Wszyscy przestrzegają nas przed słońcem i jego złym wpływem na nasz organizm. Jednak słońce może być również doskonałym sposobem leczenia
fit.pl
2010-07-21 00:00
Udostępnij
Helioterapia – leczenie słońcem
504Ludzie od dawna spostrzegali wpływ promieni słonecznych na nastrój i chęć życiową człowieka. Co prawda nie potrafili uzasadnić tego medycznie, ale często korzystali z tzw. kąpieli słonecznych. Obecnie naukowcy wiedzą, że promienie słoneczne wspomagają w organizmie wytwarzanie serotoniny, która odpowiedzialna jest za nasze poczucie szczęścia.

Helioterapia wpływa na pobudzenie wielu procesów w organizmie. Między innymi wspomaga przemianę materii, a także wzmaga procesy krwiotwórcze i podnosi naszą odporność. Promienie słońca powodują, że w naszym ciele w sposób naturalny wytwarzana jest witamina D, która odpowiedzialna jest za prawidłowy rozwój kośćca. Dlatego lekarze często zalecają helioterapię osobom z gruźlicą kostno-stawową, z nieżytami oddechowymi czy problemami skórnymi. Również osoby z niewydolnością krążeniową i skłonnością do krwawień powinny skorzystać z leczniczych właściwości promieni słonecznych. Promieniowanie słoneczne wykazuje również działanie przeciwkrzywiczne (u dzieci). Oczywiście nieumiejętne korzystanie z jego dobrodziejstw może doprowadzić do bólów i zawrotów głowy, gorączki, a nawet poparzeń.

Jak dbać o opaloną skórę?

Naukowcy przekonują również, że u par, które starają się o dziecko, większe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wystąpić może latem, gdy słońca jest pod dostatkiem. Prawdopodobnie wpływa na to lepsze oczyszczenie organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii, a także wytwarzanie większej ilości witaminy D. Latem zwiększa się też popęd seksualny.

Każdy wie, że słońce pomaga również skutecznie leczyć depresję. Promienie słoneczne wpływają na zwiększenie wydzielania serotoniny, heliotherapy02zwanej hormonem szczęścia. Kilka minut na słońcu i od razu nasz humor jest lepszy.

Więcej na temat depresji czytaj TUTAJ

Młodzi ludzi korzystając z kąpieli słonecznych mogą stopniowo zwiększać oddziaływanie promieni słonecznych, zaczynając od 15-20 min, po dwóch tygodniach regularnej terapii osiąga się czas nawet do 2 godzin. U osób starszych czas ten się różni i jest uwarunkowany stanem ogólnym.

Przeciwwskazaniami kąpieli słonecznych są: gruźlica płuc, niewydolność krążenia, stany nowotworowe, skłonność do krwawień z narządów wewnętrznych, nadczynność tarczycy oraz zaawansowana miażdżyca.

Przy stosowaniu helioterapii ważna jest rozwaga i umiar. Poprzez działalność człowieka zmniejsza się powłoka ozonowa wokół Ziemi, która odpowiedzialna jest za ochronę globu przed nadmiarem promieniowania. Dlatego zbyt długie przebywanie na słońcu może przyczynić się do rozwoju raka oraz szybszego starzenia się skóry.

www.fit.pl