Stres jest to odbiór negatywnych bodźców zewnętrznych przez nasz organizm, czyli to co nas spotyka lub męczy nas przez dłuższy czas. W dużym stopniu uzależniony jest od naszego myślenia.
Stres ma bardzo negatywny wpływ na umysł i organizm. Męczy ciało i duszę. Pozbawia snu, sił do życia. Występuje najczęściej wtedy, kiedy nie potrafimy znaleźć równowagi między wymaganiami danej sytuacji oraz gdy czujemy lęk przed nieznanym i unikamy różnego rodzaju konsekwencji. Kiedy coś nas przerasta w naszej psychice wytwarza się negatywna energia, która bardzo źle na nas wpływa.
Długotrwały stres powoduje wiele dolegliwości takich jak, np. złe samopoczucie, obniżenie własnej wartości, bezsenność, lub poczucie bezradności, która wywołuje w nas ograniczenia motywacji do działań i stany chorobowe związane przede wszystkich z układem nerwowym. Przez stres można także zachorować na serce, wpływa on na rozwój nowotworów, osłabia układ odpornościowy.
Jest jednak kilka metod radzenia sobie z nim. Pierwszą z nich jest po prostu rozmowa. Wygadanie się i opowiedzenie o swoich problemach drugiej osobie pozwala inaczej postrzegać daną sytuację, bardziej racjonalnie i mniej emocjonalnie.
Należy odpowiednio spojrzeć na dany problem i nauczyć się z nim walczyć, a nie unikać. Skupmy się na pozytywnych stronach tego co robimy, a nie dopatrujmy się tylko negatywów. Sposobem na pokonanie stresu jest także zapewnienie sobie chwili przyjemności. Rzeczy, która nas usatysfakcjonuje i sprawi, że odczujemy swoją wartość. Nerwy szybko znikną, a zmęczenie pójdzie w niepamięć. Aby zmniejszyć bodźce stresowe należy zmienić otoczenie, obracać się w miejscach bardziej spokojnych, niezatłoczonych i unikać ludzi, którzy mogą powodować sytuacje stresogenne. W ramach terapii odstresowania i oderwania się od codziennych problemów można wybrać się, np. na tydzień lub nawet weekend, wyjechać nad morze, czy w góry. W walce ze stresem mogą pomóc także ćwiczenia. Dzięki nim wyładujesz negatywną energie przez co uwolnisz swój umysł od złych emocji.
Pamiętajmy także, że stresowi sprzyjają różnego rodzaju używki, dlatego trzeba je ograniczać. Pij więc jak najmniej kawy, alkoholu itp. Regularne odżywianie również ma wpływ na czynniki stresowe. Jedz o tych samych porach, a do diety włącz owoce i warzywa. Pij dużo wody. Jeżeli dostarczymy organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów będzie on mniej podatny na stres. Kolejną rzeczą, na którą również należy zwrócić uwagę jest tempo oddychania. Kontrolujmy i nauczmy się prawidłowo oddychać. W sytuacjach stresowych weź 3 głębsze oddechy, to pozwoli ci się trochę uspokoić.
Stres w małych ilościach ma dobry wpływ na nasz organizm. Motywuje nas do działań przez co wydajność naszej pracy jest znacznie większa. Daje możliwości do pokonywania wszelkiego rodzaju przeszkód i łatwiejszego koncentrowania się. Jeżeli jednak staje się on głównym „bywalcem” naszego życia może bardzo negatywnie odbić się na naszym zdrowiu i psychice, dlatego starajmy się skutecznie z nim walczyć i robić wszystko, aby uniknąć takich sytuacji lub chociaż je zmniejszyć.
Monika Nazim
www.fit.pl