fit.pl mobile logo

Zdrowie kręgosłupa a zdrowie organizmu

Według najnowszych danych GUS to bóle dolnej partii pleców i szyi są najczęściej wskazywane przez kobiety. Cierpi na nie odpowiednio ponad 28% i 21% pań. Problem z plecami potwierdza też aktualny raport EHIS. Czy jest się czym martwić? Eksperci alarmują


Okazuje się, że najczęściej uskarżamy się na ból dolnej części pleców. Dotyczy on zwłaszcza kobiet. Co więcej, największy współczynnik bólu odnotowano… w Polsce i Rosji. Ból odczuwa niemal 90% osób na całym świecie. 78% badanych przyznaje, że utrudnia im realizację kariery zawodowej. Nielubiany, utrudniający codzienne życie, coraz częstszy towarzysz coraz młodszego pokolenia Polaków. Najnowsze ogólnoświatowe badanie Global Pain Index przeprowadzone przez GSK[1] wskazuje stopień odczuwania bólu wśród różnych narodowości. Polacy niestety nie wypadli najlepiej... Większość z nas (93%) go doświadcza, jednak tylko co trzeci mówi o nim głośno.

Taką diagnozę potwierdza najświeższy raport European Health Interview Survey. EHIS to kluczowe narzędzie w dziedzinie statystyki zdrowia publicznego. Wykonywane jest cyklicznie, w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Niedawno wydano raport z drugiej edycji badania w Polsce. Wnioski?

Pod lupą EHIS

Pierwsze tego typu badanie w Polsce miało miejsce dokładnie pięć lat temu. Czas na porównanie. Jak swoje zdrowie oceniają Polacy? Czy jest lepiej? Okazuje się, że zaskakująco dobrze. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Staramy się żyć zdrowo. Rzadziej sięgamy po używki, takie jak alkohol i papierosy. Częściej doskwierają nam jednak choroby przewlekłe. Wśród wymienianych dolegliwości znajdują się m.in. bóle pleców, szyi, głowy, zwyrodnienie stawów oraz wysokie ciśnienie krwi. Jednak w ciągu ostatnich 12 miesięcy najczęściej uskarżaliśmy się na… ból dolnej części pleców. Wnioski z badań nie dziwią Andrzeja Rudawskiego, kierownika zespołu fizjoterapeutów w Columna Medica, klinice, która specjalizuje się w nieinwazyjnym leczeniu schorzeń narządów ruch.

- To dość powszechny problem. Coraz częściej zgłaszają się do nas pacjenci w różnym wieku. Bóle kręgosłupa mogą mieć wiele przyczyn. Najczęściej spotykam się z bólami mechanicznymi kręgosłupa. Do jednych z największych wrogów dla zdrowia naszych pleców należy siedzący tryb życia. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, że bóle pod kolanem, w łydce, stopie czy te promieniujące do barku mogą być spowodowane problemami z kręgosłupem. Diagnostyka oraz zmiana codziennych nawyków może okazać się dla nas zbawienna.

Jak sprawdzić czy nasze problemy są poważne?

- Jest kilka sposobów oceny niepokojących nas objawów. W fizjoterapii stosujemy m.in. testy kliniczne, które różnicują skąd pochodzi ból. Jest to bardzo istotne, gdyż znając źródło bólu możemy działać bezpośrednio na przyczynę naszych problemów, a nie tylko łagodzić objawy. Obecnie możemy wspierać się zaawansowaną technologią medyczną w postaci aparatu DIERS Formetic 4D. Dzięki tej trójwymiarowej analizie postawy ciała, możemy wychwycić wszelkie nieprawidłowości ustawienia barków, kręgosłupa, miednicy czy nóg, które są niezauważalne dla ludzkiego oka. Dobrym rozwiązaniem jest również badanie oceniające nasze podstawowe wzorce ruchowe, pozwalające na wykrycie naszych słabych ogniw. Należy mieć świadomość, że na zdrowy kręgosłup pracujemy z każdym ruchem - dodaje Andrzej Rudawski.

Na własne życzenie?

Ból dolnej partii pleców to najczęstsza dolegliwość zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Badanie pokazało jednak, że odsetek kobiet uskarżających się na ten problem jest wyższy. I to o ponad siedem punktów procentowych. Już prawie co trzecie kobieta skarży się obecnie na bóle dolnej części pleców. Tendencja jest wzrostowa. Dlaczego?

- Budowa anatomiczna kobiet predysponuje je do pojawiania się częstszych problemów z kręgosłupem. Z natury, kobiety są bardziej elastyczne niż mężczyźni, tzn. ich mięsnie i więzadła są luźniejsze. Brak odpowiedniej stabilizacji segmentów kręgosłupa powoduje przeciążenie najczęściej dolnego odcinka kręgosłupa. Przewlekłe przeciążenie spowodowane długotrwałym siedzeniem i brakiem systematycznej aktywności fizycznej skutkuje pojawieniem się objawów bólowych. Problemy te mogą się przenosić na kolejne partie kręgosłupa, czyli odcinek piersiowy i szyjny. Równie często na skutek wymuszonej postawy obciążającej kręgosłup dochodzi do nieprawidłowego rozkładania sił w kończynie dolnej, co powoduje występowanie bólu w stawach biodrowych czy kolanowych. Jedynie odpowiednie postępowanie fizjoterapeutyczne może całkowicie rozwiązać problemy z kręgosłupem – wyjaśnia Rafał Pluciński, fizjoterapeuta, Columna Medica.

Do tego dorzućmy jeszcze czynniki, które w sposób bezpośredni mogą negatywnie oddziaływać na nasz kręgosłup. Sprawcy zamieszania? Damska torebka i szpilki. Badania GUS pokazują, że kobiety dźwigają codziennie od dwóch do nawet pięciu kilogramów! Z kolei niedawna ankieta zrealizowana przez portal Buzzfeed, pokazała, że średnia waga damskiej torebki wynosi nieco ponad sześć funtów. To prawie trzy kilogramy. Rekordzistka posiadała torbę ważącą prawie…siedem kilogramów! Długotrwałe noszenie tak ciężkich torebek i to na jednym ramieniu może mieć negatywny wpływ na nasz kręgosłup. Wysokie szpilki również nie pomagają w utrzymaniu zdrowej kondycji naszych pleców. Noszenie butów na wysokich obcasach powoduje bowiem przeniesienie ciężaru ciała do przodu oraz ustawienie stopy w nienaturalnej pozycji.

- W wyniku długotrwałego noszenia butów na wysokim obcasie skraca się ścięgno Achillesa. Może to spowodować trwały przykurcz utrudniający prostowanie stopy. Do tego dochodzą inne bolesne problemy do jakich należą między innymi haluksy. Cierpi również nasz kręgosłup. Przeniesienie ciężaru ciała do przodu powoduje pogłębianie się naturalnego wygięcia w odcinku pleców, stąd częste bóle – radzi ekspert Columna Medica. – Unikajmy długotrwałego chodzenia w butach na bardzo wysokim obcasie. Dużo zdrowszym rozwiązaniem dla naszych mięśni oraz stawów jest obcas wynoszący 2,5 cm – apeluje specjalista.

www.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl