Jest jedną ze skuteczniejszych form relaksu. W zależności od rodzaju – odpręża, leczy, redukuje ból lub tkankę tłuszczową. A przy tym jest bardzo, bardzo przyjemny…
fit.pl
2007-11-14 00:00
Udostępnij
Masaż dobry na wszystko
massageWyróżniamy wiele rodzajów masażu, z których najpopularniejsze, wykonywane w ogólnodostępnych salonach odnowy i gabinetach masażu, to: masaż klasyczny, relaksacyjny, leczniczy, sportowy, odchudzający, masaż stóp oraz kręgosłupa, a także akupresura.

Masaż klasyczny

Wykonywany najczęściej, ma szerokie zastosowanie i od niego wywodzą się pozostałe techniki. W zależności od czynności manualnych jest zbliżony do leczniczego, relaksacyjnego bądź sportowego. Działa mechanicznie na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, torebki i wiązadła stawowe, a przez to pobudza krążenie, układ nerwowy i wewnątrzwydzielniczy. W konsekwencji następuje zwiększenie szybkości przepływu krwi, dotlenienie organizmu, a więc skuteczniejsze usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.

Masaż klasyczny jest polecany dla relaksu, by zredukować napięcie mięśniowe, szczególnie po wysiłku fizycznym.

Masaż relaksacyjny

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj masażu odpręża, jest zbawienny nie tylko dla ciała, ale i umysłu – stąd często mówi się o jego terapeutycznym działaniu i jest to ze wszech miar słuszny pogląd, natomiast zupełnie niewłaściwe jest utożsamianie masażu relaksacyjnego z erotycznym!

Do tej formy masażu zalicza się polinezyjski masaż Ma-uri oraz hawajski Lomi Lomi, które, jak twierdzi ich znawczyni Kasia Toffel, stanowią podróż w głąb siebie, dzięki której możemy odnaleźć szczęście i harmonię. Jest to piękna sztuka dotyku, która poprzez uruchomienie mechanizmów samouzdrawiających przywraca witalność i radość (www.masazpolinezyjski.pl).

Masaż relaksacyjny jest wskazany dla osób znajdujących się pod wpływem stresu, cierpiącym m.in. na depresję i stany lękowe.

Masaż leczniczy

W zasadzie każdy rodzaj masażu ma właściwości kondycjonujące, jednak jego szczególne formy mogą przyczynić się do całkowitej lub częściowej eliminacji pewnych schorzeń, np. urazów kości, porażeń i niedowładów kończyn, wrodzonej bądź nabytej niewydolności ruchowej. Masaż jest tutaj sprawdzoną terapią, ale tylko pod warunkiem, że wykonuje go profesjonalista, tj. dyplomowany fizjoterapeuta przy ścisłej kontroli z lekarzem prowadzącym. Ponadto, masaż leczniczy musi być dawkowany seriami, których liczbę określa masażysta po konsultacji medycznej. Jednorazowy zabieg może najwyżej przynieść pacjentowi doraźną ulgę.

Masaż sportowy

Nieco zbliżony do leczniczego, ale wykonywany z energiczniej, z większą siłą. Zasadniczo przybiera cztery formy:
  • m. przedwysiłkowy - ma na celu przygotowanie organizmu do wysiłku sportowego, dzięki rozluźnieniu mięśni i rozgraniu stawów może skrócić rozgrzewkę (ale jej nie zastąpi!);
  • m. międzywysiłkowy - wykonywany w przerwach między treningami; podtrzymuje wysoką aktywność organizmu;
  • m. powysiłkowy – skraca czas regeneracji organizmu po intensywnym i długotrwałym wysiłku, likwiduje kontuzje i zakwasy;
  • m. uzupełniający - wspomaga trening sportowy, powoduje m.in. szybszy przyrost masy mięśniowej

Masaż odchudzający

Jak łatwo się domyślić, ten rodzaj masażu zaleca się osobom z nadwagą, gdyż zmniejsza tkankę tłuszczową oraz wzmacnia przeciążone kilogramami mięśnie i stawy. Jest intensywniejszy od innych masaży; ugniatanie i oklepywanie ciała może wydawać się dość bolesne, ale dzięki temu rozbijane są komórki lipidowe.

Podobnie jak kosmetyki ujędrniająco-antycellulitowe, masaż odchudzający pomaga wysmuklić, wymodelować sylwetkę oraz pozbyć się „pomarańczowej skórki”, ale bez sportu i diety nie ma co liczyć na wymierne efekty.

[-------]

Masaż stóp

Stopy są mocno unerwione (ponad 70 tys. wiązek nerwowych), zatem, mimo iż masowana jest stosunkowo niewielka partia ciała, przypływ sił witalnych odczuwa cały organizm. Masaż stóp jest bardzo przyjemny, a przez to odprężający, zmniejsza podatność na stres i poprawia samopoczucie. Szczególnie polecany osobom zmęczonym, pozbawionym energii, forsującym nogi.

Dzięki rozmieszczeniu tzw. receptorów refleksologicznych, które odpowiadają za funkcjonowanie poszczególnych narządów, ten rodzaj masażu może przybrać charakter leczniczy. Coraz więcej lekarzy akceptuje refleksoterapię jako uzupełnienie medycyny konwencjonalnej, zaznaczając, że znajduje zastosowanie w leczeniu zaburzeń snu, problemów z trawieniem, chorób o podłożu alergicznym, artretyzmu, cukrzycy, chorób serca i krążenia. Terapeutyczny masaż stóp jest bezpieczny, każdy – także dzieci i osoby starsze – może doświadczyć jego dobrodziejstw.

Masaż kręgosłupa

Czym pień dla drzewa, tym kręgosłup dla człowieka. Niestety, siedzący tryb życia, brak ruchu, wady postawy nadmiernie odciążają ten filar, o czym informuje nas ból i ograniczona sprawność ruchowa. Pomocny może okazać się masaż – przynosi ulgę w boleści, znosi napięcie mięśni przykręgosłupowych, usprawnia funkcjonowanie niektórych narządów – np. masowanie kręgów szyjnych ma wpływ na oczy i zatoki. Polecany cierpiącym na takie choroby jak: dyskopatia, rwa kulszowa, reumatoidalne zapalenie stawów, a także przy niedowładzie kończyn.

Akupresura

Często mylona z akupunkturą, gdyż podobnie opiera się na rozmieszczeniu tzw. meridianów, jednakże przy akupresurze nie stosuje się igieł. Tak, jak przy refleksoterapii trzeba znać lokalizację receptorów refleksujących, tak przy akupresurze wymagana jest znajomość mapy meridianów, czyli kanałów przewodzących energię między organami. Wedle chińskiej filozofii, na której bazuje akupresura, wszelkie choroby i stany zapalne są wynikiem niedrożności tych kanałów, a ucisk odpowiednich punktów ciała ma pobudzić przepływ energii. Dzięki temu można pozbyć się m.in. bólu głowy, boleści menstruacyjnych, stresu, przeziębień i wzmocnić układ immunobiologiczny. Chociaż jest to metoda dość łatwa i nieinwazyjna, istnieją przeciwwskazania do jej stosowania: rozległe rany skóry (to wyklucza także inne rodzaje masażu), choroby serca i krążenia.

Jak widać, wyróżniamy wiele rodzajów masażu; każda osoba może wybrać taką formę zabiegu, która najbardziej odpowiada potrzebom jej organizmu. A zaznawszy raz właściwości masażu, na pewno nie poprzestanie na jednorazowej wizycie w gabinecie masażysty.

Karolina Kotas
www.fit.pl