Organizatorami akcji są Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska oraz Klub Absolwenta i Dział Inicjatyw Zewnętrznych Uczelni Łazarskiego. Celem przedsięwzięcia jest przeprowadzenie badania krwi osób, które w przyszłości mogą być potencjalnymi dawcami szpiku i tym samym uratować komuś życie.
Potencjalnym dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek w wieku 18-55 lat. Rejestracja polega na wypełnieniu formularza oraz pobraniu 4ml krwi potrzebnych do określenia cech zgodności antygenowej. Pobrany materiał genetyczny jest wysyłany do laboratorium w Niemczech lub Stanach Zjednoczonych. W ciągu miesiąca wyniki badań wysłanego materiału genetycznego są już w bazie DKMS. Raz w miesiącu wyniki wysyłane są do bazy ogólnoświatowej. Wysyłając wyniki do bazy ogólnoświatowej nie są podawane dane osobowe zarejestrowanych osób. Podawane są tylko płeć, wiek pacjenta oraz nadany mu przez Fundację numer. W sytuacji, kiedy otrzymamy informacje o pacjencie któremu możemy uratować życie, możemy również podjąć ostateczną decyzję o oddaniu szpiku.
Przeszczep szpiku jest jedyną szansą na wyleczenie dla osób cierpiących również na nowotwór krwi, czyli białaczkę. W Polsce co 1,5 godziny stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, a niestety co drugi chory nie znajduje dawcy. Wynika to z faktu, że szanse znalezienia zgodnego dawcy są bardzo nikłe – wynoszą czasem 1:25 000, a czasem 1:kilku milionów, ale są. Dlatego im więcej potencjalnych dawców, tym większe szanse na znalezienie tego właściwego.
Patronat Honorowy nad akcją objął Marszałek Województwa Mazowieckiego w Warszawie oraz Burmistrz Urzędu m.st. Warszawy Dzielnicy Mokotów. Mamy nadzieje, że wspólnie tego dnia możemy pomóc chorym ludziom, odzyskać w nich wolę walki i podarować im symboliczny następny dzień życia.
Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronach Fundacji DKMS – www.dkms.pl oraz w serwisie Klubu Absolwenta Uczelni Łazarskiego – www.absolwenci.lazarski.edu.pl .
www.fit.pl