Eksperci apelują: pacjenci z otyłością wymagają kompleksowej diagnozy i leczenia

W Polsce na otyłość choruje już około 9 milionów osób. Eksperci zgodnie podkreślają, że otyłość to nie defekt kosmetyczny, lecz groźna choroba przewlekła, która prowadzi do blisko 200 powikłań zdrowotnych i może mieć tragiczne konsekwencje. Kwestii skutecznej walki z otyłością poświęcona była konferencja prasowa „Otyłość to choroba. Nie oceniaj, nie odchudzaj, tylko, lecz”, zorganizowana 23 października w Centrum Prasowym PAP, na dzień przed Światowym Dniem Walki z Otyłością.
Aleksandra Załęska
2024-10-25 13:06
Udostępnij
Eksperci apelują: pacjenci z otyłością wymagają kompleksowej diagnozy i leczenia

Wyniki badań CBOS wskazują, że 59% dorosłych Polaków zmaga się z nadmierną masą ciała, z czego 21% cierpi na otyłość. Zdaniem lekarzy i organizacji pacjentów, system opieki nad osobami z otyłością wymaga gruntownych zmian.

Prof. Lucyna Ostrowska, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, przypomina, że otyłość prowadzi do poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca, uszkodzenia stawów, udary i depresja. Jak podkreśla prof. Ostrowska, kluczowe jest kompleksowe leczenie, a nie tylko proste zalecenia typu „jedz mniej, ruszaj się więcej”.

Eksperci zwrócili także uwagę na problem stygmatyzacji osób z otyłością, które nierzadko spotykają się z zarzutami lenistwa i braku samokontroli, co negatywnie wpływa na ich stan psychiczny. Katarzyna Głowińska, prezes Fundacji na Rzecz Leczenia Otyłości (FLO), apeluje o szacunek i godne traktowanie pacjentów z otyłością.

Z raportu zaprezentowanego podczas konferencji wynika, że leczenie pacjentów z otyłością generuje aż o 44% wyższe koszty niż leczenie osób o prawidłowej wadze. Prof. Paweł Bogdański przypomina, że inwestycja w leczenie otyłości zwraca się wielokrotnie, co potwierdzają analizy ekonomiczne z USA.

Senator Agnieszka Gorgoń-Komor oraz przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Konieczny, podkreślili konieczność systemowego podejścia do leczenia otyłości. FLO, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, pracuje nad powołaniem zespołu ds. przeciwdziałania otyłości, którego pierwsze posiedzenie planowane jest na listopad.

Kampania „Otyłość to choroba. Nie oceniaj, nie odchudzaj, tylko, lecz”, zapoczątkowana przez FLO, dąży do zmiany postrzegania otyłości w społeczeństwie i środowisku medycznym. Główne cele to eliminacja stygmatyzacji oraz budowa systemu wsparcia dla pacjentów z otyłością w Polsce.