Skuteczne sposoby na zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Skurcze i bóle brzucha, zgaga, niestrawność i uczucie pełności mogą się pojawić po bardzo obfitym i tłustym posiłku. Jeśli te objawy nie są Ci obce, poznaj jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami.
fit.pl
2016-10-27 00:00
Udostępnij
Skuteczne sposoby na zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe są jednymi z najczęstszych dolegliwości wśród dorosłych. Cierpią na nie głównie osoby starsze, ale problem jest coraz bardziej powszechny także wśród młodych i aktywnych zawodowo osób. Przyczyn zaburzeń pracy żołądka i jelit należy upatrywać w stresie, szybkim trybie życia, który nie pozwala na spokojne spożywanie domowych potraw, przejedzeniu, zbyt obfitych i tłustych posiłkach, serwowanych zwłaszcza podczas świąt i uroczystości rodzinnych. W rezultacie występują nieprzyjemne objawy, jak ból brzucha, zgaga, gazy, wzdęcia, nudności i bóle jelit. Wystąpienie kilku objawów jednocześnie i utrzymywanie się ich przez dłuższy czas, może również sugerować czynnościowe zaburzenie przewodu pokarmowego: zespół jelita drażliwego albo dyspepsja. Najczęściej jednak dolegliwości jelitowe i żołądkowe mają charakter krótkotrwały i wiążą się z dużym dyskomfortem, który może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Poradzić sobie z tym problemem pomogą domowe środki.


To, co jest pod ręką
Ból brzucha można łatwo załagodzić, wykorzystując podręczne środki, dostępne w każdym domu. Na nieprzyjemne dolegliwości związane ze skurczem żołądka pomoże zwykły ciepły okład. Jeśli zabraknie specjalnego kompresu rozgrzewającego, można go wykonać samodzielnie, zawijając w szmatkę albo skarpetę garść surowego ryżu i podgrzewając go przez minutę w mikrofalówce. Skutecznym sposobem na niestrawność jest wypicie kubka ciepłej wody z cytryną. Właściwości łagodzące dolegliwości żołądkowo-jelitowe mają także niektóre rośliny. Na przykład, wytwarzany przez siemię lniane śluz chroni ścianki żołądka przed podrażnieniami, a koper włoski i korzeń lukrecji łagodzą ból brzucha. Jabłka polepszają perystaltykę, a ocet jabłkowy leczy roztrój żołądka. Na wzdęty brzuch pomaga sok aloesowy. Przy zaburzeniach żołądkowych warto sięgnąć także po imbir, który ma właściwości przeciwzapalne. Korzeń rośliny pomaga złagodzić dolegliwości bólowe i stymuluje trawienie. Na przejedzenie, z kolei, zaradzą niektóre działające rozkurczowo przyprawy, jak majeranek albo kminek.
Herbatki ziołowe na ból brzucha
Nieoceniony wkład w łagodzenie zaburzeń żołądkowo-jelitowych wnoszą także herbatki ziołowe. Napary, w skład których wchodzą rośliny lecznicze, są skuteczne w przypadku zgagi, wzdęć, nudności i bólu brzucha. W walce z dolegliwościami żołądkowymi pomocna jest herbatka miętowa albo rumiankowa. Rumianek bowiem nie tylko uspokaja nerwy, ale również łagodzi ból i jest skuteczny w przypadku rozstroju żołądka. Mięta zaś – najlepiej świeża – ma działanie rozkurczające. Dobrym lekiem na zgagę jest wspomniane już wcześniej siemię lniane. Podobne właściwości ma herbatka z kwiatu lipy. Rozkurczająco na mięśnie żołądka działa także dziurawiec. Można pić napar, ale o wiele bardziej skuteczny jest sok z rośliny leczniczej – dodatkowo likwiduje on kolki i stymuluje drogi żółciowe. Przy dolegliwościach jelitowych warto sięgnąć po herbatę z maliną, łagodzi ona bowiem bolesne skurcze mięśni gładkich. Także melisa niweluje napięcie jelita grubego, stymuluje trawienie, zmniejsza wzdęcia i gazy, a także zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, dzięki czemu niweluje rozstroje układu pokarmowego.
Lek na wzdęcia na bazie roślin
Lecznicze właściwości niektórych roślin zostały wielokrotnie potwierdzone w badaniach. Nic więc dziwnego, że są one podstawą niektórych leków na wzdęcie. Na przykład, Iberogastu – za jego działanie odpowiada dziewięć ziół leczniczych. To między innymi wspomniane już owoce kminku, kwiat rumianku, liście mięty pieprzowej i melisy lekarskiej. Oprócz nich w skład Iberogastu wchodzi jeszcze pięć roślin leczniczych, którym warto przyjrzeć się bliżej. Ekstrakt z ubiorku gorzkiego pobudza motorykę układu trawiennego: rozluźnia mięśnie przewodu pokarmowego, ułatwiając przesuwanie dalej treści pokarmowej. Korzeń arcydzięgla łagodzi skurcze i działa przeciwzapalnie. Owoce ostropestu plamistego ułatwiają trawienie i zmniejszają dolegliwości bólowe. Ekstrakt glistnika jaskółcze ziele stymuluje mięśnie układu pokarmowego i likwiduje przyczyny skurczu żołądka, dodatkowo posiada silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Pozytywne działanie na błonę śluzową okazuje korzeń lukrecji. Występujące razem rośliny lecznicze sprawiają, że lek działa skutecznie na różne dolegliwości trawienne. Możesz go zawsze mieć pod ręką w domowej apteczce.