Białe krwinki, inaczej nazywane leukocytami, produkowane są w szpiku kostnym, a ich głównym zadaniem jest obrona organizmu przed chorobami i infekcjami.
Białaczka jest nowotworem krwi i szpiku kostnego, w którym białe krwinki namnażają się i funkcjonują nieprawidłowo. W przypadku np. ostrej białaczki szpikowej organizm produkuje ogromną liczbę leukocytów, które wyglądają jak niedojrzałe komórki blastyczne, a przy tym gromadzą się w szpiku kostnym i tłumią produkcję zdrowych komórek.
Jakie są rodzaje białaczek?
Istnieje wiele różnych rodzajów białaczek. Z zależności od tempa rozwoju nowotworu wyróżnia się białaczki ostre i przewlekłe. Te o charakterze ostrym mają gwałtowny i intensywny przebieg, a ich symptomy nasilają się szybko i nie ustępują po standardowym leczeniu infekcji. Z kolei białaczki przewlekłe mogą nie dawać żadnych objawów nawet przez kilka lat.
Objawy białaczki to m.in. łatwość pojawiania się siniaków, obecność krwi w moczu i trudne do zatamowania krwotoki z nosa i dziąseł. Objawom tym mogą towarzyszyć bóle mięśni i stawów, ich drętwienie, a także stany podgorączkowe i nocna potliwość. Nierzadko u chorych spotyka się niedokrwistość, czyli anemię i wynikające z niej zmęczenie, apatię i senność. U chorych można też zauważyć bladość skóry, brak apetytu, powiększenie węzłów chłonnych, bóle brzucha i nawracające infekcje – zarówno wirusowe, bakteryjne, jak i grzybicze.
Niezależnie od typu wyróżnia się wiele rodzajów białaczek. Wśród ostrych białaczek są m.in. ostra białaczka szpikowa, białaczka limfoblastyczna, eozynofilowa, neutrofilowa czy mielomonocytowa. Wśród przewlekłych zaś – białaczka limfatyczna, szpikowa, limfocytowa B-komórkowa, włochatokomórkowa, prolimfocytowa czy białaczka z dużych ziarnistych limfocytów linii T.
Leczenie białaczek
Celem leczenia białaczki jest uzyskanie remisji, czyli doprowadzenie do braku objawów choroby. Leczenie ma pozwolić na całkowite wyleczenie pacjenta lub umożliwienie mu jak najdłuższego przeżycia przy dobrym stanie ogólnym. Dobór odpowiedniej metody leczenia zależy jednak przede wszystkim od rodzaju białaczki.
Ostre białaczki wymagają niezwłocznej diagnostyki i szybkiego podjęcia leczenia. Terapia opiera się zazwyczaj na intensywnej chemioterapii lub, w przypadku zakwalifikowania pacjenta, przeszczepieniu szpiku.
Inaczej leczy się białaczki przewlekłe, w przypadku których coraz rzadziej sięga się po chemioterapię i przeszczepienie szpiku. W tym przypadku stosuje się bowiem nowoczesną terapię celowaną lekami, które blokują nieprawidłowy gen odpowiadający za namnażanie nieprawidłowych komórek. Więcej o leczeniu białaczki dowiesz się ze strony https://www.dkms.pl/pl/jak-przebiega-proces-leczenia-bialaczki.