Len – czyli roślina, z której pozyskuje się nasiona przeznaczone na olej, wygląda bardzo niepozornie. Cienka łodyga, niewielki, błękitny lub biały kwiatostan, nie zwiastują ogromnej siły jaka drzemie w nasionach tej skromnej rośliny.
Tymczasem drobne nasionka lnu zawierają związki śluzowe, nasycone szybko przyswajalnym białkiem roślinnym oraz tłustym olejem, który ma szerokie zastosowanie w leczeniu i profilaktyce wielu chorób, a także w przemyśle włókienniczym.
Nasiona lnu są także nieocenionym źródłem kwasów organicznych - m.in. askorbinowego, omega-3, enzymów i niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu soli mineralnych - magnezu, żelaza i cynku.
Złoto na zdrowie
Olej lniany to bogactwo kwasów niezasyconych m.in. linolowego oraz linolenowego, fitosteroli i witaminy E koniecznej dla pracy wszystkich organów, a także największego, czyli naszej skóry.
Z tych właśnie powodów olej lniany uznaje się za jeden z najzdrowszych olejów na świecie. Nie tylko w kuchni, ale także w medycynie, len i jego produkty mają szerokie zastosowanie. Nasiona lnu, a także olej z nich wytłaczany oraz wytłoki, czyli mączka lniana, stosuje się zewnętrze w postaci okładów i mazideł na wszelkiego rodzaju niegojące się rany, oparzenia przy zbyt dużym wysuszaniu skóry i skłonnościach do łuszczenia oraz pękania naskórka.
Olej lniany przyspiesza regenerację naskórka, błon śluzowych, obniża poziom lipidów i cukru we krwi. Polecany jest także podczas choroby wrzodowej i dwunastnicy, dzięki właściwościom powlekającym i osłonowym nasion.
Len i jego wytłoki sprawdzają się także podczas infekcji i przeziębień. Napar z siemienia lnianego pozwala pozbyć się nadmiaru wydzieliny z oskrzeli oraz kaszlu. W przypadku podrażnień żołądka i kłopotów trawiennych również niezastąpiony okazuje się wywar z nasion lnu.
Naukowcy stale odkrywają kolejne, lecznicze właściwości oleju lnianego. W badaniach nad działaniem siemienia lnianego naukowcy odkryli, iż hamuje on rozwój raka prostaty.
Olej lniany posiada właściwości zdrowotne tylko w przypadku odpowiedniego przechowywania i świeżości. Podczas spożywania i przechowywania należy pamiętać, by butelka lub naczynie nie miały kontaktu ze światłem, powietrzem zbyt wysoką i niską temperaturą.
www.zdrowe.fit.pl