Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby jeżdżąc na rowerze nie obciążyć swojego kręgosłupa.
Odpowiedni rower
Zanim zdecydujesz się na zakup jednośladu, zastanów się nad jego zastosowaniem: gdzie chcesz jeździć, ile czasu zamierzasz poświęcić na jazdę oraz w jaki sposób chcesz z niego korzystać? Inny rower będzie odpowiedni do wyczynowej jazdy po górach, a jeszcze inny, jeśli będziemy z niego korzystać jedynie w mieście.
Jeśli planujesz jeździć kilka sezonów na rowerze warto zainwestować w solidny sprzęt. Pamiętaj, że rama musi być dopasowana do twojego wzrostu. Osoby ze schorzeniami kręgosłupa raczej nie powinny wybierać roweru szosowego i górskiego, które ze względu na bardzo pochyloną pozycję, wymagają dobrej kondycji całego ciała. Są to rowery szczególnie niewskazane dla osób z problemami kręgosłupa szyjnego, bo mogą pogłębiać lordozę szyjną. Wymuszona pochylona postawa sprawia, że aby obserwować drogę, trzeba wysoko zadzierać głowę. Powoduje to nadwyrężenie części szyjnej i mięśni karku.
Dla osób z problemami kręgosłupa najlepszy będzie rower miejski, który wymusza wyprostowaną postawę. Ciężar ciała przenosi się głównie na pośladki i nogi. Podobny do niego jest rower crossowy, inaczej nazywany trekkingowym. To uniwersalny rower łączący w sobie zalety roweru górskiego i szosowego. Zapewnia komfortową pozycję, a umieszczone wyżej pedały, umożliwiają jazdę po wyboistym terenie.
Prawidłowe ustawienie części
Zanim wsiądziesz na rower, przede wszystkim sprawdź siodełko. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że od razu trzeba będzie je wymienić. Najlepsze siodełka to takie, które mają żelowe wkłady - są miękkie, ale jednocześnie na tyle twarde, że pośladki nie zapadają się w nich.
Zwróć także uwagę na kierownicę. Powinna być ona ustawiona odpowiednio do wzrostu, tak by umożliwiała przyjęcie wyprostowanej pozycji podczas jazdy rowerem.
Idealna postawa
Najbardziej naturalna i komfortowa pozycja do jazdy na rowerze to postawa wymuszona przez rower miejski lub turystyczny. Plecy powinny być wyprostowane, tułów lekko pochylony do przodu, a nadgarstki w linii przedramion, czyli nie w zgięciu grzbietowym. Przy ustawianiu siodełka warto pamiętać, że kolana nie powinny zginać się pod kątem większym niż 90 stopni. W momencie kiedy stopa wraz z pedałem znajduje się na dole w najniższym punkcie, noga powinna być lekko zgięta w stawie kolanowym. W takiej pozycji nie ma całkowitego wyprostu kolana, co zapewnia naturalną amortyzację i sprawia, że trudniej o kontuzję. Odpowiednie ustawienie siodełka można łatwo zweryfikować. Siedząc na siodełku powinniśmy być w stanie sięgnąć stopami do podłoża.
Istotna jest również nawierzchnia, po której jeździsz. Staraj się wybierać równe drogi, ponieważ wyboje i wzniesienia powodują wstrząsy, które zwiększają obciążenie.
Na rower… gotowi… start!
Ból kręgosłupa nie zawsze jest przeszkodą do jazdy na rowerze. Skrzywienie kręgosłupa, choroby stawów, czy dyskopatia nie muszą być przeszkodami w uprawianiu tego sportu. Dodatkową korzyścią jest to, że jazda na rowerze może zapobiegać osteoporozie i pomaga rozruszać stawy biodrowe.
Zanim jednak wsiądziesz na rower nie zapomnij o rozgrzewce. Spróbuj też po wysiłku jak najbardziej rozciągnąć swoje ciało.
Kiedy już zastosujesz się do wszystkich naszych porad, nie pozostaje nic innego jak tylko wsiąść na rower i przemierzać kilometry ciesząc się ciepłym podmuchem wiatru we włosach.
www.zdrowie.fit.pl