Jakie są wskazania do artroskopii kolana?
Artroskopia kolana jest zabiegiem, którego przeprowadzenie może zostać zasugerowane przez lekarza pacjentom, którzy cierpią na ból kolana, uczucie niestabilności, nawracające obrzęki i zaczerwienienia, oraz blokadę stawu. Wspomniane objawy są najczęściej powikłaniem: złamania śródstawowego, obecności ciał obcych w stawie, zmian nowotworowych i torbieli okołostawowych. Do innych wskazań do zabiegu należą: rozerwanie torebki stawowej, przerost lub pęknięcie fałdu maziowego, zerwanie więzadła krzyżowego, pęknięcie łąkotek, oraz zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe. Przez to, że podczas zabiegu do stawu zostaje wprowadzona kamera, artroskopia jest użyteczna diagnostycznie, mówimy wtedy o artroskopii zwiadowczej. Jej celem jest usunięcie tej części stawu, która powoduje dolegliwości bólowe.
Jak przebiega artroskopia kolana?
Artroskopia jest o wiele mniej inwazyjna niż operacja otwarta, oczywiście podobnie jak ona wymaga, by podać pacjentowi znieczulenie (ogólne, albo od pasa w dół), a sala na której, będzie przeprowadzana, musi spełniać określone warunki.
Na początku, układa się pacjenta w pozycji siedzącej lub leżącej, następnie wykonuje się nacięcie, po to, by wprowadzić narzędzia artroskopowe do wnętrza stawu, zwykle robi się to z około trzech miejsc dostępu. Warto zaznaczyć, że staw wypełnia się roztworem soli fizjologicznej, by ułatwić ocenę poszczególnych struktur. Poprzez wykonane uprzednio nacięcia, ortopeda wprowadza kamerę i miniaturowe narzędzi chirurgiczne. Kamera ze światłowodem pozwala na dokładne przeprowadzenie zabiegu, ponieważ przez cały czas jego trwania, powiększony obraz jest wyświetlany na ekranie. Za pomocą narzędzi lekarz opracowuje zaobserwowane uszkodzenia. Łąkotki są usuwane w całości lub częściowo, czasami dokonuje się ich zespolenia za pomocą implantów. Z kolei więzadła, mogą być zrekonstruowane, albo zastąpione fragmentem ze ścięgna, albo materiałem syntetycznym. Najczęściej naprawia się, więzadła: poboczne strzałkowe, poboczne piszczelowe, krzyżowe przednie i krzyżowe tylne. Chrząstki podlegają rekonstrukcji. Po operacji, rany zaopatruje się za pomocą plastrów. Zwykle nie ma konieczności podawania pacjentowi leków przeciwbólowych. Pacjent zostanie poinformowany przez lekarza, jak należy postępować po operacji, w jaką tym rehabilitację powinien podjąć.
Rekonwalescencja po artroskopii
Pacjent wychodzi do domu, w dniu artroskopii lub dnia następnego. Rany po zabiegu goją się zazwyczaj w przeciągu kilku dni, a na zdjęcie szwów pacjenci zgłaszają się po około tygodniu. Bandaże i plastry pooperacyjne powinny być zmieniane, by nie doszło do rozwoju zakażenia. Każdy zabieg może przebiegać odmiennie, w związku z czym, zlecona rehabilitacja może być różna w zależności od przypadku. Niektórzy wracają do zwyczajnej aktywności na kilka dni po artroskopii, innym potrzeba tygodni. Do tej ostatniej grupy zaliczają się przede wszystkim sportowcy. Powrót do pełnej aktywności zależy od tego, jak poważny był problem i jak rozległy zabieg przeprowadzono, zwykle trwa to od sześciu do dwunastu tygodni. Najważniejsze, by nie dopuścić do obciążania operowanej nogi, dlatego też tak istotna okazuje się właściwa rehabilitacja, zwiększająca wytrzymałość mięśni.
Powikłania po zabiegu
Mimo że artroskopia jest powszechnie uznawana za bezpieczną metodę, to zdarzają się powikłania pozabiegowe. Najczęściej dochodzi do powstania krwiaka wewnątrz stawu albo w jego okolicy. U niektórych pacjentów może dojść do zakażenia, czasami pojawia się również wysięk. Jeżeli w trakcie zabiegu dojdzie do uszkodzenia nerwu, pacjent może odczuwać ból. Szczególnie zagrożone są osoby chore na: cukrzycę, otyłe, z niewydolnością serca, oraz problemami z krążeniem w kończynach dolnych. Może u nich dojść do zatorowości płucnej albo zakrzepicy żylnej, obie choroby są bardzo groźne. Trzeba podkreślić, że szansa na wystąpienie powikłań jest niezwykle mała, bo dotyczy tylko 1% zabiegów.
Artroskopia- korzyści dla pacjenta
Po artroskopii, w przeciwieństwie do operacji otwartej, po zabiegu nie pozostaje duża blizna. W dodatku pacjent bardzo szybko (bo nawet kilka godzin po zabiegu), wyjść z kliniki do domu. Zabieg jest małoinwazyjny, co nie wyklucza jego przydatności diagnostycznej. W trakcie artroskopii możliwa jest ocena wszystkich struktur wchodzących w skład stawu oraz jego funkcjonowania. Warto wspomnieć, że artroskopia stawu kolanowego, jest łatwiejsza do przeprowadzenia dla lekarza niż operacja otwarta. Obie wymagają rehabilitacji, niemniej jednak brak dużej blizny, w artroskopii są to małe 2-3 blizny, usprawnia ten proces, w efekcie pacjenci szybciej wracają do sprawności.
Partnerem artykuły jest Centrum medyczne Medicum - placówka, w której wykonasz artroskopię kolana w Warszawie