Wyniki tych badań opublikowane zostały w Journal of the American Medical Association i wykazują, że rak jest dużo bardziej złożony genetycznie niż lekarze przypuszczali jeszcze kilka lat temu.
Testy przeprowadził Dr. Anil Potti z Duke University w Karolinie Północnej badając blisko 800 pacjentów cierpiących na raka płuc i analizując szczegółowo reakcję na zastosowane leczenie oraz badając ich DNA. Analizie genetycznej poddano te geny, o których wiadomo, iż zaangażowane są w powstawanie i rozwój raka.
Uzyskane wyniki są potwierdzeniem dla dwóch kluczowych tez. Jedna z nich głosi, iż biologia raka płuc jest różna w zależności od płci pacjenta. U kobiet choroba jest mniej złożona. Ważnym odkryciem jest również fakt, że pacjenci w zaawansowanym wieku mogą skorzystać z leczenia, zarezerwowanego do tej pory dla młodszych chorych.
Narzędzia genetyki umożliwiały lekarzom analizowanie predyspozycji genetycznych do niektórych typów nowotworów. Nowe odkrycia pozwalają mieć nadzieję, że w przyszłości będziemy w stanie nie tylko prognozować, ale również skutecznie leczyć, a nawet zapobiegać rakowi.
Rak płuc jest główną przyczyną zgonów ludzi na świecie, zabijając rokrocznie 1,3 miliona ludzi. A ponieważ bardzo często na początku nie daje widocznych objawów, większość pacjentów diagnozowana jest dopiero na etapie przerzutów. To właśnie między innymi sprawia, że współczynnik przeżywalności wśród chorych oscyluje w granicach 15%.
www.fit.pl