fit.pl mobile logo

Nadżerka szyjki macicy – co warto o niej wiedzieć?

Nadżerka szyjki macicy to zmiana, która często nie stanowi zagrożenia. Zdarza się jednak, że nadżerka stanowi duży ubytek nabłonka szyjki macicy, zmuszający do podjęcia odpowiedniego leczenia. W niektórych przypadkach nadżerka okazuje się zmianą nowotworową. Sprawdź, jakie są rodzaje nadżerek, jakie mogą być objawy oraz jak wygląda leczenie?

Co to jest nadżerka szyjki macicy i jak powstaje?

Nadżerka to niewielka zmiana, która wygląda jak nierówna ranka. Do rozwoju nadżerki dochodzi w śluzówce wyścielającej szyjkę macicy, stąd często pojawia się pytanie, czy nadżerka to rak szyjki macicy. Otóż nadżerka rakiem nie jest, jednak nieleczona może doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy.

Nadżerka szyjki macicy najczęściej powstaje u kobiet, które nieodpowiednio dbały o higienę intymną oraz przechodziły stany zapalne i infekcje pochwy innych narządów płciowych. Nieleczone infekcje mogą osłabiać błonę wyścielającą drogi rodne, prowadząc do powstawania nadżerki szyjki macicy.

Zdarza się również, że nadżerka szyjki macicy powstaje z przyczyn, takich jak:

 • urazy mechaniczne, m.in. zbyt wcześnie podjęte współżycie po porodzie, kiedy drogi rodne są jeszcze niedostatecznie zregenerowane;
 • wielokrotne porody, a także poronienia;
 • infekcje przenoszone drogą płciową.

Nadżerka szyjki macicy – objawy i diagnoza

Niewielka nadżerka szyjki macicy objawy ma zwykle nieswoiste, czyli łatwo je pomylić z innymi dolegliwościami. Często także nie powoduje żadnych objawów lub są one niewielkie i nie budzą w nas niepokoju. Najczęściej diagnoza jest stawiana podczas rutynowego badania kontrolnego, dlatego tak ważne są regularne wizyty u ginekologa, które pozwalają na odpowiednio wczesne wykrycie ewentualnych schorzeń. Lekarz może stwierdzić obecność nadżerki szyjki macicy po wykonaniu badania przy użyciu wziernika lub na podstawie wyniku cytologii lub posiewu.

Natomiast duża nadżerka szyjki macicy (rzadziej mała) może wywoływać objawy. Nie jest to jednak warunek, ponieważ nawet bardzo duża nadżerka szyjki macicy może pozostawać nieodczuwalna. Objawy, które mogą (ale nie muszą), świadczyć o nadżerce, to m.in.:

 • plamienie poza miesiączką;
 • plamienie po stosunku;
 • bóle w dolnej części brzucha;
 • bóle pleców;
 • upławy;
 • nieprzyjemny zapach z pochwy.

Nadżerka szyjki macicy a ciąża – czy stanowi zagrożenie?

Zdarza się, że nadżerka szyjki macicy powstaje w ciąży lub właśnie wtedy dowiadujemy się o jej obecności. Zazwyczaj pierwszą myślą jest obawa o dziecko. Zwykle jednak nadżerka szyjki macicy w ciąży nie stanowi zagrożenia dla dziecka ani matki, jednak leczenie podejmuje się dopiero po porodzie, ponieważ leki mogą mieć negatywny wpływ na nienarodzone dziecko.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy o nadżerce szyjki macicy dowiadujemy się przed ciążą. Wówczas leczenie należy podjąć jak najszybciej, zwłaszcza jeśli planujemy zajście w ciążę. Nieleczona nadżerka w ciąży w wyniku działania hormonów może zmienić wygląd, stać się żółto-czerwona lub nawet zmienić się w polipy. Krwawiąca nadżerka szyjki macicy również może dokuczać kobietom w ciąży, które nie zgłosiły się do lekarza wcześniej.

Nadżerka szyjki macicy – leczenie

Leczenie nadżerki szyjki macicy może odbywać się na kilka sposobów. Mała nadżerka często jest leczona przy pomocy leków.

Nadżerka szyjki macicy może być leczona poprzez tzw. wypalanie, czyli elektrokoagulację. Zabieg polega na wypaleniu uszkodzonego nabłonka przy pomocy iskry elektrycznej.

Kolejnym sposobem jest zamrażanie, czyli kriokoagulacja nadżerki szyjki macicy. W odróżnieniu od wypalania, taki zabieg jest bezpieczny i bezbolesny. Zmieniony nabłonek ulega zniszczeniu pod wpływem temperatury osiągającej -160, -180 stopni Celsjusza.

Usuwanie nadżerki szyjki macicy przeprowadza się także dzięki koagulacji chemicznej, czyli wypalania przy pomocy opatrunków ze specjalnymi substancjami chemicznymi. Metoda ta zwykle wymaga powtarzania.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
jasmin.moro

ja po jej usunięciu miałam troszkę problemy z cyklami, ale ogólnie to nic strasznego, wówczas kupiłam sobie z ciekawości taki tester owulacyjny ze śliny afrodyta, mam go do dzisiaj i służy mi zawsze wtedy jak chcę wiedzieć kiedy mam jajeczkowanie, a że jest kieszonkowy to mam go zawsze przy sobie

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl