Jeśli męczy Cię kaszel, nie musisz od razu sięgać po specyfiki z apteki. Wiele lat temu nasze babcie przygotowywały lekarstwa domowymi sposobami. Warto więc wrócić do babcinych sposobów zwalczania choroby. W tym celu sięgnijmy po naturalny antybiotyk, jakim jest czosnek.
Jakie właściwości ma czosnek? Przeróżne i na pewno wszystkie wysoce skuteczne. Oto jak działa:
- walczy z wirusami,
- działa przeciwzakrzepowo,
- pokonuje bakterie,
- skutecznie rozprawia się z pasożytami,
- działa przeciwgrzybicznie,
- jest świetnym przeciwutleniaczem.
Poniżej przedstawiamy przepis na syrop z czosnku, który pomoże skutecznie zwalczać kaszel.
Do jego zrobienia potrzeba będzie:
- Cytryna
- Czosnek,
- Miód,
- Słoik z pokrywką.
Przygotowanie jest proste. Przetnij cytrynę na pół i wyciśnij sok do miski. Możesz zrobić to widelcem lub użyć wyciskarki do cytrusów. Następnie zetrzyj 3-4 ząbki czosnku, mieszając go z sokiem z cytryny. Czosnek oraz sok i miąższ z cytryny mają właściwości antyseptyczne oraz rozpuszczające flegmę, niszczą bakterie. Następnie do tak przygotowanego soku dodajemy miód, który najpierw możemy lekko ogrzać w naczyniu z ciepłą wodą. Pamiętajmy, że woda musi być ciepła, ponieważ gdy użyjemy gorącej wody miód straci swoje właściwości lecznicze i antybakteryjne jeżeli potraktujemy go mikrofalami albo temperaturą wyższą niż 50 stopni.
Wszystkie składniki mieszamy dokładnie i przelewamy do słoika. Zakręcamy i wstawiamy do lodówki. Można syrop trzymać również w temperaturze pokojowej (zwłaszcza, jeśli syrop chcemy podawać dziecku), jednak wówczas smak czosnku będzie bardziej wyczuwalny.
Do syropu można również dodać kilka składników, które również będą pomocne w walce z kaszlem i przeziębieniem.
- Imbir - możesz zetrzeć kawałek na świeżego imbiru na tarce co syropu.
- Pieprz Cayenne - doskonale rozgrzewa organizm i pomaga w walce z chorobą. Dodaj do mikstury w niewielkiej ilości, ponieważ działanie rozgrzewające jest bardzo mocne.
- Mięta – to kolejny dobroczynny składnik, który możesz uwzględnić w swoim syropie.
- Kora dzikiej wiśni – jeśli posiadasz zmieloną korę wiśni, dodaj do syropu jedną jej łyżeczkę.
Dawkowanie:
Dorośli powinni przyjmować po jednej łyżeczce. Ponieważ syrop zawiera surowy czosnek, powinien być stosowany u dziecki powyżej 3. roku życia.