W ramach akcji społecznej Ministerstwo Zdrowia wydało publikację „I love ♥ czyli zdrowe Święta Bożego Narodzenia", w której znajdują się przepisy na wigilijne potrawy
fit.pl
2010-12-20 00:00
Udostępnij
Jak zdrowo spędzić Święta?

swieta(1)Do akcji społecznej „I love ♥ Kochaj swoje serce. Dla zdrowia!” w ramach realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia „Narodowego Programu Wyrównywania Dostępności do Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo - Naczyniowego na lata 2010 - 2012 POLKARD” dołączyły znane osoby, propagujące zdrowy styl życia: Bożena Dykiel, Małgorzata Kalicińska, Grażyna Torbicka, Zofia Czernicka, Aneta Kręglicka, Reni Jusis, Magdalena Stużyńska, Lucyna Malec i Piotr Galiński. Ambasadorami akcji są Katarzyna Dowbor i Zbigniew Wodecki.

W ramach akcji Ministerstwo Zdrowia wydało publikację „I love ♥ czyli zdrowe Święta Bożego Narodzenia", w której znajdują się przepisy na wigilijne potrawy przygotowane przez autorytety medyczne w dziedzinie kardiologii - profesorów: Wandę Kawalec, Grzegorza Opolskiego, Bohdana Maruszewskiego, dr. Marka Dąbrowskiego, ambasadorów akcji Katarzynę Dowbor i Zbigniewa Wodeckiego oraz minister zdrowia Ewę Kopacz. Broszura będzie dostępna m.in. w przychodniach i na oddziałach kardiologicznych w całej Polsce, Wydziałach Zdrowia Publicznego w Urzędach Wojewódzkich, Okręgowych Izbach Pielęgniarek i Położnych, Okręgowych Izbach Lekarskich, Wydziałach Zdrowia Publicznego szkół wyższych na terenie całego kraju oraz w wybranych centrach handlowych w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i Poznaniu.

- Możliwe jest spędzenie Bożego Narodzenie bez wyrzeczeń, paru nowych kilogramów, zdrowo i aktywnie – zachęca do tego minister zdrowia Ewa Kopacz - Pamiętajmy, że podczas kilku dni obfitego biesiadowania możemy przytyć nawet 5 kilogramów a „zgubienie ich” wymaga później co najmniej pięciu tygodni wyrzeczeń – dodała Ewa Kopacz.

Na dania z wigilijnego stołu - pierogi, kutię, zupę grzybową - czekamy cały rok. Warto pamiętać, że już na etapie przygotowywania menu na świąteczny stół można umiejętnie dobrać i odchudzić składniki tradycyjnych potraw, tak aby nie straciły swych walorów smakowych, a stały się zdrowsze. Tłustą śmietanę możemy zastąpić tą o mniejszej zawartości tłuszczu, tłuszcze zwierzęce - oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia, a zamiast soli zastosować przyprawy. Zamiast smażyć pierogi i ryby możemy je upiec. Przygotowane w ten sposób dania będą i bardziej wykwintne, i zdrowsze – bez zbędnych kalorii.

[-------]

Porównajmy kaloryczność kilku świątecznych dań przyrządzanych tradycyjnie i w zdrowy sposób: swieta2(1)

1. porcja ryby (150 g) w panierce i na oleju – 410 kcal, ryba pieczona - tylko 170 kcal
2. zupa grzybowa (300 g) ze śmietaną – 140 kcal, bez śmietany - 90 kcal
3. 4 pierogi z kapustą i grzybami (ok. 100 g) z wody – 170 g, odsmażane na oleju - 260 kcal

- Może być smacznie i zdrowo – powiedziała Ambasadorka akcji Katarzyna Dowbor – jeżeli rybę podamy w galarecie, w naprawdę super dietetycznej wersji. Dodatkowo galaretka wzmacnia stawy – dodała Katarzyna Dowbor.

Kutia, chociaż sama w sobie zawiera sporo kalorii (100 g to około 280 kcal), przygotowywana jest z bogatych w składniki odżywcze orzechów i pszenicy, zawierających dużo potasu i witamin z grupy B, które wspomagają utrzymanie właściwego rytmu serca.

Kapusta z grzybami to wyjątkowo zdrowe danie. Grzyby nie tylko wzbogacają smak kapusty, ale podwyższają także ilość przeciwutleniaczy w świątecznym daniu.

Kompot z suszu to najlepszy napój do świątecznego posiłku - zawarty w nim błonnik pomaga w trawieniu.

- Podczas kolacji wigilijnej, czy świątecznego obiadu możemy spróbować wszystkich dań, ale porcje powinny być naprawdę symboliczne. Należy wybierać te potrawy, na które czekamy cały rok, a zrezygnować z tych, które mamy na co dzień. Opierajmy swoje menu na warzywach, które dostarczają nam mnóstwo witamin i składników mineralnych oraz są niskokaloryczne. Spożywajmy posiłki wolno, delektując się ich smakami – rekomenduje krajowy konsultant ds. kardiologii prof. Grzegorz Opolski.

Poważnym błędem jest siedzenie przy stole od rana do wieczora i pojadanie bez przerwy. Pomiędzy posiłkami powinny być co najmniej trzygodzinne odstępy, które możemy przeznaczyć np. na gry sprawnościowe z najbliższymi, zabawę z dziećmi na świeżym powietrzu itp.

- Nie zapominajmy o ruchu, znajdźmy koniecznie czas na spacer, lepienie bałwana, czy śnieżki. Zadbajmy o nasze serce, a na pewno się nam odwzajemni! – zgodnie zaapelowali uczestnicy konferencji.

www.fit.pl