fit.pl mobile logo

Basen - tak! Koszenie trawy - nie! Czyli co wolno alergikowi

Blisko połowa Polaków narzeka na dolegliwości alergiczne. Wodnisty katar, kichanie czy swędzące oczy potrafią skutecznie wyłączyć alergika z aktywności na długie tygodnie pylenia drzew, traw i krzewów. Jeszcze trudniej mają ci uczuleni na sierść zwierząt lub roztocza kurzu domowego, bo ich alergia dotyka przez cały rok. Warto wiedzieć, co wolno alergikowi, a jakiś działań powinien unikać

formy. Jednak alergicy często obawiają się, czy wizyta na basenie nie nasili ich dolegliwości. – Rzeczywiście chlorowana woda może działać podrażniająco. Dlatego alergicy powinny wybierać obiekty z wodą ozonowaną, która jest o wiele delikatniejsza dla skóry i oczu osób z alergią – informuje dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalista alergologii, ekspertka kampanii „Chroń oczy przed alergią”.

Alergicy powinni zaopatrzyć się również w dobre okulary do pływania, szczelnie przylegające do oczodołu. Profilaktycznie można użyć także skierowanych dla alergików kropli z ektoiną i kwasem hialuronowym (np. EKTIN), które tworzą ochronną barierę dla oczu.

Wszyscy, którzy skarżą się na delikatną, skłonną do podrażnień skórę, powinni po kąpieli w basenie dokładnie umyć ciało i zastosować balsam nawilżający lub emolient.

Czy alergik może pracować w ogrodzie?

Wśród posiadaczy ogrodów nie brakuje alergików. Ci zastanawiają się, czy pielenie rabat, koszenie trawników czy podcinanie krzewów jest dla nich bezpieczne. Eksperci podkreślają, że zdecydowanie najbardziej niebezpieczne dla alergików jest koszenie trawników: - Podczas koszenia pyłki są po prostu wszędzie, a to one uczulają, więc zdecydowanie tę aktywność powinien wykonywać inny z domowników – poleca alergolog.

Czy alergik może mieć zwierzę?

Ponieważ alergia dotyka coraz większą rzeszę Polaków, w tym również najmłodszych, wiele osób zastanawia się, czy alergik może bezpiecznie funkcjonować w towarzystwie domowego zwierzaka. Wszak głównie dzieci marzą o włochatym pupilu.

Decyzja o zwierzęciu powinna być ze wszech miar przemyślana, a jeśli istnieje ryzyko alergii, warto zrobić testy pod kątem uczulenia na sierść zwierząt. Może być bowiem tak, że osoba uczulona np. na pyłki, nie musi mieć uczulenia na sierść. Jeśli jednak testy potwierdzą alergię na zwierzęta, powinniśmy wstrzymać się z kupnem czy przygarnięciem zwierzaka. – Nie oznacza to jednak, że przez całe życie nie będziemy mogli mieć czworonoga. Taka diagnoza powinna tylko przyspieszyć decyzję o odczulaniu – obecnie najskuteczniejszej metodzie leczenia alergii. Gdy ten proces się zakończy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że odczulony pacjent będzie mógł cieszyć się towarzystwem psa lub kota - ocenia dr Marta Kołacińska-Flont.

Alergia nie wyklucza całkowitego kontaktu ze zwierzętami. Alergicy mogą np. odwiedzać znajomych, u których mieszkają zwierzęta, natomiast powinni odpowiednio się przygotować do takiej wizyty: już dzień wcześniej zacząć przyjmować preparaty antyhistaminowe, a do oczu stosować krople z ektoiną (np. EKTIN), które łagodzą objawy alergii i chronią oko przed wnikaniem alergenów. Oczy powinny być w tym przypadku pod specjalną opieką, gdyż to one najmocniej odczuwają skutki alergii na sierść.

Czy alergik może mieć dywan w sypialni?

Wielu alergików obawia się, że wśród uczulających ich alergenów są też roztocza kurzu domowego. Warto to sprawdzić odpowiednimi testami, gdyż w przypadku potwierdzenia takiej diagnozy, trzeba będzie nieco przemeblować wnętrze mieszkania czy domu. - U osoby uczulonej na roztocza należy wdrożyć odpowiednie procedury higieniczne. Poszewki na pościel zmieniać często, a sam wsad prać w 90 stopniach raz na 3 miesiące. Zimą wystawiać regularnie na mróz, a latem na ostre słońce. Dobrze by było, gdyby raz na rok można było wymienić wsad na nowy. U alergika nie powinien być to wsad z pierza naturalnego, a syntetyczny – przestrzega dr Marta Kołacińska-Flont.

Pościel to nie wszystko – szczególnie w sypialni alergicy powinni unikać tkanin – obszernych zasłon, dywanów, pledów w których mogą gromadzić się roztocza. – Na pewno obecne trendy na wnętrza minimalistyczne czy industrialne pomagają nieco w decyzji o usunięciu tekstyliów z sypialni – uśmiecha się alergolog.

Warto zwracać uwagę na różne aspekty w codziennym funkcjonowaniu, bowiem niekiedy nawet małe zmiany zachowań czy nawyków pomogą nam w dużo lepszym funkcjonowaniu.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl