Jak radzić sobie z ugryzieniem komara?
Z reguły jest tak, że na skórze ofiary, która została ugryziona przez komara pojawia się swędząca i lekko czerwona wypukłość, która znika po paru dniach.
Proces ten można przyspieszyć poprzez smarowanie tego miejsca odpowiednią maścią. Gorzej, jeżeli osoba ugryziona przez komara jest na niego uczulona. Dokładniej rzecz biorąc chodzi o alergię na jad komara, która dostaje się pod skórę. W najbardziej skrajnym przypadku osoba taka może doznać wstrząsu anafilaktycznego.
Znacznie częściej alergia przybiera łagodniejsze formy – utrzymujące się zaczerwienienie czy obrzęk. Jeśli jednak na wskutek pogryzienia odczuwamy niepokojące objawy takie jak ból głowy, nudności czy problemy z oddychaniem należy udać się do lekarza w celu uniknięcia dalszych powikłań.
Bolerioza, malaria, dirofilarioza - choroby, którymi zarazi Cię komar
Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, komary mogą przenosić groźne choroby. Dotychczas za nosicieli boreliozy uważało się głównie kleszcze, jednak pogląd ten należy zweryfikować. Szacuje się, że około 2% komarów jest nosicielami tej choroby.
Szkopuł w tym, że sama bolerioza jako choroba wieloukładowa jest trudna w diagnozowaniu ponieważ jej objawy są charakterystyczne dla szeregu innych chorób. Najbardziej charakterystycznym ze wszystkich objawów (który jednak nie pojawia się u wszystkich zakażonych) jest rumień, który wcale nie musi wystąpić w miejscu ukąszenia. Rumień przybiera formę czerwonej plamy, która stopniowo blednie od środka.
Warto pamiętać też, że w początkowym stadium bolerioza daje objawy podobne do zwykłej grypy. Komary są też w stanie przenosić dirofilariozę, czyli chorobę pasożytniczą, która na człowieka może przenieść się poprzez ukąszonego psa. Na szczęście taki rodzaj zakażenia zdarza się bardzo rzadko. Podczas egzotycznych wycieczek komary powinny budzić szczególną uwagę turystów ponieważ mogą one być nosicielami malarii objawiającej się dreszczami, wysoką temperaturą i zlewnymipotami.
Psikamy się różnymi wynalazkami, gasimy światła w domach, mimo upału zamykamy okna. Ale komary i tak znajdują drogę do naszych ciepłych ciał. Jak więc sobie z nimi radzić?
Właściciele ogrodów przydomowych mogą bronić się hodując odpowiednie rośliny:
- pelargonie, tak chętnie sadzone na balkonach lub ustawione w oknach,
- kocimiętka, która cieszy się powodzeniem wśród kotów, skutecznie odstrasza komary,
- bazylia, obok walorów smakowych, jakie nadaje potrawom również odstrasza komary,
- roślina o nazwie Plectranthus coleoides, w wyniku dotyku wydziela specyficzny zapach, którego nie lubią komary
Istnieje również kilka domowych sposobów zwalczających komary. Oto kilka z nich:
Kawałek świecy należy włożyć w małych lichtarzyk lub kubeczek i ustawić na środku głębokiego talerza. Nalać 10 łyżek wody, dodać 1 łyżkę formaliny i świecę zapalić. Zwabione jej światełkiem komary topią się w wodzie.
W pomieszczeniu zamknąć okna. Nalać na spodeczek trochę terpentyny i wyjść, zamykając drzwi. W ciągu 15-20 min. opary z terpentyny uśpią fruwające w pokoju komary, które opadną na podłogę. Wystarczy potem je tylko zmieść i spalić.
Na parapetach okien ustawić doniczki z kwitnącą pelargonią lub zawieszać zielone liście pomidorów.
W pokojach ustawić spodeczki z plasterkami świeżej cebuli. Części ciała, najbardziej narażone na ukąszenie (twarz, ręce, nogi) posmarować octem, w którym przez 10 min. gotowały się liście orzecha włoskiego. Można też posmarować się roztworem witaminy B, olejkiem anyżowym, goździkowym lub eukaliptusowym.
Podobnie "odstraszające" działanie ma też sok z liści bazylii.
Nad łóżeczkiem dziecinnym można zrobić z tetry lub gazy aptecznej prawdziwą moskitierę, a buzię dziecka posmarować sokiem z liści bazylii. Obok łóżka wieszamy wiązki świeżych konopi, mięty, kwiatów czarnego bzu i piołunu.
Aby uniknąć ukąszeń komarów codziennie jedz witaminę B12. Nie bój się - do tej pory nie są znane objawy przedawkowania B12. Dzięki B12 komary będą cię omijać szerokim łukiem. Minusem jest tylko delikatny lecz nieprzyjemny zapach potu.
Ekstrakt z wanilii. Niektórzy twierdzą, że ekstrakt z wanilii należy nałożyć na nadgarstki lub za uszy (miejsca gdzie puls jest mocniej wyczuwalny), niektórzy uważają, ze ekstrakt zadziała tylko wówczas jeśli natrzemy nim całe ciało oraz ubranie.
Olejki eteryczne. Zmieszaj wybrane olejki eteryczne z alkoholem lub wodą destylowaną i spryskaj tym swoje ciało i ubranie. Do olejków możesz dodać również kilka kropki olejku dla dzieci i wetrzeć w ciało.
Olejki, których nie lubią komary:
- olejek citronella,
- olejek lawendowy,
- olejek kocimiętki,
- olejek eukaliptusowy,
- olejek Penny Royal,
- olejek wrotycza pospolitego,
- olejek bazylii,
- olejek tymianek,
- olejek cedrowy,
- olejek z drzewa herbacianego,
- olejek miętowy