Kontuzje podczas ćwiczeń - jak ich unikać?

Aktywność fizyczna stała się czymś więcej niż dbałością tylko o zdrowie i sylwetkę. Można już mówić o aktywnym stylu życia – coraz więcej dowiadujemy się o zdrowym odżywianiu, ćwiczeniach i sposobach na poprawę jego jakości. Niestety zapał szybko opada, gdy dochodzi do pierwszych kontuzji. Jak ich uniknąć?
2019-02-27 00:00
Udostępnij
Kontuzje podczas ćwiczeń  - jak ich unikać?

Uniknij kontuzji - rozgrzej się!

Rozgrzewka jest najważniejszym elementem każdego treningu, niezależnie od jego rodzaju i intensywności. – Często wydaje nam się, że gdy nie podejmujemy się regularnych treningów lub wybieramy mniej obciążające dyscypliny sportowe, to rozgrzewka nie jest konieczna. To bardzo błędne myślenie – mówi fizjoterapeuta Hubert Wrzosek z Centrum Rehabilitacji Activ. – Każdy rodzaj aktywności fizycznej wymaga przygotowania, które poprawia krążenie, znosi napięcia mięśniowe i dotlenia organizm przed wysiłkiem. Co ważne, podczas rozgrzewki mamy szansę zauważyć ewentualne dolegliwości bólowe, zanim przystąpimy do treningu właściwego – dodaje ekspert.

Przygotowanie organizmu do ćwiczeń to nie tylko podniesienie temperatury ciała, ale także dotlenienie mięśni, przyspieszenie czasu reakcji, zmniejszenie sztywności stawów oraz aktywowanie przemian metabolicznych.

Rozciągaj się i nie dopuść do kontuzji

To drugi, zaraz po rozgrzewce, najważniejszy etap treningu. Dobrze przeprowadzone rozciąganie pozwala zapobiec przykurczom mięśni oraz zmniejsza ryzyko bolesnych przeciążeń i powstawania tzw. zakwasów. Rozciąganie powinno odbywać się po każdym treningu – zarówno siłowym, jak i wytrzymałościowym. Dzięki niemu mięśnie wydłużają się, a zakres ruchu ciała się zwiększa, co pomaga podczas kolejnych treningów.

Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń

Wydaje się to oczywiste, jednak wiele osób się nad tym nie zastanawia. Ćwiczenie w domu to coraz popularniejszy trend, który niejednokrotnie może przysporzyć więcej kłopotu, niż pożytku. – Coraz częściej przychodzą do mnie pacjenci z urazami po domowych treningach. Wydaje im się, że jeśli kupią płytę z treningiem popularnego trenera, to jego wskazówki z ekranu telewizora wystarczą, aby wykonać go poprawnie. – tłumaczy fizjoterapeuta Hubert Wrzosek z Centrum Rehabilitacji Activ. – Niestety, bez odpowiedniej wiedzy, samodzielnie trudno jest uniknąć kontuzji. Dlatego warto zasięgnąć porady specjalisty: fizjoterapeuty lub wykwalifikowanego trenera personalnego, który da niezbędne wskazówki i pokaże właściwy sposób wykonywania każdego ćwiczenia.

Mierz siły na zamiary

Niektóre dyscypliny sportowe lub ćwiczenia wydają nam się łatwiejsze, niż są w rzeczywistości. Zdarza się, że podejmujemy się ich bez większego zastanowienia i bez rozważenia, czy odpowiadają one naszym możliwościom. Warto dostosować typ treningu oraz ilość wykonywanych powtórzeń i serii do poziomu zaawansowania osoby ćwiczącej.

 

Rodzaj aktywności fizycznej dobrany pod kątem poziomu sprawności pomoże uniknąć sytuacji kontuzjogennych. Do wykonywania każdego elementu treningu należy podchodzić ostrożnie i słuchać komunikatów naszego ciała, które często sygnalizują stan naszego zdrowia.