Zamiast zabijać komórki rakowe przy użyciu toksycznych środków, naukowcy okryli molekularny łańcuch, którego zablokowanie zmusi je do szybkiego starzenia i w efekcie śmierci  
fit.pl
2010-03-18 00:00
Udostępnij
Przełom w leczeniu raka?
Badania przeprowadzone na myszach udowodniły, że zablokowanie genu o nazwie Skp2 zmusza komórki rakowe do procesu przyśpieszonego starzenia. Podobny proces zachodzi w poparzonych słońcem komórkach skóry.

Pier Paolo Pandolfi z Harvard Medical School w Bostonie twierdzi, że za inicjację procesu starzenia komórki rakowej odpowiada właśnie zablokowanie genu Skp2.

- Odkryliśmy, że uszkodzone w ten sposób komórki mają zdolność od autoeliminacji. Przestają rosnąć, starzeją się i umierają – tłumaczy Pandolfi.

Badaniom poddano myszy zarażone rakiem prostaty. U części z nich zablokowano gen Skp2. Po sześciu miesiącach gryzonie zostały poddane badaniom. Okazało się, że rozwój raka u osobników z zablokowanym genem Skp2 zatrzymał się. U pozostałych komórki rakowe dalej się rozwijały. Po szczegółowym zbadaniu komórek prostaty i węzłów chłonnych, naukowcy zaobserwowali wiele postarzonych komórek rakowych, co nie miało miejsca u myszy z działającym genem Skp2.

By sprawdzić, czy podobna metoda zadziała na ludzką odmianę choroby, naukowcy wszczepili myszom komórki ludzkiego raka prostaty. - Wszczepiliśmy myszom ludzkie komórki i zmusiliśmy je do starzenia – mówi Pandolfi – Wydaje się, że blokada genu Skp2 działa tylko na komórki rakowe. Nie mamy zamiaru postarzania pacjenta – dodaje.

www.fit.pl