Cukrzyca, uznawana przez ONZ za jedyną niezakaźną epidemię XXI wieku, należy do najczęstszych chorób przewlekłych i najgroźniejszych schorzeń cywilizacyjnych. Prowadzi do wielu powikłań, a nierozpoznana lub niewłaściwie leczona, jest jedną z głównych przyczyn niesamodzielności, a nawet przedwczesnej śmierci. Najczęstszą postacią cukrzycy, bo stanowiącą aż 80 procent wszystkich przypadków, jest cukrzyca typu 2. W Polsce dotyka 3 mln osób, z których aż 30 procent nie wie, że choruje. Kolejne 5 milionów osób znajduje się w stanie przedcukrzycowym. - Jeśli nie zrobią nic ze swoim życiem, choroba wkrótce się u nich rozwinie. Nadwaga, otyłość, złe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej to główne przyczyny cukrzycy typu 2 – mówi Maja Makowska, chora na cukrzycę. – Na szczęście na każdą z nich mamy wpływ. Wystarczy się ruszyć! Zacząć wprowadzać zmiany w stylu życia.
Maja Makowska, znana jako Sugar Woman, wie, co mówi, bo z cukrzycą zmaga się od 22 lat. Jest najlepszym dowodem, że z cukrzycą można żyć „pełnią życia”: realizować swoje pasje, pracować zawodowo, podejmować takie same aktywności jak osoba zdrowa. Trzeba jednak znać i stosować kilka zasad. Maja sama robi to od lat, a z okazji Światowego Dnia Cukrzycy w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Dłuższe życie z cukrzycą”, dzieli się nimi w wideoklipie pt. „Jeśli nie teraz to kiedy? Ruszaj się i dłużej żyj z cukrzycą!”, aby więcej osób (nie tylko tych z diagnozą „cukrzyca”) mogło prowadzić długie i lepsze życie.
- Kiedy uświadomimy sobie, że co 10 sekund ktoś na świecie zapada na cukrzycę a co 8 sekund umiera z powodu jej powikłań, staje się jasne, że nie można zwlekać. Symptomy takie jak ciągłe zmęczenie i senność, wzmożone pragnienie lub niezrozumiałe wahania masy ciała powinny nas skłonić do natychmiastowego kontaktu z lekarzem. A jeśli potwierdzi cukrzycę, trzeba jak najszybciej podjąć niezbędne kroki w celu zapanowania nad chorobą. Nie można odkładać leczenia na później, tu przecież chodzi o nasze życie – mówi dr nauk o zdrowiu Beata Stepanow, Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej, które jest partnerem kampanii „Dłuższe życie z cukrzycą”.
Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, której powikłania są szczególnie groźnie i mogą spowodować nagłą, przedwczesną śmierć z powodu np. udaru mózgu, czy zawału serca. Niestety na cukrzycę zapadają coraz młodsze osoby. Pandemia dodatkowo pogorszyła sytuację: przestaliśmy się ruszać, coraz więcej czasu spędzaliśmy przed ekranami komputerów, a coraz mniej na powietrzu. Ale każda pora jest dobra na zmiany. Trzeba tylko zacząć od zaraz. Choćby od najprostszych a jednocześnie najbardziej efektywnych form aktywności fizycznej, takich jak nordic walking.
- Chodzenie z kijkami na świeżym powietrzu to idealne rozwiązanie dla każdego. Mogą je uprawiać młodsi i starsi, zdrowi i chorzy na cukrzycę, zarówno ci wprawieni, jak i początkujący, sami pacjenci, ale też ich rodziny i bliscy. Nordic walking znakomicie wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną, przyspiesza przemianę materii i pomaga kontrolować poziom glukozy we krwi oraz redukuje stres – zachęca dr Joanna Piotrowska, instruktorka nordic walking z Europejskiego Stowarzyszenia Jesteśmy Aktywni, liderka jednej z drużyn biorących udział w marszach po dłuższe życie z cukrzycą.
O zaletach chodzenia z kijkami a także o tym, że regularna aktywność fizyczna i zmiana nawyków żywieniowych jest kluczem do normalnego życia nawet z chorobą, mówi również w wideoklipie edukacyjnym Maja Makowska. - Rusz się od razu. Co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj, a jeśli jesteś w bezruchu, zmień to natychmiast – zachęca Sugar Woman. - Ruch to zdrowie, ruch to życie. Ilekroć przypomnisz sobie te słowa, zastosuj je, a będziesz żyć dłużej, lepiej i zdrowiej. Bo jeśli nie teraz, to kiedy?
Wideoklip zatytułowany „Jeśli nie teraz to kiedy? Ruszaj się i dłużej żyj z cukrzycą!” z udziałem Mai Makowskiej będzie można zobaczyć podczas wydarzeń organizowanych z okazji Światowego Dnia Cukrzycy oraz na stronie kampanii www.dluzszezyciezcukrzyca.pl i profilu kampanii na FB.