Co może być przyczyną wysokiego cukru na czczo?

Wysoki poziom cukru na czczo to stan, z którym zmaga się wielu pacjentów ze źle kontrolowaną lub nierozpoznaną cukrzycą. Zbagatelizowany problem może doprowadzić u diabetyków do poważnych powikłań zdrowotnych. Jakie są normy stężenia glukozy po przebudzeniu? Co może powodować hiperglikemię na czczo i jak sobie radzić z tym problemem?
Aleksandra Załęska
2024-08-14 13:57
Udostępnij
Co może być przyczyną wysokiego cukru na czczo?

Możliwe przyczyny podwyższonego cukru na czczo. Efekt brzasku, zła pora podania insuliny

Wysoki cukier rano zwykle jest skutkiem fizjologicznego wyrzutu hormonów, które zwiększają glikemię. Szczyt wydzielania hormonu wzrostu, adrenaliny, glukagonu i kortyzolu przypada na godziny 3.00-6.00 rano, z tego względu po przebudzeniu możemy mówić o tzw. efektu brzasku. Problem ten dotyczy głównie osób z cukrzycą typu 1 i młodzieży w okresie pokwitania (ze względu na zwiększone wydzielanie hormonu wzrostu  w tym wieku). Oczywiście, aby poznać przyczynę wyrzutu glikemii, należy poddać się odpowiedniej diagnostyce (np. pomiary cukru we krwi w godzinach: 24.00, 4.00, 5.00, 6.00). 

Poza efektem brzasku, do wysokiego cukru na czczo może doprowadzić podanie insuliny w nieodpowiednie miejsce lub też niewłaściwa pora/rodzaj jej podania. Poranna hiperglikemia bywa też skutkiem źle dobranej dawki leku przeciwcukrzycowego lub iniekcji insuliny w przerosty w tkance podskórnej. Zdarza się, że hiperglikemia na czczo jest objawem infekcji lub stanu zapalnego, jaki toczy się w organizmie chorego. Niekiedy jest też powiązana z bezsennością i chronicznym stresem.

Hiperglikemia na czczo – jakie są normy poziomu cukru rano?

Poziom stężenia glukozy rano powinien mieścić się w granicach 70-90 mg/dl u osób zdrowych, a w przypadku cukrzyków wynosić maksymalnie 100-110 mg/dl. Jeśli stężenie glukozy przekracza bezpieczne i dopuszczalne normy, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Trzeba tutaj zaznaczyć, że poziom cukru we krwi może przyjmować różne wartości uznawane za normę, ma na to wpływ szereg czynników, takich jak np.:

  • wiek pacjenta,
  • ogólny stan zdrowia,
  • choroby współistniejące,
  • wczesne/późne rozpoznanie cukrzycy.

Jak podkreślają lekarze, każda zdrowa osoba powinna przynajmniej raz w roku wykonać badania diagnostyczne w kierunku rozwoju cukrzycy. Pacjenci będący w grupie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2, np. z powodu otyłości, nadciśnienia tętniczego lub innych chorób przewlekłych, powinny korzystać z diagnostyki jeszcze częściej. Cykliczne sprawdzanie poziomu glukozy we krwi jest wskazane u osób z chorobami:

  • tarczycy,
  • wątroby, 
  • trzustki, 
  • kory nadnerczy.

Co zrobić, aby obniżyć poziom cukru we krwi?

Jak przeciwdziałać niekorzystnemu zjawisku, jakim jest poranna hiperglikemia? 

By obniżyć poziom cukru we krwi, warto przyjrzeć się diecie i ograniczyć produkty spożywcze o wysokim indeksie glikemicznym, szczególnie te spożywane na kolację. Nie powinno się też jeść późnych posiłków wieczorem. Wskazana jest rezygnacja z jedzenia owoców na noc. Nie powinno się też pomijać spożywania śniadań. Warto przestrzegać regularnych pór posiłków. 

Dobrym rozwiązaniem jest też wprowadzenie do codziennej rutyny życia umiarkowanej aktywności fizycznej i zadbanie o prawidłową masę ciała. Nie można zapominać o odpowiednim nawadnianiu organizmu każdego dnia (najlepiej pić wodę mineralną). Jak podkreślają lekarze, osoby z chorobą cukrzycową powinny też często sprawdzać poziom glukozy we krwi i systematyczne notować wyniki w swoim dzienniczku samokontroli. W niektórych przypadkach być może konieczna będzie też zmiana insuliny lub leków przeciwcukrzycowych, należy porozmawiać na ten temat z lekarzem.

W przypadku osób ze zdiagnozowaną już cukrzycą niezwykle pomocne w samokontroli poziomu glukozy okazują się systemy do ciągłego monitorowania glikemii. Urządzenia takie wskazują poziom cukru w czasie rzeczywistym, a dzięki zbieranym przez nie danym możliwe jest wykrycie epizodów hiperglikemii, także tej o poranku.

Źródła:

  1. https://podyplomie.pl/diabetologia/39388,efekt-brzasku-jako-problem-w-wyrownaniu-cukrzycy-typu-2-postepowanie
  2. https://diabetyk24.pl/blog-section/o-cukrzycy/dlaczego-tak-wazna-jest-regularna-kontrola-poziomu-glukozy-w-cukrzycy
  3. https://www.mp.pl/pacjent/objawy/84157,hiperglikemia-poranna