wielu triathlonistów to po prostu ludzie, którzy na co dzień chodzą do pracy. Po godzinach pływają, biegają i jeżdżą na rowerze, a w weekendy startują w zawodach.

Niewielu jest jednak takich, jak Pan Henryk Michałowski. W swojej kategorii, mężczyzn w wieku 80+, startował jako jedyny. Ponad 56 kilometrową trasę pokonał w 3 godziny, 50 minut i 48 sekund. Dystans pływacki liczący 950 metrów przepłynął w 31 minut i 48 sekund. Wyjaśnia jednak, że gdyby nie uraz karku, przez który musiał zatrzymywać się w wodzie, by sprawdzić czy płynie w dobrym kierunku, czas byłby lepszy o parę minut . Na liczącym 45 kilometrów etapie kolarskim przesunął się o pozycję do góry. Udało mu się ją utrzymać również na 11 kilometrowym etapie biegowym. Mając 80 lat, 3 i pół miesiąca po złamaniu kręgosłupa pokonał 56,6 km triathlonu z czasem 3:50:48. Mimo tego po przekroczeniu sprawiał wrażenie, że mógłby biec dalej. Co zresztą zrobił, udając się truchtem po rzeczy, by zdążyć przebrać się na ceremonię wręczenia nagród.
By dotrzymać mu tempa i móc zamienić parę słów, trzeba było truchtać razem z nim. Na pytanie o trasę odpowiedział z przekonaniem: „Jak zawsze w Poznaniu świetna organizacja. Dobrze oznaczone nierówności i dziury w drogach, których trochę przez te dwa lata przybyło”. To ma dla Henryka Michałowskiego duże znaczenie, bo jak mówił w opublikowanym przez TRI TOUR na Youtubie spocie Triathlon is for everyone, boi się upadku. Tych niestety w sporcie nie da się uniknąć


„30 maja złamałem kręgosłup. Byłem z grupą 10 kolegów w Sierakowie, tam robiliśmy sobie taki swój triathlon, ćwiczyliśmy. No a to jest pan doktor, dzięki któremu dzisiaj mogłem wystartować”- wskazuje na profesora Jacka Kruczńskiego stojącego w gronie organizatorów, którzy również chcą pogratulować Panu Henrykowi. Po wymienieniu paru słów i uścisków, znów truchta dalej. „Przez ten wypadek dzisiaj mam czas bliżej czterech godzin, normalnie byłoby koło trzech”. Kończy i przyspiesza, żeby zdążyć odebrać swój złoty medal. Jako jedyny stanie na podium w kategorii M80. Niespełna 4 miesiące po złamaniu kręgosłupa.

W spocie Triathlon is for everyone, który nagrywany był przed pięcioma laty, mówi też o tym, dlaczego lubi triathlon. „Na rowerze czuję się jakbym miał dopięte skrzydła. Biegać lubiłem zawsze. Na triathlonach spotykam ludzi o podobnej pasji jak ja. Są to ludzie młodsi i raczej o chorobach nie rozmawiają. Mi do tej pory zdrowie też dopisuje. To satysfakcja” . Pięć lat później, mimo poważnego wypadku Henryk Michałowski kończy 56.6 kilometrowy triathlon z niedosytem i spokojnie planuje poprawę wyniku: „Na powrót do formy potrzeba czasu”.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl