fit.pl mobile logo

Choroby jelit - sprawdź czy ci grożą

  Jelito cienkie i grube to bardzo ważne elementy naszego układu pokarmowego. To tu zachodzi większość procesów trawienia i wchłaniania substancji odżywczych z pożywienia, ale również wody, witamin i soli mineralnych. W związku z tym jelita są w dużej mierze odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie całego naszego ciała. Już zwykła biegunka może być objawem zapalenia jelit, więc nie można lekceważyć żadnych symptomów. A przede wszystkim – warto wiedzieć, jakie są przyczyny i objawy poważniejszych chorób.

Przyczyny i objawy
Choroby zapalne jelit mogą mieć wiele przyczyn. Często są to błędy dietetyczne, czyli spożywanie potraw ciężkostrawnych, pikantnych czy dużej ilości alkoholu, oraz zatrucia, np. metalami ciężkimi albo trującymi grzybami.

Zarówno wirusy, jaki bakterie mogą powodować zakażenia, które przekształcają się w stany zapalne. Pasożyty układu pokarmowego, o których często dowiadujemy się zbyt późno również mogą być przyczyną. Należą do nich również niektóre lekarstwa i alergeny pokarmowe.

Objawy chorób zapalnych jelit potrafią być wyjątkowo nieprzyjemne. O tym, że dzieje się coś niepożądanego, sygnalizują: bóle brzucha, mdłości i wymioty, biegunki (zwłaszcza z krwią i śluzem), podwyższona temperatura ciała, niedobory witamin, składników pokarmowych i soli mineralnych wraz z objawami tych niedoborów. Połączenie tych symptomów to znak od organizmu, że pojawił się poważny problem.


Zalpalenie jelit - zakaźne, toksyczne i nieswoiste

Stany zapalne jelit mogą mieć podłoże zakaźne, toksyczne albo nieswoiste.

W pierwszej grupie przyczyną jest zakażenie układu pokarmowego przez wirusy (rotawirusy, adenowirusy, norowirusy i astrowirusy) oraz bakterie (Salmonella, Shigella i szczep E. coli).

Przy zakażeniu wirusowym mamy do czynienia z potoczną „grypą żołądkową”, której towarzyszą wymioty i biegunka, a kluczowy jest fakt, że szybko może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Wiąże się głównie z niezachowywaniem odpowiedniej higieny, zwłaszcza w kontakcie z żywnością.

Z kolei zakażenia bakteryjne spowodowane są zwykle przechowywaniem żywności w zbyt wysokiej temperaturze.

Toksyczne zapalenia jelit mają swoje przyczyny w zatruciach pokarmowych. Substancje, które je wywołują to najczęściej jad kiełbasiany, pestycydy, (których często używa się, aby przyspieszyć wzrost roślin) czy trujące substancje w niejadalnych grzybach, jak muchomor sromotnikowy. Są to choroby ostre w przebiegu i bardzo niebezpieczne.

Do ostatniej grupy, nieswoistych chorób zapalnych jelit, zalicza się te o podłożu immunologicznym. Zwykle są to choroby przewlekłe, a ich przyczyny często nie są do końca znane. Najbardziej znanymi przykładami w tej grupie są choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Ponieważ schorzenia te upośledzają w znaczenie mierze wchłanianie składników odżywczych z pokarmu, przy nich szczególnie ważna jest odpowiednia dieta – mniejsze posiłki, lekkostrawne potrawy i duża ilość płynów.


Profilaktyka przede wszystkim

Ostrożność i podejmowanie działań zapobiegawczych może mieć duże znaczenie w profilaktyce chorób zapalnych jelit, zwłaszcza tych z grupy zakaźnych i toksycznych. Ogromne znaczenie ma przykładanie dużej wagi do higieny - mycia rąk i produktów żywnościowych przed ich użyciem.

Nie należy kupować ani jeść pokarmów niewiadomego pochodzenia. Szczególnie ważne jest to w okresie urlopowych, gdy codziennie stołujemy się w barach i restauracjach. Lepiej wystrzegać się potraw z dużą ilością przypraw i ziół, bo mogą skrzętnie ukrywać przeterminowane produkty.

Należy również pamiętać o terminowych szczepionkach, zwłaszcza u małych dzieci. A przed wyjazdem do egzotycznych okolic świata dobrze jest wcześniej poczytać o lokalnej kuchni. Na miejscu lepiej wybierać większe restauracje niż małe lokale, w których poziom higieny może pozostawiać wiele do życzenia.

Odpowiednia higiena i ostrożność przy jedzeniu może mieć kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Czasem lepiej zdecydować się na lżejsze i mniej pikantne potrawy, aby ich zjedzenia nie odczuwać przez wiele dni.PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl