Kłopoty zdrowotne na urlopie – pokonaj je!

Badania satysfakcji Polaków pokazują, że podczas urlopu Polakom najczęściej psuje humor kiepska pogoda, złe warunki zakwaterowania oraz dolegliwości zdrowotne. Jak przeciwdziałać niechcianym dolegliwościom?  
fit.pl
2012-07-25 00:00
Udostępnij
Kłopoty zdrowotne na urlopie – pokonaj je!
Warto na wakacje zabrać ze sobą dobrze wyposażoną apteczkę, by być przygotowanym na każdą ewentualność.

Odwodnienie

Suche, popękane usta, nasilający się ból głowy, bóle i skurcze mięśni to charakterystyczne objawy odwodnienia, które może zdarzyć się kiedy zbyt długo przebywamy na słońcu i nie zaspokajamy pragnienia. Jeśli u kogoś zauważymy objawy odwodnienia, należy ułożyć go w chłodnym miejscu i jak najszybciej podać wodę bogatą w sole mineralne lub napój izotoniczny.

Objawy odwodnienia <<<Czytaj więcej...>>>

Ból gardła

Ból gardła to częsta dolegliwość, która dopada wczasowiczów. Co zrobić? Gdy tylko poczujemy ból gardła należy wypłukać je sodą oczyszczoną lub roztworem z solą kuchenną. Można również sięgnąć po tabletki do ssania, działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Jeżeli ból gardła nie ustępuje, a dodatkowo pojawia się temperatura należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Biegunka podróżnych

Biegunka podróżnych zwykle zanika samoczynnie, nawet bez zastosowania środków farmakologicznych. Standardowy czas występowania objawów to 3-5 dni. Jednak włączenie leków i probiotyków może go skrócić o 24-48 godzin. W momencie wystąpienia biegunki i/lub wymiotów należy w pierwszej kolejności uzupełniać płyny i elektrolity poprzez tzw. doustne kroplówki.  Płyny możemy uzupełniać pijąc wodę mineralną czy słabą herbatę. Należy unikać mleka i napojów wytwarzanych na jego podstawie, soków owocowych i warzywnych oraz ziół. Kolejnym elementem leczenia jest dieta. Bezwzględnie ograniczamy sery, nabiał, surowe owoce i warzywa. Możemy spożywać biszkopty, suchary, pieczywo raczej białe i czerstwe oraz kleiki przygotowywane na wodzie. Dla złagodzenia objawów w postaci kurczowych bólów brzucha możemy zastosować leki rozkurczowe. Uzasadnione bywa również stosowanie leków przeciwbiegunkowych.

Choroba lokomocyjna

Choroba lokomocyjna może skutecznie utrudnić podróż. Aby uniknąć mdłości, przed podróżą należy zjeść lekki posiłek i przyjąć leki przeciwwymiotnych. Dobrze jest również zjeść plasterek imbiru. W czasie podróży warto popijać małymi łyczkami wodę mineralna.

Sposoby na chorobę lokomocyjną <<<Czytaj więcej...>>>

Zakażenie dróg moczowych

Zakażenia dróg moczowych mogą niezwykle mocno ograniczyć naszą mobilność i pozbawić możliwości korzystania z uroków wakacyjnego wypoczynku. Zdecydowanie częściej występują u kobiet i zwykle mają podłoże bakteryjne. Osoby, które wcześniej przebyły ostre zakażenia dróg moczowych powinny zaopatrzyć się przed wyjazdem w środki farmakologiczne. Oprócz leków przeciwbakteryjnych można stosować leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Należy również pamiętać o potrzebie przyjmowana dużej ilości płynów ponieważ mechaniczne „wypłukiwanie” bakterii z dróg moczowych poprawia skuteczność i szybkość leczenia. 

Zakażenia układu moczowego - jak z nimi walczyć <<<Czytaj więcej...>>>

Zwichnięcia/skręcenia

Przy zwichnięciu/skręceniu stawu pojawia się ból i obrzęk. Mogą również wystąpić przebarwienia, świadczące o wewnętrznym wylewie. Kiedy dojdzie do tego typu kontuzji, staw należy obłożyć lodem i owinąć bandażem elastycznym. Jeżeli podejrzewasz złamanie, należy jak najszybciej unieruchomić kończynę i zawieść poszkodowanego do lekarza. Pamiętaj, aby samodzielnie nigdy nie nastawiać stawu.

www.zdrowie.fit.pl