Rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, dotykającym kobiety i drugą, co do częstości przyczyną zgonów. Bardzo często objawy raka są ignorowane, a profilaktyka i regularne badania mogą uratować życie
fit.pl
2012-01-25 00:00
Udostępnij
Profilaktyka raka szyjki macicy
Wirus HPV – podstępny zabójca

Rak szyjki macicy wywołuje wirus HPV, który występuje we wszystkich populacjach na całym świecie. Połowa ludzi w pewnym momencie swojego życia ulega zakażeniu nim. Początkowo wirus nie powoduje żadnych objawów. Większość zakażeń wirusami HPV ustępuje samoistnie w przeciągu dwóch lat, dzięki naturalnej odpowiedzi immunologicznej.

Wirusy, które przetrwają w naszym organizmie mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. Najczęściej rak szyjki macicy rozwija się u kobiet pomiędzy 40. a 59. rokiem życia. Dodatkowymi czynnikami zwiększającymi ryzyko choroby jest: palenie, długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej, deficyty odporności, niedobór witamin, w tym kwasu foliowego, przyjmowanie leków immunosupresyjnych.

Wykrycie raka szyjki macicy

Zakażenie wirusem można rozpoznać przez badanie cytologiczne. Badanie jednak nie jest specyficzne dla wirusów HPV, dlatego nie można go traktować jednoznacznie. W przypadku nieprawidłowości lekarz zleca dalsze badania – kolonoskopię oraz badanie histopatologiczne. Kolonoskopia polega na oglądaniu szyjki macicy w odpowiedni powiększeniu i określeniu charakteru zmian. Badanie histopatologiczne polega na pobraniu wycinka tkanki z miejsc ze zmianami.

Im wcześniej rak zostanie zdiagnozowany, tym większa szansa na wyleczenie. Dla kobiet po 30. roku życia odkryto test molekularny, pozwalający na identyfikację zakażenia wirusem. W połączeniu z wynikami badania cytologicznego pozwala potwierdzić czy zauważane zmiany są spowodowane przez nowotwór. 

Objawy raka szyjki macicy

Objawy raka szyjki macicy są bardzo podobne do zwykłego stanu zapalnego, dlatego nie można ich ignorować. Pierwszymi objawami choroby są najczęściej:
  • lekko krwiste upławy;
  • nietypowe krwawienia;
  • krwawienia kontaktowe szczególnie po współżyciu;
  • krwiste plamienia;
  • nieregularne miesiączki;
  • pobolewania w okolicy krzyżowej;
  • objawy w okolicy podbrzusza i pochwy, określane mianem dyskomfortu;

Profilaktyka

Musimy pamiętać, że do zakażenia wirusem HPV może dojść w każdym momencie naszego życia, ale jego przekształcenie w komórki nowotworowe nie zachodzi w przeciągu kilku dni, tygodni. Rak szyjki macicy rozwija się przeciętnie od 3 do 10 lat. Pamiętajmy również, że rak może dotknąć każdego i nawet prowadzenie zdrowego stylu życia nie zwalnia nas z obowiązku profilaktyki. Najważniejsze jest wykonywanie regularnych badań, które pozwalają na zaobserwowanie niepokojących stanów i podjęcie wszelkich środków, by im przeciwdziałać. Rozwój medycyny pozwala na zabezpieczenie się przed tym nowotworem, zarówno kobietom, jak i dziewczynkom. Szczepionka chroni przed wirusami, które mogą wywoływać raka. Szczepionka zawiera cząstki imitujące budowę wirusa HPV, nie może więc dojść do zakażenia w momencie jej podania. Dolegliwości, do których może dojść po szczepieniu to zaczerwienienie i niewielki ból w miejscu iniekcji. Zaszczepienie się nie zwalnia nas z obowiązku wykonywania regularnych badań cytologicznych (powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku). Szczepionka zapewnia ochronę przed najbardziej niebezpiecznymi odmianami wirusa – 16 oraz 18. Tylko połączenie regularnie wykonywanej cytologii oraz szczepienia przeciwko wirusowi HPV to najskuteczniejsza metoda ochrony przeciwko rakowi szyjki macicy.

www.zdrowie.fit.pl