W maju nie tylko przyroda budzi się do życia, ale również kleszcze. Te pasożyty uaktywniają się, gdy temperatura przy ziemi wynosi ok. 5 – 7 stopni Celsjusza  
fit.pl
2015-04-22 00:00
Udostępnij
Sezon na kleszcze już w pełni 

Sezon kleszczy trwa od kwietnia do października. Coraz trudniej jest uniknąć kontaktu z tymi pajęczakami. A powinniśmy ich unikać jak ognia, gdyż są nosicielami  groźnych bakterii i  wirusów.  Kleszcze występują nie tylko w lasach i na łąkach. Często są spotykane na terenach miejskich, np. w dużych parkach. Ich intensywnemu namnażaniu się sprzyja ocieplenie klimatu.

Kleszcze występują na wysokich trawach oraz krzakach na wysokości do ok.1,5 metra. Wyczuwając z daleka zapach człowieka czy zwierzęcia spadają na ciało ofiary i przemieszczają się po nim szukając najbardziej dogodnego miejsca do wkłucia – czyli miejsca gdzie skóra jest delikatna i ciepła. Jeśli zabezpieczymy ciało odpowiednim preparatem odstraszającym komary i kleszcze – jest szansa, że nasza atrakcyjność dla insektów spadnie do minimum – gdyż zamiast wyczuć słodki zapach naszego potu czy krwi do nozdrza atakujących dotrze nieprzyjemny dla nich zapach lawendy.

Pajęczaki tego gatunku wywołują wiele groźnych chorób, m.in.: kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę oraz wiele innych. Objawy ukąszenia często są podobne do grypy. Kleszcze występują przeważnie w lasach liściastych oraz podmokłych terenach. Roi się od nich w trawie, krzakach, czy pod wielkimi liśćmi paproci. Atakują w parkach, na łąkach i polach.

Kleszcze są bardzo przebiegłe. Po wkłuciu się w ciało ofiary, smarują powstałą ranę śliną, która ma właściwości znieczulające. Dlatego też w większości przypadkach, nawet nie zauważamy, że zostaliśmy zaatakowani. Ponad to ich wygląd, zbliżony do ziarnka maku, jest doskonałym kamuflażem.

Jeśli znajdziecie kleszcza w waszym ciele, niezwłocznie usuńcie go. Gdy boicie się zrobić to samodzielnie, warto zajść do pierwszej, lepszej przychodni, gdzie na pewno udzielą wam pomocy. Nigdy tego nie bagatelizujcie, ponieważ zawsze istnieje ryzyko wdania się zakażenia!

Bardzo ważny jest sposób wyciągania kleszcza:

  • Uchwyćcie go przy samej skórze, a następnie wyjmijcie, jednym zdecydowanym ruchem. Istotne jest, aby ruch był obrotowy (jak byśmy go wykręcali).
  • Nie wierzcie w stare babcine metody, jak np. smarowanie kleszcza tłuszczem. Mogą one doprowadzić do pozostania w naszym organizmie części pasożyta, co bez wątpienia zwiększy ryzyko zachorowania.
  • Pamiętaj o dezynfekcji rany!


Kleszcza przyciąga jasna odzież, ruch oraz ciepło. Podstawowe środki ostrożności podczas spacerów, to zakrywanie powierzchni ciała, nakrycie głowy oraz stosowanie repelentów. Bardziej narażone na atak kleszczy są osoby prowadzące aktywny styl życia, często chodzące po lasach, łąkach, górach, zbierające jagody czy grzyby. Lekarze alarmują by nie tylko szczepić siebie i dzieci, ale przede wszystkim zadbać o odpowiedni strój na wszelkiego rodzaju wyprawy letnie – szczególnie do lasu.

Recepta antykleszczowa:

  • Używaj środków przeciw kleszczom w sprayu.
  • Na rynku jest dostępna specjalna pęseta, służąca do wyjmowania kleszczy. Więc już nie musisz brzydzić używając własnej, przeznaczonej np. do depilacji brwi (którą zresztą i tak musisz później dezynfekować).
  • Nie noś agresywnych, intensywnych kolorów, ponieważ naukowcy dowiedli, że są one doskonałym wabikiem, dla tych pasożytów.
  • Jeśli planujesz dłuższy pobyt w terenie, gdzie jest zwiększone ryzyko ukąszenia przez kleszcza, zakup koniecznie obrączkę na kostkę u nogi, która ochroni cię przed ich atakiem.
  • Gdy zamierzasz zamieszkać w domku letniskowym, zaopatrz się np. w olejek eteryczny. Kilka kropel polanych na chusteczkę, lub do kominka aromaterapeutycznego skutecznie odstraszy krwiopijcę.
  • Przed udaniem się do lasu koniecznie pamiętaj o zabudowanym ubraniu.