Nadwrażliwość zębów
Czasem przez nadwrażliwość zjedzenie nawet najsmaczniejszej potrawy staje się nie lada wyzwaniem. Krótki, intensywny ból podczas jedzenia może dotknąć każdego z nas. Jest znakiem, że nasza jama ustna potrzebuje pielęgnacji.
Przyczyna: odsłonięcie korzenia i zakończeń nerwowych w wyniku cofania się dziąseł.
Leczenie: Zrezygnuj z past wybielających i uszkadzających szkliwo zębów. Podczas szczotkowania unikaj poziomych ruchów, które odsłaniają szyjki. Zamiast nich szczoteczką zataczaj koliste ruchy od dziąsła do korony zęba. Warto także zaopatrzyć się w miękką szczoteczkę do zębów oraz płyn do płukania ust.
Wybity ząb
To jeszcze nie powód do tragedii. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do dentysty, ale zanim to zrobisz warto samemu zadbać o stan dziąseł i zęba.
Przyczyna: bójka, nieszczęśliwe zdarzenie lub zbyt twardy pokarm.
Leczenie: Przepłucz usta wodą, delikatnie włóż ząb na swoje miejsce, a następnie przyłóż czystą, wilgotną szmatkę. Trzymając ją w ustach jak najszybciej udaj się do dentysty. Z każdą minutą umiera co raz więcej komórek nerwowych korzenia zęba dlatego tak ważny jest czas.
Pęknięty ząb
Szkliwo zębów raczej nie jest wrażliwe. Mimo to, przez naszą nieuwagę możemy go zniszczyć, a nawet spowodować pęknięcia. W zadbanym uzębieniu są one na szczęście nie groźne.
Przyczyna: różnica temperatur podczas wgryzania się w gorące jedzenie i popijanie zimnym napojem
Leczenie: kontrolna wizyta u stomatologa
Poparzone podniebienie lub język
Nie chciało się czekać aż herbata wystygnie? Teraz za niecierpliwość trzeba zapłacić bólem. Sparzenie jamy ustnej zbyt gorącym pokarmem może też negatywnie wpłynąć na stan naszego uzębienia.
Przyczyna: niecierpliwość, nieostrożność.
Leczenie: Wymieszaj po łyżce jogurtu naturalnego i maślanki. Taką masę rozsmaruj na podniebieniu i języku. Postaraj się by nie zlizać jej zbyt szybko. Zabieg powtórz kilka razy. Możesz też jogurt zmieszać z miodem lub ssać zimną torebkę z zaparzonej czarnej herbaty.
Ból szczęki
Bol szczęki może promieniować na całą głowę. Najczęściej jednak promieniuje od ucha w dół.
Przyczyna: zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego, nieświadome zaciskanie zębów podczas snu.
Leczenie: jeśli śpisz na brzuchu spróbuj zmienić pozycję na bok lub plecy. W ten sposób przestaniesz obciążać szczękę. Możesz także spróbować masażu i delikatnego rozciągania stawu skroniowo-żuchwowego na przykład szorstką gąbką do kąpieli, co poprawi ukrwienie tej okolicy. Pomocne mogą być także bokserskie ochraniacze na szczękę.
www.fit.pl