Wiosna to przepiękny czas, kiedy przyroda budzi się do życia. Jednak dla tych, którzy mają alergię to czas nasilających się objawów choroby
fit.pl
2010-03-24 00:00
Udostępnij
Sezon na alergię
Alergia to choroba XXI wieku, która cały czas się nasila, szczególnie w krajach rozwiniętych. Alergenem może być niemal katar-sienny1wszystko, a najczęstszymi objawami alergii są: sezonowy katar sienny, całoroczny nieżyt nosa, astma, pokrzywka czy alergiczne, kontaktowe zapalenie skóry. Co piąta osoba ma katar sienny, co piąte dziecko w wieku szkolnym ma astmę, co szóste - choruje na alergiczne zmiany skórne, a co dwudziesta osoba ma napady pokrzywki. Dodatkowo niepokojący jest fakt, iż leczenie alergii jest trudne i musi być wielokierunkowe.

W rozwoju alergii duży udział mają czynniki środowiskowe - ogromną rolę odgrywają współczesne zanieczyszczenia. Wyziewy z elektrowni czy silników wzmagają objawy u chorych na astmę i katar sienny. Niebagatelną rolę w nasilaniu się alergii odgrywają także zanieczyszczenia domowe: kurz, preparaty czyszczące, rozpuszczalniki, aerozole, kosmetyki, wyziewy z kuchni, dym z papierosów. Najbardziej pospolitymi alergenami są odchody roztoczy kurzu domowego (astma, katar sienny), pyłki traw i drzew (katar sienny, astma), zarodniki pleśni (katar sienny, astma), czy też składniki sierści zwierząt domowych (katar sienny, astma, zmiany skórne).

Alergię wziewną, powodują substancje białkowe znajdujące się w otaczającym nas powietrzu, które weszły w kontakt z naszym organizmem poprzez drogi oddechowe wraz z wdychanym powietrzem. Wywołują one wówczas atak astmatyczny lub katar alergiczny (sienny).

Klasycznymi alergenami uczulającymi są tutaj wszelkie pyłki roślinne (traw, zbóż, drzew, krzewów, kwiatów i innych roślin), kurz domowy, który zawiera m. in. roztocze, włókna różnych materiałów, włosy, komórki naskórka ludzi i zwierząt domowych, cząstki owadów, pleśń, resztki pokarmów, a także cały arsenał bakterii i produkty ich rozpadu. Do wziewnych zaliczamy także substancje uczulające znajdujące się w grzybach pleśniowych i u zwierząt (mocz, ślina, ropa, surowica).

Najskutecznejszym i jedynym sposobem ochrony przed alergią wziewną są szczepionki i leki przeciwalergiczne, którymi są preparaty przeciwhistaminowe. Łagodzą one większość objawów, lecz niektóre mogą powodować skutki uboczne, m. in. senność i zaburzenia myślenia, co uniemożliwia wykonywanie wielu czynności codziennego życia. Jeżeli nasze dziecko, albo my sami cierpimy na ten typ alergii, to najskuteczniejszym sposobem walki z jej następstwami jest utrzymywanie czystości w otoczeniu dziecka, co pozwala eliminować nieprzyjazne alergeny tj. roztocza czy pleśnie.

Warto zapoznać się z kalendarzem pylenia roślin, aby dowiedzieć się kiedy i jakie ich stężenie jest w atmosferze o określonej porze roku. Najpierw na przełomie lutego i marca kwitną drzewa (olcha, brzoza), potem w kwietniu krzewy (leszczyna), a w maju pojawiają się już pierwsze pyłki traw i zbóż. Pod koniec lipca rozpoczyna pylenie bylica pospolita, które to pylenie trwa do początku września. Pamiętajmy, że apogeum pylenia jest w miesiącach wiosenno-letnich, a stężenie alergenów podawane jest na bieżąco w mass mediach.
Koferencja szkoleniowa o tej tematyce odbędzie się w Wiśle w kwietniu.

www.fit.pl