fit.pl mobile logo

Artroskopia kolana - wskazania i korzyści

Sprawność stawu kolanowego, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Co, jeśli staw kolanowy ulegnie uszkodzeniu na skutek wypadku albo w przebiegu różnych chorób? Czy możliwe jest przywrócenie jego sprawności i powrót do zdrowia? Niektórym osobom cierpiącym na problemy związane ze stawem kolanowym, z pomocą przychodzi artroskopia kolana. Zabieg polega na wykonaniu nacięć, wprowadzeniu przez nie narzędzi (także kamery), które umożliwiają obejrzenie struktur stawu i naprawę uszkodzeń.

Jakie są wskazania do artroskopii kolana?

Artroskopia kolana jest zabiegiem, którego przeprowadzenie może zostać zasugerowane przez lekarza pacjentom, którzy cierpią na ból kolana, uczucie niestabilności, nawracające obrzęki i zaczerwienienia, oraz blokadę stawu. Wspomniane objawy są najczęściej powikłaniem: złamania śródstawowego, obecności ciał obcych w stawie, zmian nowotworowych i torbieli okołostawowych. Do innych wskazań do zabiegu należą: rozerwanie torebki stawowej, przerost lub pęknięcie fałdu maziowego, zerwanie więzadła krzyżowego, pęknięcie łąkotek, oraz zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe. Przez to, że podczas zabiegu do stawu zostaje wprowadzona kamera, artroskopia jest użyteczna diagnostycznie, mówimy wtedy o artroskopii zwiadowczej. Jej celem jest usunięcie tej części stawu, która powoduje dolegliwości bólowe.

Jak przebiega artroskopia kolana?

Artroskopia jest o wiele mniej inwazyjna niż operacja otwarta, oczywiście podobnie jak ona wymaga, by podać pacjentowi znieczulenie (ogólne, albo od pasa w dół), a sala na której, będzie przeprowadzana, musi spełniać określone warunki.

Na początku, układa się pacjenta w pozycji siedzącej lub leżącej, następnie wykonuje się nacięcie, po to, by wprowadzić narzędzia artroskopowe do wnętrza stawu, zwykle robi się to z około trzech miejsc dostępu. Warto zaznaczyć, że staw wypełnia się roztworem soli fizjologicznej, by ułatwić ocenę poszczególnych struktur. Poprzez wykonane uprzednio nacięcia, ortopeda wprowadza kamerę i miniaturowe narzędzi chirurgiczne. Kamera ze światłowodem pozwala na dokładne przeprowadzenie zabiegu, ponieważ przez cały czas jego trwania, powiększony obraz jest wyświetlany na ekranie. Za pomocą narzędzi lekarz opracowuje zaobserwowane uszkodzenia. Łąkotki są usuwane w całości lub częściowo, czasami dokonuje się ich zespolenia za pomocą implantów. Z kolei więzadła, mogą być zrekonstruowane, albo zastąpione fragmentem ze ścięgna, albo materiałem syntetycznym. Najczęściej naprawia się, więzadła: poboczne strzałkowe, poboczne piszczelowe, krzyżowe przednie i krzyżowe tylne. Chrząstki podlegają rekonstrukcji. Po operacji, rany zaopatruje się za pomocą plastrów. Zwykle nie ma konieczności podawania pacjentowi leków przeciwbólowych. Pacjent zostanie poinformowany przez lekarza, jak należy postępować po operacji, w jaką tym rehabilitację powinien podjąć.

Rekonwalescencja po artroskopii

Pacjent wychodzi do domu, w dniu artroskopii lub dnia następnego. Rany po zabiegu goją się zazwyczaj w przeciągu kilku dni, a na zdjęcie szwów pacjenci zgłaszają się po około tygodniu. Bandaże i plastry pooperacyjne powinny być zmieniane, by nie doszło do rozwoju zakażenia. Każdy zabieg może przebiegać odmiennie, w związku z czym, zlecona rehabilitacja może być różna w zależności od przypadku. Niektórzy wracają do zwyczajnej aktywności na kilka dni po artroskopii, innym potrzeba tygodni. Do tej ostatniej grupy zaliczają się przede wszystkim sportowcy. Powrót do pełnej aktywności zależy od tego, jak poważny był problem i jak rozległy zabieg przeprowadzono, zwykle trwa to od sześciu do dwunastu tygodni. Najważniejsze, by nie dopuścić do obciążania operowanej nogi, dlatego też tak istotna okazuje się właściwa rehabilitacja, zwiększająca wytrzymałość mięśni.

Powikłania po zabiegu

Mimo że artroskopia jest powszechnie uznawana za bezpieczną metodę, to zdarzają się powikłania pozabiegowe. Najczęściej dochodzi do powstania krwiaka wewnątrz stawu albo w jego okolicy. U niektórych pacjentów może dojść do zakażenia, czasami pojawia się również wysięk. Jeżeli w trakcie zabiegu dojdzie do uszkodzenia nerwu, pacjent może odczuwać ból. Szczególnie zagrożone są osoby chore na: cukrzycę, otyłe, z niewydolnością serca, oraz problemami z krążeniem w kończynach dolnych. Może u nich dojść do zatorowości płucnej albo zakrzepicy żylnej, obie choroby są bardzo groźne. Trzeba podkreślić, że szansa na wystąpienie powikłań jest niezwykle mała, bo dotyczy tylko 1% zabiegów.

Artroskopia- korzyści dla pacjenta

Po artroskopii, w przeciwieństwie do operacji otwartej, po zabiegu nie pozostaje duża blizna. W dodatku pacjent bardzo szybko (bo nawet kilka godzin po zabiegu), wyjść z kliniki do domu. Zabieg jest małoinwazyjny, co nie wyklucza jego przydatności diagnostycznej. W trakcie artroskopii możliwa jest ocena wszystkich struktur wchodzących w skład stawu oraz jego funkcjonowania. Warto wspomnieć, że artroskopia stawu kolanowego, jest łatwiejsza do przeprowadzenia dla lekarza niż operacja otwarta. Obie wymagają rehabilitacji, niemniej jednak brak dużej blizny, w artroskopii są to małe 2-3 blizny, usprawnia ten proces, w efekcie pacjenci szybciej wracają do sprawności.

Partnerem artykuły jest Centrum medyczne Medicum - placówka, w której wykonasz artroskopię kolana w Warszawie

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl