Domowe terapie
Nawracające infekcje górnych dróg oddechowy to bardzo powszechny problem. Co ciekawe, zdarzają się nie tylko zimą i wczesną wiosną, ale coraz częściej również latem. Winny jest nasz tryb życia, praca w klimatyzowanych pomieszczeniach. Zbyt niska temperatura i chłodny nawiew potrafią sporo namieszać. Ból zatok, katar i kichanie to powszechne, letnie zjawiska chorobowe. Jednak wciąż najczęściej przeziębienia i inne infekcje dotykają nas na przełomie zimy i wiosny. Osłabiony miesiącami bez słońca i aktywności fizycznej organizm nie radzi sobie z atakami wirusów i bakterii. Zapadamy na przeziębienia i grypę, które skutecznie potrafią uprzykrzyć życie. Zwykle, by je pokonać, wystarczy posiedzieć przez kilka dni pod ciepłym kocem, pić malinową herbatę, jeść czosnek i popijać sokiem z pigwy. Ale jeśli taka terapia nie pomaga, a my po trzech dniach wciąż czujemy się fatalnie, musimy udać się do lekarza. Być może to nie wirus, a bakteria, która wymaga leczenia antybiotykami.
Kiedy do lekarza?
Wizyta u lekarza jest obowiązkowa wtedy, kiedy po kilku dniach domowej terapii nie czujemy żadnej poprawy. Ból gardła, kaszel, gorączka – takie zjawiska powinny nas skłonić do odwiedzin w przychodni. Tylko wyszkolone oko eksperta jest w stanie stwierdzić, z jakim rodzajem infekcji się zmagamy. Lekarz obejrzy nas, osłucha, zleci odpowiednie badania. Na podstawie tych wszystkich elementów stwierdzi, co nam dolega i jak należy nam pomóc. Jeśli zaatakowała nas bakteria, ekspert przepisze odpowiedni rodzaj antybiotyku.
Antybiotyki są niskocząsteczkowymi związkami o działaniu przeciwbakteryjnym i bakteriobójczym. Dzielą się na kilka podkategorii. Rodzaje antybiotyków dobierane są do konkretnych schorzeń – w tym zakresie należy zaufać lekarzowi. To on wie najlepiej, jakie terapii wymagamy i jakie leki będą najskuteczniejsze w walce z chorobą.
Mądre wspieranie organizmu
Ale oprócz przepisanych przez specjalistę leków przyda się nam również zdrowy rozsądek. Każde leczenie wymaga solidnego wsparcia. Rozsądna, zbilansowana dieta i regularne nawadnianie organizmu pomogą zwalczyć infekcję i wzmocnić osłabiony organizm. W trakcie antybiotykoterapii należy pamiętać o zażywaniu probiotyków, które wspomagają mikroflorę jelit i pozwalają ją odbudować. Wybierzmy dobrej jakości, przebadany preparat. Dobrze sprawdzą się też naturalne probiotyki – kiszona kapusta, ogórki, buraki, kefiry, naturalne jogurty i maślanki doskonale zdadzą egzamin w codziennym wspieraniu organizmu.