Znaczenie kompleksowej diagnostyki w dbaniu o zdrowie mózgu

Szpital Medicover wspiera wczesne rozpoznanie zaburzeń funkcji mózgu oferując kompleksowy program diagnostyczny - screening zdrowia mózgu.
Ilona WIlk
2025-04-16 14:52
Udostępnij
Znaczenie kompleksowej diagnostyki w dbaniu o zdrowie mózgu
Zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją, dezorientacja czy trudności językowe to objawy, które często pojawiają się stopniowo i bywają bagatelizowane. Wielu pacjentów oraz ich bliskich uznaje je za naturalną konsekwencję starzenia się. Tymczasem mogą to być pierwsze symptomy chorób otępiennych, czyli schorzeń, które prowadzą do stopniowej utraty funkcji poznawczych, takich jak pamięć, zdolność logicznego myślenia i wykonywania codziennych czynności. Najczęściej rozpoznawanymi są m.in. choroba Alzheimera, demencja czołowo-skroniowa oraz otępienie z ciałami Lewy'ego. W takich przypadkach wczesne rozpoznanie odgrywa kluczową rolę. Właśnie dlatego Szpital Medicover wprowadził kompleksowy program diagnostyki funkcji poznawczych.

Kompleksowy screening zdrowia mózgu

Nowa ścieżka diagnostyczna łączy wiedzę medyczną, narzędzia neuropsychologiczne i nowoczesne technologie diagnostyki obrazowej i genetycznej. Pacjenci z pierwszymi objawami zazwyczaj zgłaszają się do neurologa, który zleca odpowiednie badania.  Często standardowe zlecenie jest niewystarczające do pełnej oceny stanu zdrowia neurologicznego i ogólnego.
 

„Zdajemy sobie sprawę, że wykonanie szerokiej listy badań oraz konsultacji, które wymaga wielu dni, umawiania wizyt w różnych placówkach może być po prostu męczące. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom pacjentów proponujemy możliwość wykonania wszystkich badań oraz konsultacji specjalistycznych w ciągu jednego dnia – w bezpiecznych warunkach szpitalnych.” 

– mówi Anna Nipanicz, dyrektor Szpitala Medicover.

 

„Wiemy, że poddawanie się takiej diagnostyce może być dla pacjentów stresujące, dlatego nie tylko oddajemy do ich dyspozycji concierga jako dedykowanego opiekuna, ale też zachęcamy do przyjścia z osobą bliską.” 

- uzupełnia.

Po zakończeniu wszystkich badań, w tym celowanych badań genetycznych i markerów otępienia oraz badań obrazowych takich jak komputerowa tomografia lub rezonans magnetyczny mózgu, zespół specjalistów analizuje wyniki całościowo, co pozwala postawić trafną diagnozę już na wczesnym etapie rozwoju choroby. Następnym krokiem jest stworzenie planu postępowania, który zawiera szczegółowe rekomendacje dotyczące dalszego leczenia, terapii oraz opieki.

Wdrożenie leczenia i profilaktyki

Rozpoznanie zaburzeń poznawczych na wczesnym etapie daje realne możliwości interwencji. Choć współczesna medycyna nie oferuje jeszcze pełnego wyleczenia chorób otępiennych, to jednak odpowiednio dobrane leczenie farmakologiczne oraz terapia poznawcza mogą znaczną opóźnić postęp choroby. Równie ważna jest edukacja pacjenta i rodziny, odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i umysłowa, a także planowanie opieki i wsparcie psychologiczne.
 

„Jak wynika z badań szczególnie dobre efekty zastosowania planu postępowania oraz wsparcia farmakologicznego obserwowane są przy wdrożeniu na wczesnym etapie choroby.” 

– komentuje lek. Piotr Ślifirczyk, specjalista neurolog i lekarz prowadzący program diagnostyki w Szpitalu Medicover.

lek. Piotr Ślifirczyk

lek. Piotr Ślifirczyk

 

„Dlatego tak ważnym jest, by zgłosić się na badania diagnostyczne już przy zauważeniu pierwszych objawów. Możemy wtedy pomóc zarówno w przypadku stwierdzenia choroby, jak i na wcześniejszym etapie – gdy zidentyfikowane zostaną czynniki ryzyka wystąpienia zaburzeń funkcji mózgu.” 

– tłumaczy.

Dłużej samodzielni, dłużej aktywni

Problemy z pamięcią dotykają coraz większą liczbę osób na całym świecie, a w Polsce szacuje się, że sama choroba Alzheimera dotyka około 357 tysięcy osób. Wraz z postępującym procesem starzenia się społeczeństwa, spodziewany jest wzrost tej liczby. Wczesna diagnoza to szansa, nie wyrok. To realna zmiana jakości życia. Odpowiednie wsparcie i leczenie pozwalają pacjentowi dłużej zachować sprawność i samodzielność. To z kolei poprawia jakość życia osoby dotkniętej objawami oraz zmniejsza obciążenie rodziny.

Warto rozmawiać o profilaktyce i leczeniu

W Polsce ciągle mało mówi się o profilaktyce zaburzeń mózgu oraz postępowaniu w przypadku wystąpienia objawów, a choroby związane z zaburzeniami są wciąż traktowane jako wstydliwe. Szpital Medicover chce aktywnie wspierać budowanie świadomości w tym zakresie, dlatego oprócz wprowadzenia programu kompleksowej diagnostyki, planuje serię wydarzeń edukacyjnych. Pierwszym z nich będzie webinar „Znaczenie wczesnego rozpoznania zaburzeń funkcji mózgu” prowadzony przez eksperta - lek. Piotra Ślifirczyka. Webinar odbędzie się 24 kwietnia o godzinie 20.00. Zapisy prowadzone są pod tym linkiem.
materiały prasowe Szpital Medicover