E-recepta - na czym polega?
Konsultacja lekarska może skończyć się wystawieniem leku. Jeśli jest on dostępny powszechnie, problemu nie ma. Jeśli jednak jego dostępność jest ograniczona, potrzebna jest recepta, a więc lekarskie powiedzenie, że ten lek w przypadku danego pacjenta jest konieczny do wykorzystania w procesie leczenia. Wiele leków, zarówno ze względu na ich skutki uboczne, jak i niebezpieczeństwa związane z niewłaściwym stosowaniem, a przede wszystkim celowanie w konkretne dolegliwości i choroby jest dostępna wyłącznie na receptę.
Jeszcze kilka lat temu, aby taką receptę uzyskać, trzeba było się umówić na wizytę stacjonarną w przychodni. Po zakończeniu konsultacji otrzymywaliśmy dokument, który można było zrealizować w dowolnej aptece. Dzisiaj dalej recepty są wystawiane po konsultacji stacjonarnej, tyle tylko, że żadnego dokumentu nie otrzymujesz już do ręki. E recepta zmieniła wiele.
Internetowe konto pacjenta a recepta online
E-recepty na konkretny lek przypisywane są dalej do konkretnej osoby, ale robi nie to w powszechnym systemie Ministerstwa Zdrowia. Każdy z nas ma internetowe konto pacjenta, na którym znajdują się wszystkie nasze recepty. W zależności od wybranego sposobu komunikacji po konsultacji medycznej i wystawieniu recepty możesz dostać powiadomienie z danymi na e-mail lub numer telefonu. Możesz także dostać kod odbiorcy w gabinecie lekarskim. Aby wykupić przepisane leki, potrzebujesz bowiem jedynie kodu odbioru recepty oraz swojego numeru PESEL. Te dwie dane podajesz w aptece i na tej podstawie wydawane ci są lekarstwa.
Rozwiązanie to jest wygodne z wielu powodów. Przede wszystkim całość danych o przyjmowanych przez ciebie lekach znajduje się na internetowym koncie pacjenta, co pozwala lekarzowi POZ mieć kontrolę, nad tym, co i jak przyjmujesz. To bardzo ważne szczególnie w przypadku osób starszych, które ze względu na choroby różnego rodzaju często przyjmują leki wzajemnie się wykluczające albo – co gorsza – dublujące. Nie ma także problemów z wystawieniem e-recepty, kiedy prowadzi się konsultację telefoniczną, czyli tzw. teleporadę.
Jak zdobyć e-receptę na internetowym koncie pacjenta?
Antykoncepcja hormonalna wymaga regularnego przyjmowania leków. Co, jednak jeśli tabletki właśnie ci się skończyły, a termin wizyty u ginekologa jest dopiero za miesiąc? Możesz skorzystać z płatnej e-recepty, a więc konsultacji telefonicznej, w ramach której możesz otrzymać potrzebny ci lek. To rozwiązanie, które cenne będzie także w przypadku kobiet, które potrzebują antykoncepcji awaryjnej, a boją się o nią poprosić swojego ginekologa. Korzystając ze specjalnego portalu, możesz wskazać, jaki lek jest ci potrzebny, opisać swoją sytuację, sposób leczenia. Jeśli zawarty w zgłoszeniu wywiad nie będzie pozostawiał wątpliwości, po opłaceniu usługi w ciągu 15 minut możesz otrzymać receptę w formie elektronicznej. Taką receptę dalej możesz zrealizować w każdej aptece. Usługa tego typu dotyczy bardzo różnych sytuacji.
Tradycyjna recepta wymagała stawienia się osobiście u lekarza. Oznaczało to również, że trzeba poczekać na dostępną wizytę. W dobie maksymalnie obciążonej służby zdrowia stanowiłoby to ogromny problem, tym bardziej że kolejki do specjalistów niestety dalej się wydłużają. Wiele osób do specjalistów udaje się na kontrolną wizytę głównie po przepisanie kolejnej porcji leków — wystarczy choćby wskazać na zmagających się z niedoczynnością tarczycy. Ile razy wizyta w tym przypadku trwa 10 minut i jej głównym celem jest zdobycie kolejnej porcji Letroxu lub Euthyroxu? W przypadku wielu innych chorób przewlekłych jest podobnie. Tabletki na odchudzanie także trzeba przyjmować regularnie, jeśli mają pomóc choćby częściowo zapanować nad wagą.
Recepty online
E-receptą można realizować w różnych aptekach. Wystawić ją może uprawniony do tego lekarz. Usługi zakupu e-recepty nie należy więc traktować jako sposobu na uzyskanie każdego leku, który jest na receptę. Jeśli lekarz nie zobaczy wskazań w twoim opisie, jeśli ewentualna konsultacja telefoniczna nie przyniesie jasności, może on takiej recepty ci nie wystawić. W dużej mierze rozwiązanie to przeznaczone jest przede wszystkim dla osób, które regularnie korzystają z określonych leków albo potrzebują nagłego rozwiązania, a dostanie się do lekarza POZ jest poza zasięgiem. Antykoncepcja hormonalna, tabletki na odchudzanie, leki przyjmowane na stale przy chorobach przewlekłych — o wszystkie te recepty możesz poprosić. Pamiętaj jednak, aby robić to odpowiedzialnie i zgodnie z autentycznymi problemami zdrowotnymi. E-recepta to bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające uniknąć kolejek lub nerwowego wyczekiwania na telefon z przychodni. Nie musisz się już zastanawiać, kiedy lekarz znajdzie czas, aby wystawić dla ciebie receptę.